Махмуд Ахмадинеджад е преизбран за президент на Иран, предадоха световните агенции.
Въпреки че преброяването на гласовете не е завършило, Ахмадинеджад вече има 18,3 млн. гласа, а главният му съперник - бившият умерен премиер Мир Хосейн Мусави има 8,9 млн. гласа.
В проценти това прави съответно 65,24% и 31,83% от преброените 77,13% от бюлетините.
По официални данни избирателната активност е била около 75 до 80% от имащите право на глас 46,2 млн. иранци.
Това означава, че Мусави не може да стопи разликата си с Ахмадинеджад дори и да спечели всички оставащи за преброяване гласове, отбелязва Ройтерс.
Ахмадинеджад вече получава поздравления от ирански политици и депутати за победата си.
След като избирателната комисия обяви, че Ахмадинеджад води с голяма преднина пред Мусави, на площад в Техеран избухнаха сблъсъци между привърженици на Мусави и полицията, предаде Ройтерс.
Късно снощи Мусави заяви на пресконференция в Техеран, че той печели изборите с ясна преднина и обвини управляващите, че са манипулирали както изборния процес, така и преброяването на бюлетините.
Полицията се намеси, за да разпръсне събрали се поддръжници на Мусави.
Органите на реда забраниха събирания на публични места до официалното обявяване на окончателните изборни резултати.
Според иранската държавна агенция Ирна обаче, привърженици на Ахмадинеджад празнуват на различни места в столицата.
Ахмадинеджад спечели въпреки обвиненията на опонентите му в лошо управление на икономиката и критиките към външната му политика, съобщи Ройтерс.
Преизбирането на Ахмадинеджад не беше изненадващо, но преднината, с която спечели още на първия тур, силно потресе основния му конкурент Мусави, който събираше огромни тълпи по време на кампанията.
Ахмадинеджад за пореден път опроверга всички прогнози. Преди четири години той беше относително непознат, но победи влиятелния бивш президент Акбар Хашеми Рафсанджани на втори тур.
По време на първия си мандат Ахмадинеджад стана известен с острата си реторика срещу САЩ и Израел, високомерната подкрепа за иранската ядрена програма и постоянните забележки за Холокоста.
Изборите се смятаха за референдум за начина, по който Ахмадинеджад управляваше икономиката, която отчете увеличение на постъпленията от петролната индустрия по време на неговия мандат.
Според критиците му президентът е пропилял приходите от този бум.
53-годишният Ахмадинеджад, син на ковач, получи огромна подкрепа от силно религиозните бедни маси, особено тези от селските райони, които се чувстваха изоставени от предишните правителства. Именно те го издигнаха до властта през 2005 г.
Той обеща да разпредели богатството от петрола между народа, отпускаше заеми, раздаваше пари и оказваше подкрепа за различни проекти по време на честите си обиколки из провинцията.
Критиците му обаче смятат, че щедрите му политики са предизвикали инфлация и са пропилели приходите от петрола без да намалят безработицата.
По време на мандата му Съветът за сигурност на ООН три пъти наложи санкции на Иран заради ядрената му програма.
Опонентите на Ахмадинеджад го обвиниха, че е поставил страната в международна изолация.
Президентът обаче се ползва с подкрепата на върховния лидер аятолах Али Хаменей, който призова иранците да гласуват за антизападно настроения хардлайнер.
"Няма да се поддам на тази опасна пародия", заяви пък в комюнике Мусави. Той предупреди, че тези резултати ще поставят в опасност основите на ислямската република и ще доведат до установяване на тирания.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!