Д а се следят събитията около Сирия не е лесно. Особено последните дни с новата вълна от международно напрежение след химическата атака в град Дума, недалеч от столицата Дамаск.
Тръмп: Може да ударим Сирия скоро, може и не. Ердоган: Свалете маските
Спазвайки обещанието си, че ще накаже сирийското правителство при използване на химически оръжия, Доналд Тръмп заплаши с удари и нареди на своите съветници и военни командири да обмислят възможностите.
Доналд Тръмп в "Туитър": Готви се, Русия, ракетите ни идват в Сирия
Сирийската армия евакуира ключови сгради в Дамаск
Само преди година, Тръмп нареди удари в Сирия отново след химическа атака – в град Хан Шейхун, която отне живота на 80 души. Тогава решението на Тръмп дойде след 72 часа размисъл. Този път решението – ако има такова – отнема повече време и постепенно анализаторите започнаха да се питат ще има ли някакви действия в крайна сметка или САЩ са се договорили с Русия.
Сирия е маловажна, истинската цел на Тръмп е друга
Да се вземе решение за подобни удари отнема време. Най-големият проблем е, че военните опции са както прекалено малко, така и прекалено много.
Миналата година САЩ извърши ограничени удари по сирийският режим с 59 ракети „Томахоук“ по базата Шайрат. Тогава базата беше полупразна и ударите като че ли бяха най-вече опит да се впечатли дошлият на посещение в САЩ китайски президент.
Само ден след атаката на САЩ, сирийските самолети продължиха да оперират от същата база, без да бъде нарушен графикът им кой знае колко. Часове по-късно, от базата Шайрат бяха нанесени въздушни удари по бунтовнически позиции в провинция Идлиб.
Въпреки многото съобщения за движение на военна техника и кораби в Средиземно море, сега няма сигнали, че има струпване на сила, което означава, че ако бъдат нанесени удари, те отново ще са ограничени. Ударите, разбира се, ще вкарат САЩ по-дълбоко във войната в Сирия, а това е опция, която не се нрави на мнозина както в Републиканската партия, така и сред демократите.
Другото различно този път е опитът да се изгради коалиция.
За това говорят редицата разговори, проведени от Тръмп с американски съюзници, включително с Турция. Засега Великобритания и Франция заявиха желание да участват в подобна коалиция, макар и от Лондон, и от Париж да идват уклончиви съобщения кога точно може да се очаква атака.
Френският президент на два пъти заплаши, че ще се използва сила, ако има доказателства за използване на химически оръжия. Според изявления от Париж възможни цели могат да бъдат комуникационни центрове, военни бази и складове с химически оръжия. Това означава, че е съвсем възможно да се стигне до конфронтация с руските и иранските сили на терен, които са разположени във всяка една сирийска база.
И тук идва един от най-големите проблеми на САЩ – възможността да бъдат убити руски войници.
Да, наскоро при американски удари бяха убити руснаци. Разликата е, че те са наемници и Москва може да си позволи да не говори за тях, както и опита да направи в първите дни след ударите. Но мъртви руски войници е вече нещо съвсем различно. Именно с цел да се избегне подобен риск, американците установиха канал за комуникация с Москва, за да се установят буферни зони между силите им. Днес има също подобен канал – с посредничеството на Турция и Израел.
Възможността за ескалация е съвсем реална.
Ако САЩ решат да задълбаят в Сирия, те може би ще извършат удари с бомбардировач като Б-2. Русия разполага с противовъздушни системи С-400, които са сериозна пречка. Всеки възможен удар трябва да се прецени така, че самолетът да е извън обсега им. Друг въпрос е дали руснаците ще задействат напълно системите при ескалация. Руски анализатори съобщават вътрешна информация, че Москва ще търси начин да не се конфронтира и е възможно иранците да бъдат оставени да се справят без цялата налична руска сила в подкрепа на Асад.
Последната информация от 12 април е, че кораби напускат руската база в Тартус, което е важен сигнал.
Междувременно, удари върху Сирия ще отправят послание към Асад, че е преминал границата. Експерти вече потвърдиха, че е използван газ в Дума и че извършител са хеликоптери Ми-8, излетели от базата в Думайр, северно от Дамаск.
The largest US air and naval strike force since the 2003 Iraq war is heading for Syria https://t.co/pEx3dYYprQ
— The Times of London (@thetimes) April 13, 2018
Организацията за забрана на химическите оръжия заяви, че ще разположи свой екип, за да изследва на място. Сирийският режим покани вече веднъж екип на организацията след атаката в Хан Шейхун и тогава ООН намери неопровержими доказателства за използване на зарин от правителствените сили.
Една от основните причини Асад да кани екип специалисти в Дума, е че изготвянето на подобен доклад отнема месеци – нужно време за прегрупиране и евентуално възпиране на възможни удари, тъй като ще са нужни доказателства за извършване на военна операция от страна на САЩ и съюзниците им.
Световната здравна организация публикува вече изявление, че пациентите са показали симптоми на обгазяване. Но забавянето на реакция от страна на международната общност дава възможност на сирийските правителствени сили да се подготвят.
Важни военни обекти вече бяха опразнени, включително летища, използвани за доставки за Хизбулла. Руски сили се преместиха от президентския дворец в неизвестна посока. В същото време, едва ли САЩ ще ударят самия сирийски президент, тъй като това означава да влязат в конфликт.
Иранските милиции, които са основен стълб на сирийското правителство, са също в готовност. Именно иранските сили са вероятно и най-големият проблем за Щатите, а сигнали за конфронтация има вече от поне година. Силите на Хизбулла също преместиха основния си център от централен Дамаск към базата „Имам Али“ в Западен Каламун.
Вътрешни източници споменават, че именно иранските сили и техните съюзници от Хизбулла ще са сред най-важните цели на потенциална военна операция. Израел вече показа, че може и да не чака американците. Ударите на 9 април бяха свързвани най-вече с химическата атака в Дума, но те нямат общо с това. Тел Авив изпрати послание към иранците, че няма да ги остави на спокойствие. Независимо дали ще има удари или не, конфронтацията в Сирия се засилва.
И все пак да не се поддаваме на истерията. Трета световна война вероятно няма да започне, а още по-малко ядрен холокост, както се опасяват някои коментатори във "Фейсбук". Но мини-световната война в Сирия се води вече над две години и няма изгледи да приключи скоро, независимо дали САЩ ще нанесат удари или не.
Не на последно място, трябва да е ясно, че освен ако не се планира мащабна военна операция, ударите няма да променят кой знае колко динамиката на гражданската война в Сирия. Въпреки ударите миналата година, въпреки напрежението в Съвета за сигурност на ООН, въпреки израелските удари, ситуацията не се променя значително.
Военни офанзиви се подготвят в Южна и Централна Сирия, а в Идлиб, където има голям брой бунтовнически сили, вече има 2,5 милиона души, предимно разселени от други райони. За последните два дни няма нито един извършен удар в провинцията, заради възможността от американски удари. Скоро това ще се промени, ако няма действие от страна на Тръмп, Мей и Макрон, и самолетите отново ще атакуват бунтовническите позиции.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!