Иран спря продажбите на суров петрол на британски и френски компании, предаде Ройтерс, като цитира говорител на иранското министерство на петрола.
"Износът на суров петрол за британски и френски компании е прекратен. Ние ще продаваме нашия петрол на нови потребители", заяви говорителят Алиреза Никзад.
Иран произвежда 3,5 милиона барела суров петрол на ден и изнася от тях 2,5 милиона, припомня Франс прес.
Тя е втората по значимост страна от Организацията на страните износителки на петрол.
Иран продава малко над 20% от петрола си на страни от ЕС (тоест около 600 000 барела на ден), главно на Италия, Испания и Гърция.
Техеран изнася 70% от петрола си към азиатски страни.
Франция през 2011 г. е внесла около 58 000 барела ирански суров петрол на ден, което покрива 3% от нуждите й от черно злато.
В сряда посланиците на шест европейски страни (Великобритания, Франция, Италия, Испания, Гърция, Португалия и Холандия) бяха поканен в иранското министерство на външните работи и предупредени, че Иран може да спре доставките на петрол.
Тогава посланиците чуха от директора на дирекцията за Западна Европа към министерството Хасан Таджик, че Техеран веднага може да замени клиентите си.
Цената на суровия петрол беляза кратък скок след тази новина, която засилва безпокойството относно енергийните доставки на Европа, въпреки уверенията на Саудитска Арабия, първият износител на суров петрол в света, че ще компенсира липсата на ирански петрол.
Техеран вече заплаши в последните седмици да прекрати незабавно износа си на петрол за Европа, след ембарго, решено през януари от ЕС върху иранския суров петрол.
Страните от ЕС се договориха на 23 януари да наложат поетапното петролно ембарго на Иран, което е безпрецедентно, както и да накажат иранската Централна банка, за да "пресушат" финансирането на спорната иранска ядрена програма.
Новите петролни договори с Иран бяха забранени от ЕС с незабавен ефект. Но основните клиенти на иранския петрол имат до 1 юли срок да анулират съществуващите договори и да намерят друг доставчик.
Намаляването на иранския износ на петрол няма засегне европейските вносители, които и без това имат намерение да сменят доставчика си, заяви по-рано ЕК.
Израел, САЩ и европейците обвиняват Иран, че се опитва да се сдобие с ядрено оръжие под прикритието на ядрена програма за мирни цели. Иран отрича това.
През нощта на 17-ти срещу 18-ти февруари
ирански бойни кораби навлязоха в през Суецкия канал в Средиземно море
и акостираха в Сирия. Съдовете - ескадрен миноносец и снабдителен кораб, ще участват във военноморски учения със сирийския флот, заявиха иранските власти.
Корабите са акостирали в пристанището Тартус, северозападно от столицата Дамаск.
Командващият на иранските ВМС адмирал Хабибола Саяри заяви по-рано днес, че операцията цели "да демонстрира мощта на Ислямска република Иран и да изпрати послание за мир до страните в региона и света".
Израел предупреди, че ще следи отблизо движението на иранските кораби.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!