К огато Доналд Тръмп президентът на САЩ посети Близкия изток преди две седмици, целта му бе да насърчи арабските държави да се противопоставят на Иран, създавайки нов регионален баланс на силите, пише The Media Express.
ВИЖТЕ СНИМКИ НА ДОНАЛД ТРЪМП И МЕЛАНИЯ В САУДИТСКА АРАБИЯ
Така той следва ясно политиката си на пълна ревизия на решенията на предшественика си Барак Обама, който в края на мандата си вдигна дългогодишното ембаргото срещу ислямската република.
Арабската коалиция обяви край на примирието в Йемен
Ислямска коалиция от 34 държави за борба с тероризма
Как Саудитска Арабия изигра Доналд Тръмп
В региона на Близкия Изток има трима големи играчи - Саудитска Арабия, Иран и Турция. Те са разделени не само политически, но етнически и религиозно. Рияд налага сунитския ислям. Техеран се бори за доминация над шиитите. А Анкара се опитва да бъде посредник, извличайки максимална полза за себе си.
Посещението на Тръмп срина установения крехък баланс между трите сили. Катар, подобно на Турция, но с далеч по-малки възможности се опитва да играе ролята на балансьор, показвайки независимост спрямо Саудитска Арабия и нейният верен съюзник Обединените арабски емирства.
Днес САЩ призоваха Саудитска Арабия, Египет и останалите държави, а също така Катар колкото е възможно по-скоро да разрешат своите противоречия, които доведоха до скъсването на дипломатическите отношения с Доха.
„Всички наши партньорство в Персийския залив са изключително важни. Ние разчитаме, че страните ще намерят начин да разрешат своите противоречия колкото по-скоро, толкова по-добре“, заяви говорител на американския Държавен департамент.
Размириците започнаха малко след като Тръмп присъства на срещата на върха на мюсюлманските лидери в Саудитска Арабия, където денонсира „дестабилизиращите интервенции” на шиитски Иран в арабските земи, пише The Media Express.
Междувременно на 24 май сайтът на Катарската новинарска агенция беше хакнат и на него беше публикувана фалшива реч на емира на емира на Катар, Тамим бин Хамад Ал Тани, в която се говори против Саудитска Арабия и в подкрепа на Иран и Хамас. Фалшивата новина беше цитирана и от катарската телевизия, преди да бъде официално опровергана.
Въпреки опровержението, Саудистка Арабия и ОАЕ реагираха незабавно и забараниха излъчването на финансираните от Катар телевизии, включително „Ал Джазира”. Днес те направиха следващата стъпка и обявиха на практика пълна блокада на малкото независимо емирство с богати петролни и газови залежи.
Турция изрази готовност да посредничи в пламналия политически конфликт страните от Персийския залив и Катар.
„Това развитие, което ни натъжава. Може да има проблеми между държавите, но диалогът трябва да надделява при всички обстоятелства“, заяви пред репортери външният министър Мевлют Чавушоглу. Той добави, че Анкара е готова да направи всичко, за да помогне за разрешаването на спора. Този път обаче на Турция може да ѝ се наложи да вземе страна.
В региона трудно може да се каже, че някой не подкрепя терористични организации, каквито са настоящите обвинения срещу Катар. Документи, изтекли в „Уикилийкс” (WikiLeaks) през 2014 г., когато Рияд изтегли посланика си от Доха, показват, че Хилари Клинтън е знаела, че и Саудитска Арабия и Катар финансират „Ислямска държава”.
Hillary Clinton email reveals she knew of Saudi & Qatar government funding for ISIL (ISIS) by August 2014 https://t.co/tlWxkEZ8FN pic.twitter.com/RmaFi9lQQP
— WikiLeaks (@wikileaks) June 5, 2017
Какво провокира настоящата криза? Администрацията на Обама се стремеше да засили ангажимента на САЩ като цяло към арабските държави, обединени в Съвета за сътрудничество в Персийския залив, пише „Уошингтън пост” (Washington Post)
Тръмп обаче смени подхода. Той даде директна подкрепа на Рияд и Абу Даби, не само с думи, но с многомилиардни оръжейни сделки, вземайки ясно страна в близкоизточния конфликт срещу Иран.
Американски министър заспа по време на историческата реч на Тръмп
Сделки за милиарди между САЩ и Саудитска Арабия
Тръмп произнесе историческа реч за тероризма и религиите
Силни връзки изглежда има между съветника на Тръмп и негов зет Джаред Къшнър и амбициозния саудитски принц и министър на отбраната Мохамед бин Салман, както и Юсуф ал Отаба, влиятелният посланик на ОАЕ във Вашингтон.
Саудитска Арабия и ОАЕ се очертават като двете остриета, около които ще бъдат изградени новите регионални политики на САЩ в региона.
Американската армия е в съюз със Саудитска Арабия в Сирия, а през януари специални части на САЩ и ОАЕ осъществиха съвместна операция в Йемен.
Каквито и сигнали да е дала делегацията на Тъмп при разговорите си с арабските принцове, след посещението на американския президент в Близкия изток се наблюдава сериозно нарастване на напрежението в региона.
В съседен Бахрейн властите осъществиха най-смъртоносната си акция срещу опозицията от 2011 г. насам. Това стана само 2 дни след като Тръмп увери бахрейнския крал в нова ера в двустранните отношения.
Кампанията на Саудитска Арабия срещу Катар съвпадна със събитие във Вашингтон, където анализатори и бивши висши представители на американските власти оспориха надеждността на емирството като регионален партньор за сигурност.
موقعنا وإستقرارنا في وحدة الصف وصدق التوجه، ولا نعيش في فقاعة خادعة قد تضر الشقيق والجار دون أن تطالنا، أمننا متصل ومترابط وكذلك مستقبلنا.
— د. أنور قرقاش (@AnwarGargash) May 28, 2017
Преди няколко дни високопоставен служител на ОАЕ призова в „Туитър” за помирение, заявявайки, без да споменава Катар, че в момента Персийския залив е изправен пред „нова тежка криза, която носи със себе си голяма опасност” и добави нещо като предупреждение, гласящо че „разсейването на заблудите се крие в промяната на поведението, изграждането на доверие и възстановяването на доверието”, съобщава Doha News.
Сега изглежда Саудитска Арабия се опитва да тества докъде ще му позволят САЩ да стигне налагайки влиянието си в региона. Катар може би е само първата жертва в похода на кралството за доминация в Близкия изток.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!