Войските на НАТО в Афганистан се канят да си върнат контрола над южната провинция Кандахар в най-амбициозната операция от началото на войната пред девет години.
Франс прес коментира, че тя ще покаже доколко ефективна е стратегията им за борба с бунтовниците.
Голяма част от 30-те хил. американски войници, изпратени в Афганистан като подкрепление, се насочват към крепостта на талибаните.
Ислямистките бунтовници, свалени от власт през 2001 г., възвърнаха част от влиянието си в региона, пренебрегван дълго време от коалиционните сили.
Целта на операцията е да подпомогне афганистанските сили да възстановят контрола на правителството върху тази обширна провинция, в чийто административен център с 800 хил. души население постепенно набират мощ талибаните и криминалните банди.
Операцията ще се развие в три зони: районите около град Кандахар, където се базират бунтовниците; покрайнините на града, за да бъде контролиран достъпът до него, и вътрешността на афганистанската "южна столица", където чуждестранните войски ще положат двойно повече усилия за обучение на местната полиция, страдаща от недостиг на кадри и не особено лоялна към властите.
Войските обаче смятат да ограничат до минимум употребата на сила в самия град, за да не тласнат жителите към подкрепа на бунтовниците.
Няма да стане както във Фалуджа, обеща първият дипломат на САЩ Хилари Клинтън, припомняйки нахлуването в размирния иракски град през 2004 г., когато морските пехотинци на практика го разрушиха.
Тази "битка на идеи" обаче се очертава доста трудна, признават военни и експерти, цитирани от АФП. През последните седмици талибаните убиха десетина видни местни жители и обстреляха с ракети военната база в Кандахар.
При експлозия на самоделно взривно устройство в неделя близо до града загинаха двама цивилни и един полицай, 11 мирни жители бяха ранени.
В петък НАТО заяви, че силите й са ликвидирали местния бунтовнически лидер молла Зергай, припомня агенцията, но цитира експерт от Вашингтон, според когото талибаните ще продължат своята кампания за сплашване възможно най-дълго.
Военният аспект не изчерпва цялата сложност на операцията. В Кандахар НАТО ще бъде изправена и пред острия проблем с корупцията сред местните власти.
На политическо равнище обаче стратегията на алианса остава неясна. Коалицията среща трудности от страна на Ахмед Уали Карзай, ръководител на провинциалния съвет в Кандахар и полубрат на афганистанския президент.
Срещу него има силни подозрения в наркотрафик и злоупотреби, но според международните сили това е проблем от компетенцията на правителството. При все това "политиката в Кандахар подхранва съпротивата, отчуждава населението и лишава НАТО от партньори, достойни за доверие", коментира военен експерт от САЩ.
За НАТО е необходимо спешно да постигне успехи в този ключов регион, още повече че алиансът не успя да сложи край на талибанската заплаха в съседната провинция Хелманд по време на офанзивата там през февруари.
Времето не чака, предупреждава генерал Стенли Маккристъл, командващият силите на НАТО и САЩ в Афганистан. Администрацията на Барак Обама разчита до края на годината да постави точка в афганистанската кампания, за да потвърди, че ще започне изтеглянето на американските войски през юли 2011 г.
Според някои нещата скоро ще се изяснят.
"Мисля, че развитието на войната ще се определи окончателно още преди Рамазана", започващ през август, казва американски офицер, цитиран от АФП.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!