М инистерството на външните работи (МВнР) подновява настоятелната си препоръка към всички български граждани, останали на територията на Либия след събитията през юли 2014 г., да напуснат в най-кратък срок страната.
Това се посочва в съобщение на пресцентъра на министерството.
Тези наши граждани следва да отчетат критичните за сигурността и живота им сериозни рискове, в условията на временно нефункциониране на местните либийски държавни структури и ескалация на въоръженото противопоставяне между различни либийски групировки, се посочва в съобщението.
Министерството на външните работи напомня, че след изтеглянето на състава на българското посолство от Триполи в края на юли тази година, възможностите за защита и съдействие на бедстващи български граждани на либийска територия са крайно ограничени.
Напрежението в Либия се изостри през последните седмици.
Вчера натъпкан с експлозиви автомобил се взриви в непосредствена близост до една от резиденциите на международно признатия либийски премиер Абдулах ат Тани, който трябваше да се срещне там със специалния пратеник на ООН за Либия Бернардино Леон. Никой от двамата не пострада.
Терористичният акт бе извършен в град Шахат, на 200 км източно от Бенгази. Според либийския информационен портал „Ал Уасат“ колата е била взривена дистанционно на паркинг пред местната щаб-квартира на силите за сигурност. Усилената охрана наоколо не е позволила на атентаторите да се доберат по-близо до разположения наблизо правителствен комплекс. Взривът е нанесъл сериозни щети на околните постройки. Изгорели са няколко паркирани наблизо автомобили.
По-рано международно признатият либийски парламент, обявен за незаконен от върховния съд в страната под натиска на ислямистите, уволни главния мюфтия Садек ал Гаряни, смятан за върховен мюсюлмански духовник в Либия, и разпусна Съвета по фетвите (религиозните предписания). Депутатите имат намерение в най-близко време да заведат наказателно дело в генералната прокуратура срещу мюфтията и членовете на съвета по обвинения в подстрекателство към насилие и подкрепа за тероризма.
Ал Гаряни е тясно свързан с местното крило на ислямистката асоциация „Мюсюлмански братя“. Твърди се, че той е издал фетва, призоваваща към джихад (свещена война) срещу проправителствените сили, ръководени от бившия генерал Халифа Хафтар, който поде военно настъпление срещу ислямистките милиции, отбелязва ДПА.
Ал Гаряни подкрепя бившия временен парламент, който с помощта на радикални проислямистки милиции успя през лятото на установи контрол над редица градове в Либия, включително и над столицата Триполи. Това принуди новоизбрания парламент да провежда заседанията си в Тобрук, недалече от границата с Египет. Градът бе избран и за място на резиденцията на правителството на Ат Тани.
Най-малко 300 души са загинали за последния месец при стълкновения между правителствените сили и въоръжени формирования в Бенгази – втория по големина град в Либия, съобщи здравното министерство на страната. В Бенгази продължават сраженията между армията и радикалните групировки, който дълго време контролираха града. Военните срещат подкрепа сред жителите на града, които през октомври излязоха по улиците с оръжия в ръце, готови да се бият срещу тероризиращите ги ислямистки милиции.
В момента армейски части прочистват квартал след квартал от ислямистите, съобщава ТАСС.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!