Б езпрецедентни протести в Иран. За по-малко от седмица жертвите са над 20, а задържаните – стотици. За дни отправяните послания от икономически прераснаха и в политически.
Пред гражданска война ли е Иран? Социално недоволство, бунт срещу диктатурата или чужди сили стоят зад безредиците? По тези въпроси говори журналистът Георги Милков в „Здравей, България“ по NOVA.
Кървави бунтове в Иран, Тръмп взе думата
Иран ври и кипи: полицията стреля по протестиращи
„Това, което се случва в Иран, е изцяло вътрешна иранска работа. Тук не са замесени нито американците, нито израелците, нито саудитците, нито руснаците, нито Сорос, нито Путин.
Икономическата обстановка е едно от нещата, с които трябва да обясним нещата, които се случват в страната, защото положението в иранската икономика не е много добро. Всъщност, има ръст на икономиката на Иран в последните години, но се покачват и цените”, каза той.
Журналистът обясни: „Това, което започна на 28 декември във втория по големина град в Иран, започна като протест срещу властите, срещу правителството и президента Рохани. Но, когато по улиците на Иран се чуват възгласи: „Долу диктатора“, е много интересно кого се има предвид.
Iran protestors: We demand a referendum. Will Iran be Islamic or a Republic? pic.twitter.com/dxFNfZoV1L
— Jack Posobiec 🇺🇸 (@JackPosobiec) January 2, 2018
В града, в който започнаха протестите се говореше, че това е Рохани, но той няма как да бъде диктатор, защото той е президент, на изборна длъжност и след като му изтече този мандат просто ще престане да бъде президент. В никакъв случай той не е диктатор.
Затова после се случи нещо нечувано.
Започнаха да се чуват възгласи: „Долу аятолах Али Хаменей“, което наистина е много сериозен възглас в Иран,
защото обикновено никой не поставя под въпрос властта на върховния лидер“.
Георги Милков коментира и кой може да е подстрекателят на протестите в ислямската държава: „Говорехме, че това е вътрешна работа. Иран е много оплетена и сложна страна. Протестите тръгнаха от втория по големина град в страната – Машхад, защото се предполага, че организаторът на тези протести е всъщност един човек отново с чалма, само че с черна, а не с бяла, с каквато е Рохани, който всъщност беше негов
основен съперник в президентските избори през май 2017 г.
Някои анализатори казват, че този човек и поддръжниците му в Машхад са организирали протест срещу президента, без да предполагат, че към този протест срещу президента ще се вдигнат страшно много хора и ще започнат да викат за всичко. Това, което сега става изглежда почти като изпусната работа“.
Докато 68-годишният Рохани минава за реформатор, той постигна сключването на историческо ядрено споразумение със световните сили, неговият основен опонент на президентските избори бе Ебрахим Раиси, подкрепян от влиятелните ислямски духовници.
Ebrahim Raisi de Mashhad? pic.twitter.com/pB38GJZIPQ
— Faro Geopolitico (@FGeopolitico) January 3, 2018
Иран е ислямска република, като според Конституцията има Върховен водач - религиозна фигура с големи правомощия. Втората най-висока длъжност в страната е на президента, който се избира пряко с мандат от 4 години.
Целия разговор с журналиста Георги Милков вижте във видеото горе
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още новини харесайте страницата ни във Facebook ТУК
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!