П олитическата ситуация в Либия продължава да се влошава и страната остава без единен властови център. Парламентите, както и кабинетите, вече са два, а твърде много в политическия живот на страната зависи от въоръжените милиции.
От свалянето на Муамар Кадафи през октомври 2011 г.
либийските власти не успяват да контролират десетките въоръжени групировки,
съставени от бивши бунтовници, които владеят различни части на страната. Отсъства добре обучена армия и полиция, отбелязва АФП.
В момента в Либия се разгръща истинска гражданска война, в която участват много кланове и племенни милиции, но чиито главни действащи лица са ислямистките групировки „Ансар аш Шария“ и „Мюсюлмански братя“. Те вече обявиха, че не признават парламентарните избори и поискаха властта да се върне у предишния временен парламент.
В Либия сега има два парламента и две правителства –
досегашният парламент продължава да заседава в Триполи, а новият - в източния град Тобрук.
На практика обаче властта на тези структури е само номинална и зависи изцяло от волята на подкрепящите ги въоръжени формирования.
Главен противник на ислямистите са отрядите на ген.-майор Халифа Хафтар, базирани в Бенгази. Той декларира намерение да се справи с екстремизма и тероризма, но не се подчинява на политиците в Триполи и се утвърди като самостоятелен силов център.
Временният либийски премиер Абдулах ат Тани определи като
незаконни заседанието и решенията на временния парламент в Триполи,
който възложи на университетския преподавател с проислямистки възгледи Омар ал Хаси да състави правителство на националното спасение.
Заседанието е незаконно, решенията му са незаконни, а единственият законен законодателен орган е парламентът, който бе избран на 25 юни и заседава в Тобрук, заяви Тани на пресконференция в този източен либийски град.
Той съобщи също, че домът му в Триполи е бил разграбен и опожарен от ислямистки милиции. Тани подчерта, че сигурността в Триполи като цяло не е гарантирана, а седалището на правителството е застрашено.
Междувременно пожелали анонимност служители от САЩ заявиха, че
Египет и Обединените арабски емирства стоят зад двете серии от въздушни удари срещу въоръжени ислямски фракции в Триполи,
съобщиха Ройтерс и Франс прес.
Служителите уточниха, че двете арабски страни са използвали самолети, базирани в Египет.
Преди това „Ню Йорк таймс“ съобщи, че двата американски съюзника са действали, без да се консултират с Вашингтон, а Египет отрече да е извършвал въздушни удари или други военни операции в Либия.
През уикенда жители на Триполи съобщиха, че неидентифицирани бойни самолети са атакували позиции на ислямисти в столицата.
Съседните на Либия страни, които се събраха на среща в Кайро, призоваха за разоръжаването на милициите и отхвърлиха всякаква външна намеса в делата на обхванатата от насилие и анархия страна, предаде Франс прес.
Външните министри на Либия и на шестте ѝ съседи приеха египетско предложение, в което се настоява за
„спазване на либийския суверенитет и единство и за отказ на всякаква намеса във вътрешните работи на страната“.
В декларацията се призовават „всички милиции едновременно да сложат оръжие“ и се настоява за „незабавен край на всякаква военна операция, за да се подкрепи политическият процес и да се укрепи диалогът между всички отказали се от насилието страни“.
Същевременно САЩ и техни европейски съюзници предупредиха в обща декларация, че всякаква външна намеса в Либия ще влоши още повече разделението в страната и ще забави напредъка в политическия ѝ преход, предаде Ройтерс.
„Смятаме, че външна намеса в Либия ще влоши сегашното разделение и ще подкопае демократичния преход“, изтъкват САЩ, Франция, Германия, Италия и Великобритания в декларацията, разпространена от Държавния департамент.
Те настояват всички воюващи страни да се съгласят на примирие, да прекратят бойните действия и да започнат политически диалог,
а временното правителство и парламентът да сформират правителство, представляващо интересите на всички либийци.
Авторите на декларацията подчертават също така, че законната власт в Либия е в ръцете на новоизбрания парламент и изразяват пълната си подкрепа за него.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!