Ислямисткото движение "Мюсюлмански братя" обяви, че кандидатът му Мохамед Морси е спечелил първите свободни президентски избори в Египет, побеждавайки Ахмед Шафик, последния премиер от режима на сваления държавен глава Хосни Мубарак, съобщиха световните агенции.
Доктор Мохамед Морси е първият избран от народа президент на републиката,
обяви в кратки съобщения в "Туитър" и на официалния си сайт политическото крило на движението - Партията за свобода и справедливост, оглавявана от Морси.
Това твърдение се основава на оповестени от "Мюсюлмански братя" резултати от преброяването на гласовете в 95% от 13-те хиляди избирателни секции в страната.
Според тях Морси получава 52%, а опонентът му Шафик - 48%, съобщи Асошиейтед прес.
Говорителят на движението Халед ал Казаз заяви пред журналисти, че Морси е спечелил 12,4 млн. гласа (53%) срещу 9,5 млн. (47%) за Шафик, след преброяване на 23,8 млн. бюлетини в 12 448 от общо 13 000 избирателни секции.
Изборният щаб на кандидата Ахмед Шафик оспори твърденията
на ислямистите за победа на президентските избори в Египет, съобщи Ройтерс.
Учудваме се от изявленията на ПСС, които представляват нарушение на избирателния закон, заяви представител на изборния щаб на Шафик.
Той увери, че щабът разполага с данни, според които Шафик е начело с 52% от гласовете, но за да не бъде нарушен законът, няма да оповестява цифрите.
Централната избирателна комисия все още не е направила никакво изявление.
Окончателните официални резултати се очаква да бъдат обявени в четвъртък
Морси обеща да бъде президент на всички египтяни, без разлика на политическите или религиозните им убеждения, съобщиха ДПА и Франс прес.
Аз ще бъда президент на всички египтяни - мюсюлмани и християни, заяви Морси на пресконференция в Кайро.
Той добави, че няма да търси "отмъщение или разчистване на сметки".
Всички ние сме братя в една и съща страна, увери ислямистът, който обеща да работи "ръка за ръка с египтяните за по-добро бъдеще, за свободата, демокрацията и мира".
Управляващият в Египет
Висш съвет на въоръжените сили пое функциите на законодателната власт
след разпускането на долната камара на парламента и постави като предварително условие за нови парламентарни избори приемането на конституция чрез референдум, съобщиха Франс прес и ИТАР-ТАСС.
Тези мерки се съдържат в оповестената вчера вечерта от армията обновена Конституционна декларация (временна конституция).
Законодателната власт, която беше поета от Висшия съвет на въоръжените сили след падането на режима на президента Хосни Мубарак през февруари м.г., беше предадена година по-късно на парламента.
На изборите ислямистите спечелиха две трети от мандатите. Но камарата на депутатите, доминирана от "Мюсюлмански братя", официално беше разпусната в събота в съответствие с решението на Конституционния съд, който в четвъртък призна за недействителни резултатите от изборите за долната камара по едномандатните окръзи, тоест една трета от мандатите.
Публикуваният вчера документ внася изменения в първата Конституционна декларация, обнародвана от военните през март м.г.
Според обновения документ Висшият военен съвет получава правото да състави Конституционна асамблея (специална комисия), която
да разработи новия основен закон на страната
След това проектът ще бъде подложен на национален референдум и ако бъде одобрен, до месец трябва да бъдат подготвени парламентарни избори.
Документът беше оповестен часове след като египтяните приключиха гласуването на балотажа на президентските избори.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!