М едиите насочват вниманието си към политическото наследство на бившия президент на Република Южна Африка и се опитват да прогнозират какво ще се случи в страната, след като обединяващата фигура на "Мадиба" вече я няма.
"Със смъртта на Мандела партията АНК загуби спойката, която я държеше заедно", категоричен е левоцентристкият британски вестник "Гардиън".
Изданието прогнозира, че след временен подем на изборите догодина партията Африкански национален конгрес (АНК) най-вероятно ще се разпадне. Изданието коментира:
"От години хегемонията на АНК е поставена на изпитание заради нейната неспособност да намали бедността и да осигури работни места и ефективни публични услуги.
След като Мандела го няма, има вероятност множеството й разочаровани поддръжници да установят, че е по-лесно да приемат, че сегашната АНК и нейното ръководство са се отклонили толкова много от ценностите на Мандела, че това вече е различна партия във всичко, освен в името.
В резултат може да станем свидетели на това как АНК се разпада, разцепва и разделя на части, а нейните членове и симпатизанти я изоставят."
Според "Гардиън" изборите през 2014 г. ще са най-оспорваните след идването на АНК на власт през 1994 г. Вероятно е партията да преживее временен възход, но в АНК липсва онова лидерство, което може да обнови партията и да спре упадъка й, смята британското издание.
"Това може да е добра новина за демокрацията в страната. Съществуващата южноафриканска политическа система не е приспособена за тази цел.
Старите партии - АНК и опозицията - са толкова затънали в политическата култура отпреди апартейда, че са напълно неподходящи като инструменти за задълбочаване на невръстната демокрация", смята "Гардиън".
Германският "Франкфуртер алгемайне цайтунг" разсъждава в същата посока под заглавие "Последната велика личност".
"Личният и политическият авторитет на Мандела се основаваше на принципната му защита за въоръжената съпротива срещу апартейда и тежкото наказание, което му беше наложено заради това", отбелязва вестникът и допълва, че след като прекара 27 от най-добрите си години в затвора, Нелсън Мандела стана президент едва когато вече беше на възраст.
"Това, че той
не успя да се погрижи по-добре за най-належащия проблем на епохата - създаването на справедлив икономически ред, беше разбираемо, но не и ползотворно.
Както и останалото ръководство на АНК, той допусна да бъде заслепен от световния крах на социализма, а партията не успя да противопостави философска опозиция на новия, грабителски икономически рационализъм", коментира "Франкфуртер алгемайне цайтунг".
Френският "Монд" публикува обширен репортаж от град Совето, където живееше Мандела, отбелязвайки коментара на местен жител, според когото
"Това не е смърт на знаменитост. Това е лична загуба на скъпо същество, на нашия баща. Нелсън Мандела ни даде живот."
Репортаж от Совето има и в американския вестник "Ню Йорк таймс", който отбелязва, че след смъртта на Нелсън Мандела страната трябва да се фокусира върху единството и приемствеността.
Междувременно стана ясно, че
петдесет и девет чуждестранни държавни и правителствени глави са заявили до момента, че ще присъстват на възпоменателната церемония
или на държавното погребение на Нелсън Мандела в Южна Африка следващата седмица, съобщи говорител на южноафриканското външно министерство, цитиран от Ройтерс.
Сред присъстващите на възпоменателната церемония в Йоханесбург на 10 декември ще бъдат президентът на САЩ Барак Обама със съпругата си Мишел, както и бившите президенти Джордж Буш, Бил Клинтън и Джими Картър, генералният секретар на ООН Бан Ки-мун и неговият предшественик Кофи Анан.
Британският премиер Дейвид Камерън и френският президент Франсоа Оланд. Там ще бъдат също германският президент Йоахим Гаук, канадският премиер Стивън Харпър с трима свои предшественици, австралийският премиер Тони Абът, бразилската президентка Дилма Русеф и трима бивши държавни глави на Бразилия, включително Луис Инасио Лула да Силва, индийският премиер Пранаб Мукерджи, холандският външен министър Франс Тимерманс и кралят Вилем Александер, испанският премиер Мариано Рахой и престолонаследникът принц Филип и много други.
Бившият финландски президент Марти Ахтисаари и бившият ирландски президент Мери Робинсън ще са част от делегация на "Старейшините" (The Elders) - група от бивши световни лидери, създадена от Мандела през 2007 г.
На възпоменанието ще присъстват също британският бизнесмен Ричард Брансън и певецът Питър Гейбриъл, инициатори на идеята за групата на Старейшините.
На погребението в Куну в неделя са обявили, че ще присъстват британският престолонаследник принц Чарлз и японският престолонаследник принц Нарухито.
Далай лама, на когото на два пъти в последните години беше отказана южноафриканска виза, няма да присъства на погребението на Мандела, съобщи Франс прес, позовавайки се на говорител на тибетския духовен водач.
При вестта за смъртта на Мандела Далай лама заяви, че за него това е голяма лична загуба на скъп приятел, когото се надявал да види отново и към когото изпитва дълбоко възхищение и уважение.
Южноафриканските власти ще открият статуя на Нелсън Мандела в централата на правителството в столицата Претория, съобщи ДПА. Монументът ще бъде официално открит в президентския дворец "Юниън билдингс" в Деня на помирението, 16 декември, каза министърът към президентството Охм Колинс Чабане. Днес в Южна Африка е национален ден на молитва и размисъл в памет на Мандела.
Южноафриканци от всички раси се стекоха в църквите да почетат със специални молитви бореца срещу апартейда и бивш президент, отбелязва Асошиейтед прес.
Официалната панихида за Мандела ще се състои на стадион с 94 хил. места в Йоханесбург на 10 декември.
На 11 и 12 декември тялото на Мандела ще бъде изложено за поклонение в президентския дворец в Претория.
Погребението ще се състои на 15 декември в селището Куну, в Източната Капска провинция, където Мандела е израснал и където живееше след оттеглянето си от голямата политика, посочва ИТАР-ТАСС.
Израелският премиер Бенямин Нетаняху реши да се откаже от плановете си да присъства на държавното погребение на Нелсън Мандела заради разходите по пътуването до Южна Африка, съобщиха снощи израелски медии, цитирани от Франс прес.
Нетаняху беше уведомил южноафриканските власти, че ще присъства на церемонията, но в последния момент анулира визитата си поради големите разходи - седем милиона шекела или 1,45 милиона евро, необходими за транспорта и сигурността му на място, уточниха израелското обществено радио и в. "Аарец".
Цената за наемане на частен самолет от националната авиокомпания "Ел Ал" възлиза на 2,8 милиона шекела (около 600 хил. евро), според "Аарец".
Превозването на оборудването и охраната на борда на военен самолет би струвало допълнителни 3,2 милиона шекела (666 хил. евро), без да се смятат другите разходи.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!