П рез 60-те години на миналия век Нелсън Мандела, бъдещият герой на борбата с апартейда в Южноафриканската република, е бил обучаван от израелските тайни служби "Мосад".
Това пише френският вестник "Фигаро", позовавайки се на публикация в израелския всекидневник "Аарец".
Според публикацията през 1962 г., когато Мандела избягал от родината си, за да не бъде изпратен в затвора, той направил кратък престой в Етиопия, по време на който получил обучение по джудо, саботаж и работа с оръжие.
"Аарец" пише, че по това време Мандела живо се интересувал от методите на "Хаганах" - тайната организация за защита на евреите в Палестина, основана през 20-те години, която по-късно станала гръбнака на израелската армия.
"Аарец" се позовава на писмо от 11 октомври 1962 г., адресирано от "Мосад" до директора за Африка в израелското външно министерство. Документът с гриф "строго секретно" е озаглавен "Черното огнивче" - прозвище, с което по това време бил известен Мандела. В писмото се посочва, че "субектът" правел впечатление на интелектуалец. Споменава се, че е бил направен опит да го превърнат в ционист, но в разговорите си с агентите на "Мосад" станало ясно, че има "една по-скоро социалистическа визия за света и понякога създавал усещане за уклон към комунизма".
Писмото е било намерено в архивите на израелските тайни служби преди няколко години от изследователя Давид Фахлер.
"Фигаро" коментира, че излизането на документа на бял свят толкова скоро след смъртта на Мандела не е случайно и цели да подкрепи идеята, че отношението на южноафриканския лидер към Израел вероятно не е било толкова негативно, колкото понякога се твърди.
Отсъствието на израелския премиер Бенямин Нетаняху от церемониите за погребението на Мандела привлече вниманието върху сянката, която тегне над отношенията между Израел и Република Южна Африка, допълва "Фигаро". Както множество западни страни, Израел дълго време подкрепяше режима на апартейда, а наскоро множество представители на правителството в Претория критикуваха действията на Израел срещу палестинците на Западния бряг.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!