Ч еченският президент Рамзан Кадиров поиска снощи от руския си колега Владимир Путин да разреши чеченски войници да се сражават в Сирия срещу "Ислямска държава", в чиито редици също има бойци от тази руска република, съобщи АФП.
"Искам да ни бъде позволено да отидем в (Сирия) и да участваме в операциите", заяви президентът на републиката, която е част от състава на Руската федерация, в ефира на руското радио. Той е известен с близостта си с руския държавен глава.
Това се случва само дни след първите въздушни удари на руската авиация срещу цели в близкоизточната държава, разкъсвана от война, и съмненията, изразени от редица страни, че истинската цел на Путин не е ИД, а опозиционните сили на сирийския президент Башар Асад, който изрично покани Русия да се намеси.
"Това не са приказки на вятъра. (...) През 1999 г., когато Чечения беше окупирана от тези дяволи (терористите - бел. ред.), ние се заклехме върху Корана, че през целия си живот ще се борим срещу тях, независимо къде се намират те", допълни Кадиров, визирайки ислямисткия бунт през втората война в Чечения.
Чеченският лидер посочи още, че джихадистите са по-слаби от неговите войници, които били с по-богат опит.
"Ние ги познаваме, ние ги смазахме тук, ние ги победихме. И те ние познават".
"Ако искането ни бъде чуто, за нас това ще бъде празник. Но това е решение, което трябва да вземе главнокомандващият на въоръжените сили Владимир Путин", припомни Кадиров.
Близо 2000 руски граждани се бият в редиците на "Ислямска държава" в Ирак и Сирия, според данните на руските антитерористични служби, а по оценки на експерти броят им е близо 5000. Мнозинството от тях са от Чечения или бивши бойци от ислямисткия бунт в началото хилядолетието.
Кадиров съобщи също, че предишната нощ в Чечения са били задържани трима души, за които се подозира, че са свързани с терористичната мрежа.
Русия е нанесла нови въздушни удари през изминалата нощ срещу позиции на "Ислямска държава" близо до Рака, крепостта на организацията в североизточната част на Сирия, съобщи Сирийският център за наблюдение на правата на човека (СЦНПЧ), цитиран от АФП.
Директорът му Рами Абдел Рахман не посочва повече подробности за целите на ударите. ИД контролира напълно провинция Рака, чийто едноименен административен център се възприема като нейна "столица" от 2013 г. В четвъртък руската авиация за първи път насочи ударите си там, след като ден по-рано започна операциите в Сирия, отбелязва АФП.
Само 5 на сто от руските въздушни удари в Сирия са насочени срещу "Ислямска държава",
твърди обаче британският министър на отбраната Майкъл Фалън в интервю за британския в. "Сън", цитирайки данни на британското разузнаване.
Мнозинството от въздушните удари всъщност са над цивилни райони, убиват цивилни и бомбардират силите на умерената опозиция срещу режима на Асад, сочат данните на британците. По думите му руската военна намеса допълнително е усложнила ситуацията.
Британското правителство ще поиска от парламента да разреши Великобритания да нанася въздушни удари срещу ИД и в Сирия, а не само в Ирак, както е в момента.
След вчерашната среща на Нормандската четворка френският и германският лидер Франсоа Оланд и Ангела Меркел също изрично подчертаха, че са настояли ударите на Путин да са единствено и само срещи "Ислямска държава".
Стратегията на Русия в Сирия е гарантирана катастрофа,
категоричен е обаче президентът на САЩ Барак Обама, цитиран от АФП. Според американският лидер Путин не прави разлика между ИД и умерената сунитска опозиция. "От руска гледна точка всички те са терористи".
Той отново отбеляза, че е възможно да се намери политическо решение на сирийския конфликт, ако обаче Москва признае, че сирийският президент Башар Асад трябва да напусне властта.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!