Преди няколко дни Коелю публикува в блога си (PauloCoelhoBlog.com) писмо от своя иранския издател Араш Хеджази, свързан с опозицията, че книгите му са забранени по заповед на министерството на културата, без да посочва причините за това решение.
В комюнике, изпратено до Франс прес, иранското дипломатическа мисия уверява, че съобщението за забраната на публикациите и продажбата на произведенията на бразилския автор не отговаря на истината.
Книгите на Коелю са публикувани в огромни тиражи в Иран и са налични в книжарниците, твърди посолството, като обвинява издателя, че бил изфабрикувал това твърдение.
Хейджази е лекар по професия. През 2009 г. той беше показан във видеозапис от протестите срещу презибирането на президента Махмуд Ахмадинеджад през юни 2009 г., на който се вижда как се опитва да спаси простреляната тогава в гърдите студентка Неда Ага Солтан, превърнала се в лицето на иранската опозиция.
След съобщението на Коелю в блога му бразилският външен министър Антониу Патриота поиска от иранския посланик в Бразилия и бразилския му колега в Техеран да разследват въпроса.
Самият писател заяви, че не знае каква е причината за забраната, но че е подкрепял ХЕджази в социалните мрежи по време на вълненията в Ислямската република.
Паулу Коелю, който е продал 65 млн. екземпляра на бестселъра си "Алхимикът" и 6 млн. от книгите си в Иран, благодари на бразилското правителство за твърдата подкрепа в тази афера.
Бразилската президентка Дилма Русеф, която пое поста на 1 януари, заяви, че ще бъде по-критична към Иран в сравнение с предшественика си Луис Инасиу Лула да Силва, отбелязва агенцията.
Авторът, който е продал общо поне 300 млн. книги в 150 страни, разпространява книгите си в Иран от 1998 г. насам. У нас той е най-продаваният писател в началото на XXI век.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!