П резидентът на Палестина Махмуд Абас и държавният глава на Русия Владимир Путин може би имат повече общи неща, отколкото мирните преговори в Близкия изток. Новооткрити съветски документи твърдят, че Абас също някога е работил за КГБ, пише „Ню Йорк Таймс“ (The New York Times).
Тази възможност, раздухана от медиите в Израел и също толкова бързо отречена от Палестина, произлиза от британски архивен списък на съветските агенти от 1983 г. Забележката към Абас е загадъчна – само два реда идентифициращи го
с кодовото име „Къртица“
и накрая има две думи: „КГБ агент“.
Предположението, че Абас може да е бил кадър на Москва преди повече от три десетилетия може би говори за историческо любопитство, но е факт, че това става обществено достояние по същото време, когато Путин се опитва да организира нови преговори между Абас и премиера на Израел Бенямин Нетаняху.
Руски пратеник беше в Йерусалим тази седмица, за да се срещне с Нетаняху, но противоречията между лидерите на Израел и Палестина остават и засега нови преговори изглеждат малко вероятни.
„Решихме, че
откритието е важно сега в контекста на руския опит да се организира среща на високо равнище между Абас и Нетаняху,
особено заради съвместното минало на Абас и Путин в КГБ“, казва Гидиън Ремез, един от изследователите, намерили и съобщили за съществуването на документа.
Good news: Palestinian ruler Mahmoud Abbas was a KGB agent in the 80s. Despite the image I made, not kidding.. pic.twitter.com/Mst68bJm1Q
— Ron M. (@Jewtastic) September 7, 2016
Колегата на Ремез в проучванията Изабела Гинор смята, че миналото на Абас е от значение, защото е възможно да има продължаващо влияние на Русия над него. „Не знаем какво се е случило после и дали той е работил за СССР, но сега, когато е лидер на Палестинската автономия, това може да бъде лост за него“, смята тя.
Палестински представители се отнесоха подигравателно към този документ, наричайки го нагли усилия да урони авторитета на Махмуд Абас, който се бори с противоречия у дома и търси подкрепа в чужбина.
Палестинците твърдят, че
не е имало нужда Абас да бъде съветски агент, тъй като по онова време Организацията за освобождение на Палестина открито работи с Москва,
а Абас е оглавявал палестинско-съветска фондация на приятелството.
Разкритията идват от документите на Василий Митрохин, който е работил в съветските тайни служби и бяга в Лондон през 1992 г. след разпадането на СССР. Митрохин почина през 2004 г. Изнесените от него документи станаха достъпни през 2014 г.
В списъка, направен от КГБ през 1983 г. фигурира името „Абас, Махмуд“ роден през 1935 г. в Палестина, като агент в Дамаск, Сирия. Той го нарича „Кротов“ от руски „Къртица“. Абас наистина е роден през 1935 г. в тогавашната Палестина, но след създаването на държавата Израел семейството му бяга в Дамаск, където той израства и получава образование.
Документът обаче е интересен с това, което не казва.
В него не се споменава нищо за това например как е бил вербуван Абас, какво е направил за КГБ , дали е бил на заплата или колко време е бил агент.
Ремез и Гинор обаче отбелязват, че Михаил Богданов, руският заместник-министър на външните работи, който е изпратен тези дни да опита да уговори срещата между Абас и Нетаняху, е бил базиран в Дамаск по онова време, в периода 1983 – 1989 и после от 1991 до 1994 г.
Ремез е категоричен, че те не искат да съсипят авторитета на Махмуд Абас и приветстват провеждането на нови мирни преговори, но не и под егидата на руснаците, на които не бива да се има доверие. „Ето защо решихме, че сега е точното време това откритие да стане публично достояние“, завършва Ремез.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!