Г енералният секретар на НАТО Андерс Фог Расмусен заяви, че не вижда роля за организацията в Ирак, след като ислямистки въоръжени бойци овладяха райони в страната и взеха 80 турски граждани за заложници.
Расмусен осъди насилието и призова за незабавно освобождаване на заложниците, предадоха Ройтерс и АФП.
„Призоваваме похитителите да освободят заложниците незабавно. Нищо не може да оправдае този престъпен акт. Не виждам роля за НАТО в Ирак, но разбира се, ние следим ситуацията внимателно и призоваваме всички замесени страни да спрат насилието“, заяви Расмусен в Мадрид на съвместна пресконференция с испанския министър на външните работи Хосе Мануел Мария-Маргальо.
Постоянните представители в НАТО проведоха вчера спешна среща за ситуацията по искане на Турция, припомня Ройтерс.
За част от заложниците – 28 турски шофьори, заловени в Мосул, джихадистите от ИДИЛ поискаха откуп от 5 млн. долара. Турската компания-превозвач, за която работят шофьорите, води преговори за освобождаването им.
Джихадистката групировка „Ислямска държава в Ирак и Леванта“ (ИДИЛ) заяви в пост в „Туитър“, че е пленила 4500 иракски войници в провинция Салах ад Дин, северно от столицата Багдад, предаде ДПА.
Междувременно
посланикът на Ирак във Франция призова Съвета за сигурност на ООН да одобри допълнителна военна помощ за Багдад,
включително въздушна подкрепа и безпилотни самолети, когато се събере в Ню Йорк по-късно днес, предаде Ройтерс. „Трябва ни оборудване, допълнителна авиация и безпилотни самолети“, каза Фарид Ясин, запитан по радио „Франс ентер“ какво иска Ирак от съвета. „Той трябва да ни подкрепи, защото случващото се не е само заплаха за Ирак, но и за целия регион“.
Ясин посочи, че доколкото му е известно, иракското правителство все още не е искало от САЩ да извършат въздушни удари срещу ислямистките въоръжени бойци, които изглежда настъпват към Багдад. „САЩ ще извършат въздушни удари само ако иракското правителство поиска това от тях, а ако това стане, значи е било необходимо“, заяви посланикът.
По думите му изглежда настъплението на ислямистите е спряно и иракски специални сили сега стабилизират ситуацията на север от столицата. „Това, което чух, е, че настъплението им е спряно. Разположени са специални сили и те изпълняват ролята си. Укрепили са Самара и голямата рафинерия в Байджи. Тези два района са стабилизирани“.
„Ситуацията в Ирак е крайно притеснителна и представлява сериозна заплаха за стабилността в целия регион“, заяви говорителят на френското външно министерство Ромен Надал. „Важно е в сегашната ситуация всички иракски политически сили да действат в съгласие и единство“, допълни той.
Британското правителство пъл обяви, че е изпратило хуманитарен екип в Ирак,
за да подпомогне хората, принудени да бягат от сблъсъците в северната част на страната, предаде АФП. Екипът ще направи оценка на ситуацията и ще се координира с партньорски организации на място, съобщиха от британският държавен секретариат за международно развитие.
От секретариата не съобщиха броя на хуманитарните експерти и точното им местоназначение в Ирак.
Британският външен министър Уилям Хейг заяви вчера, че на този етап не се се предвижда британска военна намеса в Ирак. Той обаче увери, че Лондон ще направи всичко възможно да облекчи хуманитарните последици от развихрянето на насилие в страната.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!