А мериканският корпус на мира съобщи, че изтегля временно своите 340 доброволци от Либерия, Сиера Леоне и Гвинея заради разпространението на епидемията, предаде Ройтерс.
Световната здравна организация (СЗО) заяви днес, че броят на жертвите на епидемията от ебола в Западна Африка е достигнал 729,
след като 57 смъртни случая бяха съобщени между 24 и 27 юли в Гвинея, Либерия, Нигерия и Сиера Леоне, предаде Ройтерс.
СЗО каза също, че нигерийските власти са идентифицирали досега 59 души, влезли в контакт с американски гражданин, починал в Лагос миналата седмица след пътуване от Либерия през Того и Гана.
Международната асоциация за въздушен транспорт (ИАТА) заяви, че СЗО не препоръчва ограничения за пътуване или затваряне на граници заради епидемията от ебола и че няма особен риск за останалите пътници, ако в самолета има заразен човек.
ИАТА направи изявлението след консултация със СЗО и Международната организация за гражданска авиация (ИКАО) след случая с починалия от ебола мъж, пътувал от Либерия за Нигерия.
ИАТА заяви, че ебола се предава само когато заразеното лице показва остри симптоми на болестта, която започва с треска, отпадналост, мускулни болки, главоболие и възпалено гърло, после се проявява в повръщане, диария, увреждане на бъбреците и черния дроб, а накрая предизвиква вътрешни и външни кръвоизливи.
"Доста малко вероятно е някой, който страда от подобни синдроми, да се чувства достатъчно добре, за да пътува", каза ИАТА.
Междувременно във Вашингтон Белият дом съобщи, че няма планове да отложи или да отмени предстоящата среща в САЩ на африкански лидери въпреки епидемията от ебола в Либерия, предаде Асошиейтед прес.
Повече от 40 африкански лидери ще се срещнат с президента Барак Обама във Вашингтон идната седмица.
Говорителят на Белия дом Ерик Шулц каза, че според оценка на Центъра за контрол над болестите не съществува сериозен риск за територията на САЩ. Говорителят допълни, че президентът Обама получава редовно информация за развитието на ситуацията и че специализираните американски агенции предоставят помощ на правителствата на засегнатите страни за справяне с епидемията.
Вчера властите в Либерия се разпоредиха да бъдат затворени всички училища и да бъдат поставени под карантина редица райони заради разрастващата се епидемия от болестта ебола. Това са най-строгите мерки, предприемани досега от правителство в Западна Африка в опит да спре разпространението на болестта.
Британското правителство пък се събра на кризисно заседание и предупреди за потенциално сериозна заплаха, ако смъртоносният вирус се разпространи още, предаде АП.
Външният министър Филип Хамънд, който председателства заседанието, заяви, че няма информация за заразявания с ебола на територията на Великобритания, но че нелечимата болест се приема от правителството като потенциално сериозна опасност.
След заседанието Хамънд посочи, че е малко вероятно болестта да достигне Великобритания и отбеляза, че страната има съвсем различни системи за контрол на заразните заболявания в сравнение с държавите в Западна Африка, където вирусът се е разпространил.
Представители на британските здравни власти заявиха, че рискът за пътуващи и работещи в засегнатите африкански страни британци е много слаб, но че епидемията не е под контрол.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!