Р епублика Южна Африка отбелязва днес националният си празник - Денят на свободата, който ознаменува 20 години от падането на режима на апартейда.
На 27 април 1994 г. в страната бяха проведени първите свободни избори, на които победи забраненият дотогава Африкански национален конгрес. Президент стана Нелсън Мандела, призоваващ към расово помирение.
Думата апартейд произхожда от езика на холандските бури, които се заселват в началото на 17 в. в Южна Африка, и преведена означава разделяне или изолация. Така се наричат политиката и правната система в страната, прилагани в ЮАР от 1948 до 1990 г. Само белите могат да участват в държавното управление. Хората от друга раса не могат да се занимават с бизнес в райони за бели, както и да пътуват до такива райони, освен със специален пропуск. Забранени са не само браковете, но са наказуеми сексуалните връзки между хора от различни раси. През 1953 г. е приет закон, който предвижда отделни училища, университети, обществен транспорт, дори плажове за бели и цветнокожи.
"Искам всички южноафриканци, бели и черни, да могат да ходят изправени, да живеят без страх и да се ползват с неотменимото право на човешко достойнство", заяви Мандела при встъпването си в длъжност като президент преди 20 години.
В страната през последните 20 г. бяха построени 3,3 милиона безплатни жилища за бедните. Огромни средства се влагат в образованието, което все още остава ниско. Главните проблеми са бедността, неравенството и безработицата, която е 24% за страната, но достига 55 на сто сред чернокожите младежи.
Прилага се програма за стимулиране на бизнеса на чернокожите граждани на страната, които имат предимство и при получаването на работа и повишенията. Въпреки това доходите на белите домакинства надхвърля шест пъти този на чернокожите.
Днес Южна Африка е водещата икономика на континента, като отстъпва само на Нигерия по размер на БВП. Южна Африка обаче е далеч по-напреднала в развитието на инфраструктурата си, а БВП на глава от населението далеч изпреварва нигерийския.
Страната играе важна роля в Африканския съюз и се опитва да получи постоянно място в Съвета за сигурност на ООН. От 2011 г. Южна Африка е член на БРИКС.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!