М инистерство на външните работи (МВнР) препоръча на българските граждани да не пътуват до Египет.
В страната е въведено извънредно положение за срок от един месец и ежедневен комендантски час между 19,00 ч. до 6,00 ч. в 14 провинции - Кайро, Гиза, Александрия, Суец, Исмаилия, Асиут, Сохаг, Бени Суеф, Миния, Бехейра, Южен Синай и Северен Синай, Фаюм и Кена. Обръща се специално внимание, че хората, които не спазват комендантския час, ще бъдат задържани.
Отчитайки горното, както и силно повишените рискове по отношение на сигурността и личната безопасност, МВнР настоятелно препоръчва на българските граждани да преустановят всякакви пътувания до Египет, включително и до морските курорти, се казва в съобщение на пресцентъра на министерството.
В случай на възникнала неотложна необходимост от пътуване до Египет,
трябва да се спазват определени правила,
посочват от МВнР. Избягвайте нощните полети и полетите в петъчните дни, регистрирайте се предварително в посолството на България в Кайро за планирания престой, спазвайте стриктно обявения комендантски час, постоянно носете личните си документи, избягвайте местата с масови прояви и шествия.
От МВнР препоръчват още да не се снимат публични прояви, да се избягва конфликт с органите на реда или местната администрация и да се избягват каквито и да е коментари по вътрешнополитически теми.
Силно сме обезпокоени от развитието на обстановката в Египет
и смятаме, че градивният политически диалог няма алтернатива за постигането на мир и стабилност, заяви министърът на външните работи Кристиан Вигенин на среща с посланика на Арабска република Египет в България, съобщиха от МВнР. От своя страна, посланик Манал Йехия ел-Шиннауи посочи, че гарантирането на сигурността е основна задача на египетски власти. Като първа стъпка към възстановяване на демократичния политически процес тя определи спирането на насилието от страна на поддръжниците на бившия президент Морси.
Други страни също призоваха гражданите си да не ходят до Египет,
ако вече са там – при възможност да се приберат или да не напускат хотелите си.
Скандинавски туристически фирми направо решиха да евакуират клиентите си от Египет, съобщи датската агенция Рицау, цитирана от ДПА.
Междувременно стана ясно, че
НАТО не разглежда възможността да изпрати свои военни в Египет
или да предприеме каквито и да било други силови действия във връзка с изострянето на конфронтацията в страната.
Информацията съобщи ИТАР-ТАСС, като се позова на високопоставен дипломатически източник от Брюксел. По думите на източника Египет "се намира извън сферата на отговорност на алианса", но НАТО остава готов да направи всичко необходимо, за да защити страните членки и своите граждани".
По-рано генералният секретар на НАТО Андерс Фог Расмусен заяви, че Северноатлантическият съюз със загриженост следи ситуацията. Той осъди избухналото насилие в страната и кръвопролитията, като повтори традиционния апел към всички местни политически сили "да бъдат сдържани и да започнат политически диалог".
В понеделник представителите на 28-те държави членки на ЕС ще проведат заседание в Брюксел, за да обсъдят положението в Египет, съобщи Службата за външно действие на Катрин Аштън.
Целта на срещата е да се създаде обща позиция на държавите членки и на ЕС относно положението в страната с оглед на възможни действия.
Френският президент Франсоа Оланд вече съобщи, че ще обсъди кървавата криза с германския канцлер Ангела Меркел и британския премиер Дейвид Камерън. Франция, Великобритания и Германия извикаха посланиците на Египет ден след насилието в среда, при което загинаха най-малко 578 души.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!