В ълна от атентати с коли бомби в предимно шиитски квартали на Багдад отне живота на 28 души, съобщи АП, като се позова на властите.
Нападенията бяха извършени в момент, когато шиитите в Ирак празнуваха рождения ред на имам Али – най-тачения мъченик в шиитския ислям.
Две от колите са били взривени край полицейски участък.
Четирима души са загинали, а шестима са били ранени, след като кола бомба е била взривена в квартал „Садр сити“. При взрив на друг автомобил с експлозиви в същия район на иракската столица са били убити двама души, а седмина са били ранени.
Малко по-късно в източния квартал „Джамила“ е избухнала кола бомба, която е убила трима души и е ранила десетима. Четвърта кола бомба се е взривила близо до пункт на пътната полиция в източната част на Багдад, при което са загинали четирима души, включително трима пътни полицаи, а седмина са били ранени.
Друга кола бомба се е взривила на площад в центъра на града, при което са били убити двама души, а осмина са били ранени.
Петима души са загинали, а 11 са били ранени, след като автомобил с експлозиви е избухнал на търговска улица в шиитския квартал „Ур“.
Нападение с кола бомба е имало и в шиитския квартал „Маамил“, където са загинали трима души, а 14 са били ранени.
В квартал „Дора“ кола бомба е убила петима и е ранила 12 души.
Засега никой не е поел отговорност за атентатите, носещи почерка на вдъхновени от „Ал Каида“ сунитски бойци, които смятат шиитите за „неверници“.
Атаките са поредната проява на нарастващото насилие, което е най-сериозното предизвикателство за усилията на правителството да постигне стабилност в Ирак, отбелязва АП.
При атентати и нападения в Ирак всеки ден загиват средно 25 души – ниво, близко до равнището от 2008 г., когато страната едва-що се отърсваше от кървав верски конфликт след американската инвазия от 2003 г., коментира АФП.
Властите обвиняват за насилието в цялата страна външни фактори, най-вече войната в съседна Сирия. Дипломати и експерти обаче твърдят, че нападения се предприемат най-вече от местни сунити, които се чувстват маргинализирано малцинство, малтретирано от управляващите.
Над 3300 души са загинали в Ирак от началото на годината, напомня агенцията.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!