А рмията на Зимбабве постави под домашен арест 93-годишният президент на страната Робърт Мугабе, който на практика я управлява след обявяването на независимост от Великобритания през 1980 година.
В рамките на часове военните поеха контрола над държавните медии, влязоха в президентския дворец и разположиха техника и хора на ключови места в столицата Хараре.
Ужасяваща гладна криза заплашва Африка
Най-старият президент: Оставам, докато Бог не ме прибере
В специално телевизионно обръщение военните информираха населението, че не извършват преврат и сигурността на Мугабе е гарантирана.
„Искаме да призовем към отговорност престъпниците около него, чиито действия доведоха до социална и икономическа криза”, гласеше още обръщението.
Сигурна информация за съдбата на Мугабе нямаше, докато южноафриканският президент Джейкъб Зума не потвърди, че двамата са разговаряли по телефона.
Zimbabwe crisis: 'Thanks for taking out the tyrant' https://t.co/pqoHVGeMNI
— BBC News (World) (@BBCWorld) November 15, 2017
Въпреки че избягват термина „преврат” според повечето анализатори военните целят идването на власт на доскорошния заместник на Мугабе – Емерсон Мнангагва.
Той беше отстранен от поста си миналата седмица, което направи президентската съпруга Грейс Мугабе най-вероятен наследник на кормилото на държавата.
Официално обаче военните нямат предводител, а са се намесили единствено заради влошаващото се от години икономическо положение в Зимбабве, където безработицата засяга 90% от активното население.
Това вероятно ще е и причината за края на 37-годишното управление на Мугабе. Той идва на власт като един от водачите на чернокожите националисти, борили се против бялото управляващо малцинство в бившата британска колония Родезия.
Мугабе идва на власт първоначално като премиер и обявява създаването на независимо Зимбабве през 1980. По онова време еуфорията на около новата страна е огромна заради множеството движения на "черния" континент, борещи се срещу остатъците от колониализма след Втората световна война.
Милиони празнуват в Хараре и навсякъде в страната, а реге звездата Боб Марли изнася концерт на стадиона в столицата. Този момент и до досега се смята за символ на дългоочакваната свобода на подтиснатите африкански народи. Бъдещето обаче се различава от тогавашните мечти.
През 1987 г. Мугабе става държавен глава след изменение на конституцията, с което се въвежда президентски режим на управление.
Първоначално едноличното управление е позитивно като репресии срещу белите земевладелци няма, а едновременно с това социални програми благоприятстват подобряването на социалното положение на чернокожите.
През новия век обаче, заплашен от все по-силни опозиционни движения, Мугабе най-напред гони хиляди бели фермери, а впоследствие започва да използва репресии за запазване на политическия си режим. Преизбран е в спорни избори през 2002, 2008 и 2013.
Зимбабве едновременно е богато на злато, платина, диаманти и други минерални ресурси, а земята е подходяща за земеделие. При управлението на Мугабе обаче аграрната реформа постепенно води до спад в добивите, а през 2009 местната валута се срива и е заменена от американския долар и южноафриканския ранд.
Така днес над 16 милионното население на Зимбабве живее в масова безработица, честа липса на пари в брой и множество материални лишения. През октомври в страната беше забранен вноса на плодове и зеленчуци с цел спестяване на валута.
На този фон Емерсон Мнангагва има имидж на реформатор на статуквото. Той обаче беше отстранен от самия Мугабе, а развиващата се от месеци насам политическа криза доведе до разцепление в тяхната партия - Африканския национален съюз на Зимбабве - Патриотичен фронт (ЗАНУ-ПФ).
Докато едното й крило и много от влиятелните военни подкрепят Мнангагва, другото стои плътно зад Мугабе и жена му Грейс, която до днес беше смятана за титулярния му заместник.
Според някои информации, след де-факто преврата тя е напуснала страната. Наред с това военните са арестували приближени до нея министри.
41 години по-младата жена на Мугабе е наричана "Гучи Грейс". Тя и синовете им са обвинявани, че живеят в свръхлукс и разкош, докато главата на семейството управлява една от най-бедните страни в света. Вижте повече за историята на Грейс Мугабе във видеото:
Grace Mugabe was poised to become President of Zimbabwe, now she may have been forced to flee the country pic.twitter.com/h6Ui48nnPj
— Sky News (@SkyNews) November 15, 2017
Вестите от африканската страна са ограничени, но според първоначални информации снощи през нощта са се чули изстрели около президентския дворец и на други места в Хараре.
Великобритания, Франция и ЕС призоваха за мирно решаване на политическата криза.
"Не можем да кажем как ще се развият събитията в Зимбабве през следващите дни и не знаем дали Мугабе е паднал от власт или не", коментира британският външен министър Борис Джонсън в парламента в Лондон.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!