Израел отпусна на палестинското радикално движение "Хамас" 36 часа, за да приеме условията за примирие.
Това съобщи днес израелското военно радио "Галей ЦАХАЛ", цитирано от ИТАР-ТАСС.
"Политическото ръководство в Ерусалим изпрати в Египет
послание, според което, ако до 36 часа не бъде постигнато
споразумение за спиране на огъня, израелската операция ще бъде
разширена. Разривът между исканията на "Хамас" и условията,
поставени от Израел обаче, все още е голям", се казва в съобщението.
По данни на радиостанцията
"Хамас" поставя следните условия за
трайно прекратяване на огъня:
- да бъде вдигната блокадата от
ивицата Газа,
- да се отворят сухопътни КПП-та, а
- израелската
армия да спре да ликвидира активисти от групировката и да
атакува нейни бойци.
От своя страна Израел настоява:
- ракетно-минометните обстрели да бъдат прекратени изцяло,
- да бъде
създадена буферна зона за сигурност по източната граница на
ивицата Газа и
- контрабандата през подземни тунели да се
преустанови, което да бъде гарантирано от Кайро.
Споразумението за сигурност трябва да предвижда два етапа: отначало пълно прекратяване на огъня, а след това разширени преговори по условията за дългогодишно затишие.
Същевременно Израел засега не признава официално, че негови
представители участват в индиректни преговори с палестинските
бойци с посредничеството на Египет. Но както заяви пред агенция
Уай-нет вицепремиерът и министър по стратегическите въпроси Моше
Яалон,
военната операция е само един от етапите по пътя, водещ
към мир.
"Няма да се залъгваме, че мирът ще бъде постигнат по време на операцията - каза израелският държавник. - Смятаме да го постигнем, щом тя приключи."
Според египетския премиер Хишам Кандил на водените с посредничеството на Кайро преговори може би съвсем скоро ще бъде постигнато споразумение за примирие между Израел и палестинците в ивицата Газа.
Живеещият в изгнание лидер на "Хамас" Халед Мешаал заяви, че има шансове за постигане на примирие в конфликта в ивицата Газа, както има шансове и за ескалация на конфликта и подчерта, че "Хамас" е готов да реагира на всякакъв вариант, предаде Ройтерс.
Според Мешаал израелският премиер Бенямин Нетаняху е поискал примирие. Израел обаче отрече.
Израелските сили продължиха и днес да извършват целенасочени въздушни удари
по жилища и други сгради в ивицата Газа, обитавани от членове на въоръжени палестински групи. До вчера повечето бомбардирани обекти в Газа бяха ракетни площадки.
Палестинското радикално движение "Ислямски джихад" съобщи, че Рамез Харб - един от водещите лидери на военното му крило, е убит при израелски въздушен удар срещу медиен център в град Газа днес, предадоха световните агенции. При удара има и трима ранени.
Това бе вторият удар за последните два дни по сградата, в която се помещават телевизията на "Хамас" - "Ал Акса", британската "Скай нюз" и саудитската "Ал Арабия". Повечето журналисти са напуснали сградата още след първия удар вчера.
Според очевидци сградата е била улучена най-малко от три ракети.
Само днес в Газа са били убити най-малко девет души. След шестте дни на въздушни удари и ракетни атаки броят на загиналите е близо 100, а ранените са около 900, посочва ДПА. От палестински ракетен огън досега бяха убити трима израелци и към 50 бяха ранени. По данни на израелските служби за спешна помощ най-малко 200 израелци са били лекувани от наранявания и психологически шок.
Междувременно от пресслужбата на израелските въоръжени сили опровергаха твърденията на "Хамас", че бойци на палестинската групировка са свалили един израелски хеликоптер и са нанесли повреди на израелски боен кораб, предаде ИТАР-ТАСС. Малко по-рано бе опровергано и друго съобщение - че през почивните дни е бил свален израелски боен самолет и екипажът му е бил пленен.
Турският премиер Реджеп Тайип
Ердоган обвини Израел, че извършва "терористични актове"
при бомбардировките в Газа, предаде Ройтерс.
"Онези, които свързват исляма с тероризъм, си затварят очите пред масовите убийства на мюсюлмани, извръщат глава от избиването на деца в Газа - заяви Ердоган на конференция на Евразийския ислямски съвет в Истанбул. - По тази причина, аз заявявам, че Израел е терористична държава, а действията й са терористични актове".
Турският министър-председател заяви и че не вярва на ООН. "Във връзка с Израел са приети над 100 резолюции, като той не е изпълнил досега нито една от тях. Къде са санкциите? Няма ги. Къде е справедливостта? - запита Ердоган. - Какво прави Съветът за сигурност на ООН? Наблюдава и дава съвети, а резултати няма. Защо е създадена тази организация? Да поддържа мира. Но ако не се справяте с тази задача, тогава какъв е смисълът".
Отношенията между Израел и Турция, която някога беше единственият съюзник на Израел в мюсюлманския свят, сериозно се обтегнаха след щурма на израелски военни на турски кораб през 2010 г., при който бяха убити деветима турци. Анкара изгони израелския посланик и замрази военното сътрудничество с Израел, след като доклад на ООН за случая, огласен през септември миналата година, до голяма степен оправда еврейската държава. По-рано този месец Турция започна задочно съдебен процес срещу четирима бивши ръководни представители на израелската армия, обвинени, че са дали нареждане за кръвопролитния рейд.
Върховният представител на ЕС за външната политика и сигурността Катрин
Аштън изрази безпокойство от нарастването на броя на жертвите
в ивицата Газа и подчерта, че за изход от кризата е необходимо дългосрочно решение, предаде АП. Дипломат номер едно на ЕС подчерта, че ракетните атаки от ивицата Газа по Израел трябва да спрат.
В същото време лидерите на палестинските движения "Фатах", "Хамас" и "Ислямски джихад" на Западния бряг призоваха за единство днес в Рамала и обещаха да сложат край на палестинското разделение.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!