Главните политически блокове в Ирак постигнаха съгласие за трите най-висши правителствени поста - премиер, президент и председател на парламента, заяви кюрдският регионален президент Масуд Барзани, цитиран от световните агенции.
С това споразумение за поделяне на властта се открива пътят към решаване на политическата криза и преодоляване на осеммесечната парализа на институциите.
Шиитският съюз на премиера Нури ал Малики взема премиерския пост, кюрдите ще запазят президентството, а подкрепяната от сунити фракция "Иракия" на бившия премиер Ияд Алауи получава поста председател на националното събрание.
Самият Алауи ще оглави нов съвет по въпросите на сигурността, каза Барзани. Той окачестви сделката като
справедлива за всички страни.
Говорителят на правителството Али ад Дабаг заяви по-рано, че премиерът Нури ал Малики ще бъде преизбран на поста, а президент на републиката ще остане кюрдът Джалал Талабани.
До това развитие се стигнало, след като сунитският блок "Иракия", който досега бе против кандидатурата на Малики за премиер, е оттеглил възраженията си и се е съгласил да участва в новия кабинет.
Иракският парламент ще избере по-късно днес свой председател.
Според постигната договореност той ще е сунитът Усама Абдел Азиз ан Наджафи от "Иракия".
Той е бил е министър на промишлеността и минералните ресурси, а през 2005 г. и 2006 г. срещу него са извършени две нападения, но той оцелява.
"Иракия" получава също поста министър на външните работи. Сред основните претенденти за тази позиция са Салех ал Мутлака - лидер на Фронта за национален диалог, който е част от ръководството на "Иракия".
Вицепрезидентът сунит Тарик ал Хашеми вероятно ще съхрани поста си.
Според АП на
заседанието на парламента днес ще бъде одобрен
и съставът на ново правителство.
"На утрешното заседание на парламента ще бъде поставено началото не само на ново правителство, а и на изграждането на иракската държава", заявил Малики след вчерашния кръг от преговори.
Днешното заседание на парламента е
едва второто след
парламентарните избори през март,
на които нито една от партиите в новия парламент не получи достатъчно мнозинство, за да състави самостоятелно правителство.
Възможността за развръзка се прояви след като депутатите от т. нар. кюрдски блок се съгласиха да участват в днешното заседание, с което то би имало кворум дори без присъствието на депутатите от "Иракия".
Отсъствието на депутати от "Иракия" би оставило сунитския блок извън изпълнителната власт, а това според Ройтерс много бързо би довело до нова криза, тъй като Малики се нуждае от силно представителство на сунитите, за да може да пристъпи към помирение между двете основни мюсюлмански религиозни общности в страната.
Предполага се, че депутати от сунитските партии ще бъдат избрани на отговорни постове в комисиите, занимаващи се с проблеми на отбраната, икономиката и външните работи.
Кюрдите са представени в управлението на страната както чрез 57-те депутати в иракския парламент, така и чрез президента Джалал Талабани.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!