Д вайсет и осем турски шофьори на тирове са били отвлечени в северния иракски град Мосул от групировката Ислямска държава в Ирак и Леванта (ИДИЛ), съобщи турската информационна агенция Доган, цитирана от ДПА.
Tурската телевизия „Хабертюрк“ посочва, че отвличането е било извършено рано тази сутрин.
Ройтерс цитира високопоставен турски представител, който заяви днес, че Турция разследва твърденията за отвличането на турските шофьори.
Според информации на турски медии шофьорите са
взети за заложници.
Те са били отвлечени, докато са превозвали дизел от южното турско пристанище Искендерун за Мосул.
Ситуацията в Мосул изглежда доста страшна. Що се отнася до 28-те шофьори, ние опитваме да получим потвърждение от консулския ни отдел, но досега нямаме никаква информация, каза пред Ройтерс друг турски представител. ИТАР-ТАСС посочва, че 28-те турски шофьори са потеглили през изминалата нощ към Мосул. Тази сутрин един от тях е успял да се обади на свои познати в Турция и да им съобщи, че бунтовници от отцепилата се от „Ал Кайда“ групировка ИДИЛ, са завзели всички камиони с гориво, а шофьорите са били взети за заложници. Електроцентралата, за която е било превозвано горивото, също е превзета от бунтовници.
Депутатът от прокюрдската Демократична партия на народите Хасип Каплан каза, че след последното обаждане на шофьора тази сутрин няма никаква връзка с турските граждани.
Турция от години доставя рафинирани петролни продукти в Ирак, в който има недостиг на такива продукти заради липсата на рафинерии и все по-голямата консумация на електроенергия, отбелязва Ройтерс.
Междувременно
цялата иракска провинция Ниневия падна в ръцете на бунтовниците.
За първи път те поемат контрола на цяла иракска провинция. Сега те се насочват към съседната провинция Салах ад Дин.
По-рано днес бунтовниците обявиха, че са поели напълно контрола върху Мосул, втори по големина в Ирак и главен град на Ниневия.
Стотици въоръжени мъже тази нощ са започнали нова офанзива срещу града, намиращ се на около 350 км от Багдад, и са успели да поемат контрола върху него след сражение с армията и полицията. Бунтовниците са окупирали първо сградата с офисите на губернатора, затворите и телевизиите, преди градът да падне изцяло в ръцете им. Полицейски пунктове са опожарени, а силите за сигурност са избягали, изоставяйки колите си.
Половин милион души са избягали от Мосул след четири дни сражения, съобщи Международната организация по миграция, цитирана от ДПА. Те са били принудени да се придвижват пеша, тъй като автомобилният трафик в града е забранен.
Иракският премиер Нури ал Малики поиска от парламента да обяви
извънредно положение в Мосул,
предаде ДПА, като цитира негово изявление. Законодателният орган ще разгледа това искане в четвъртък.
Правителството ще раздаде оръжия на цивилните, които искат да се включат като доброволци в борбата срещу ислямистите.
Малики призова ООН, Арабската лига и Европейския съюз да помогнат на Ирак в борбата срещу тероризма.
Мосул е известен като „столицата“ на Северен Ирак и е вторият по големина град в страната.
Той е и вторият град в Ирак, който попада изцяло под контрола на бунтовниците след Фалуджа в Западен Ирак, превзет през януари.
Бунтовниците контролират и част от град Рамади, близо до Фалуджа.
Падането на Мосул е тежък удар за централната власт в Ирак.
Най-малко 33 души пък бяха умити, а 54 – ранени при самоубийствен атентат по време на погребение в Централен Ирак, предаде ДПА, като се позова на представители на властите. Нападателят камикадзе се самовзривил сред опечалените на гробище в град Баакуба, на 60 км северно от столицата Багдад.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!