П резидентът на Нигерия Гудлък Джонатан – кандидат за втори мандат на днешните президентски избори, и съпругата му едва успяха да се регистрират за гласуване в изборната си секция.
Това стана след поредица откази на системата за регистрация на избирателите с биометрични карти, използвана за първи път в Нигерия, предаде АФП. Държавният глава и съпругата му Пейшънс чакаха над половин час в изборната секция на родното му село Отуоке в южния щат Байелса, но четците на биометрични карти отказваха да ги идентифицират. Те успяха, едва след като напуснаха секцията и после се върнаха за нов опит.
По време на предизборната кампания Народната демократична партия на президента Джонатан отправи неведнъж критики срещу новата електронна система, въведена от Независимата избирателна комисия, и предупреди за възможни неуредици в изборните бюра, където комисиите не са свикнали да ги използват, посочва АФП. На излизане от секцията Гудлък Джонатан, макар и "плувнал в пот", приканил другите избиратели да проявят търпение, ако срещнат проблеми. Той изразил убеденост, че изборите ще бъдат успешни, и обещал да се върне днес в бюрото, за да упражни правото си на глас.
Днес в Нигерия се провеждат президентски и парламентарни избори, смятани за най-оспорваната надпревара в историята на страната с най-многобройно население в Африка.
Изборите в Нигерия протичат на два етапа.
Сутринта се проверява регистрацията в избирателните списъци и едва след това – следобед, избирателите се връщат да упражнят правото си на глас.
Джонатан се бори за президентския пост в тандем с досегашния вицепрезидент Намади Самбо срещу кандидата на "Конгреса на всички прогресивни" (КВП) Мухамаду Бухари в тандем с кандидата за вицепрезидент Йеми Осинбаджо.
В парламентарните избори нигерийците избират членове на двете камари на парламента – 109 членове на Сената и 360 депутати в Камарата на представителите. За участие във вота са се регистрирали 25, но се очаква битката да е между управляващата Народна демократическа партия (НДП) и новосъздадения съюз от опозиционни партии КВП. Този съюз беше формиран преди две години от трите големи опозиционни партии – Конгрес за прогресивна промяна, Общонигерийска народна партия и Конгрес на действие.
В списъците фигурират 68,8 млн. избиратели от общо 173-милионното население на Нигерия.
Първоначално вотът беше насрочен на 14 февруари, но беше отложен от съображения за сигурност.
Това са петите избори след края на диктатурата в Нигерия през 1999 г. Преди изборите властите затвориха сухопътните и морските граници в сряда и тази блокада ще продължи до събота срещу неделя в полунощ.
Нигерийците гласуват в момент, когато набезите на "Боко харам" са ежедневни. Заради тези атаки най-малко 1,5 млн. нигерийци избягаха от домовете си в североизточната част на страната. Ендемичната корупция доведе до намаляване на доверието в НДП, спечелила предишните четири избори. Недоволството към управляващите се увеличи и заради поевтиняването на петрола, което намали постъпленията в държавната хазна, и заради понижението на курса на националната валута – найра, което увеличи цената на живота в Нигерия.
Роденият през 1957 г. Джонатан е учил зоология и е работил като инспектор по образованието, преподавател и експерт по защитата на околната среда. Влиза в политиката през 1998 г. Бил е губернатор на щата Байелса, а после вицепрезидент на Нигерия, припомня Ройтерс. Той е критикуван от сънародниците си, защото не успя да възпре бунта на "Боко харам", взел досега 13 хил. жертви. Постигнатото от правителството му в икономиката също поражда критики. В Нигерия мнозинството от хората живеят с по-малко от 2 долара дневно, отбелязва АФП. Джонатан е християнин. Неговият вицепрезидент Самбо е мюсюлманин и Джонатан се надява, че това ще привлече мюсюлманските избиратели.
Кандидатът на опозицията Бухари е роден през 1942 г. и е мюсюлманин, посочва Ройтерс. През декември 1983 г. Бухари, който е генерал, взе властта с преврат. Той хвърли в затвора корумпирани политици и екзекутира трафиканти на дрога. Бухари беше свален от власт също с преврат през август 1985 г. Сега той обещава да се бори с корупцията. Кандидатът за вицепрезидент Осинбаджо е адвокат, но и християнски пастор, което цели да привлече християнските избиратели.
Нигерия е разделена на мюсюлмански Север и християнски Юг. За да спечели президентския вот, даден кандидат трябва да получи обикновено мнозинство, както и най-малко 25% от гласовете в две трети от 36-те щата на Нигерия, плюс гласовете във Федерална столична територия – Абуджа. Ако никой не събере този брой гласове, се свиква втори тур на изборите, посочва Ройтерс.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!