И слямистката групировка "Ислямска държава в Ирак и Левант" (ИДИЛ) заплашва, че "след като бъде завзета Сирия, ще дойде ред и на Турция", като в плановете й влиза и Истанбул, съобщава новинарският сайт "Хаберлер".
Това предупреждение е било отправено от Халис Баюнджук, лидер на клетки на ИДИЛ в Турция, който през януари беше задържан при полицейска операция в шест турски окръга.
"След завземането на Сирия, идва ред и на Турция. Ако е рекъл Аллах, ще завладеем и Истанбул", заявил Баюнджук.
Организацията е обявила и Турция, както Сирия и Ирак, за "зона на джихад", а ръководителите на ИДИЛ в Турция подготвят големи атентати в страната, най-вече в Истанбул, след като приключи гражданската война в Сирия, пише "Хаберлер", позовавайки се на агенция "Доган" и в. "Тараф".
ИДИЛ освен това от около две години набира в Турция бойци за джихад и планира терористични действия в страната.
Всичко това става ясно от сведения, документи и записи, намерени при антитерористичната операция през януари, при която бяха задържани десетки членове на групировката.
Думите на Баюнджук били записани на компактдискове, иззети при акцията.
Депутатът на опозиционната Народнорепубликанска партия (НРП) Сезгин Танръкулу е подал в парламента запитване към вътрешния министър Ефкан Ала с настояване да научи дали е вярно, че ИДИЛ има структури в редица окръзи, в т.ч. Истанбул, Анкара и Адана, и около хиляда явки в цяла Турция. Той иска отговор и на въпросите дали разузнавателните сведения за подготвяни в Турция терористични нападения се разглеждат сериозно и дали е започнало спешно прилагане на всички нужни мерки, за да се попречи кризата, създадена от ИДИЛ, да прескочи в Турция.
Междувременно иракската армия си върна изцяло контрола над най-голямата петролна рафинерия в страната
след сражения със сунитски бунтовници, които опитаха да я превземат, съобщи Франс прес.
"Силите за сигурност контролират рафинерията в Байджи", съобщи за медии ген. Касим Ата, говорител по въпросите на сигурността на премиера Нури ал Малики.
Служител на рафинерията също заяви, че бунтовниците са се оттеглили. Други свидетели потвърдиха информацията, допълвайки, че бойците са напуснали рафинерията след тежки нападения, предприети от армията.
Сунитските бунтовници щурмуваха вчера рафинерията, успяха да проникнат в нея и влязоха в кървави сблъсъци с правителствените сили. Няколко петролни резервоара се запалиха.
Рафинерията затвори в понеделник, а чуждестранните работници бяха евакуирани. Обектът захранва с петрол всички иракски провинции, а дневното производство възлиза на 600 000 барела.
Иракският премиер Нури ал Малики обяви, че доброволците, които се бият в "горещи райони" заедно със силите за сигурност, борещи се срещу бунтовници, ще получават по 750 000 иракски динара (644 долара) на месец, съобщи днес държавната телевизия, цитирана от Ройтерс.
Доброволци, които няма да участват в боевете, ще получават по 500 000 динара (450 долара). Иначе всички доброволци ще получават допълнително по 125 000 динара (107 долара) на месец за храна, се посочва в изявлението.
Бунтовници превзеха два града в Северен Ирак миналата седмица и много войници дезертираха време на продължаващата офанзива, затруднявайки армията, отбелязва Ройтерс.
По-късно днес пък от САЩ заявиха, че обмислят да комуникират с Иран, за да споделят информация за бунта в Ирак, но не възнамеряват да работят съвместно с Техеран,
за да се справят с кризата. Това заяви държавният секретар на САЩ Джон Кери, цитиран от Ройтерс.
"Ние сме заинтересовани от контакти с Иран. За да може иранците да знаят какво мислим, ние да знаем какво мислят те и да има обмен на информация, за да не се допускат грешки", заяви Кери в интервю за американската телевизия Ен Би Си.
В същото време държавният секретар на САЩ подчерта, че вариантът за съвместна работа с Ирак не се разглежда.
В отговор на въпроса за възможността за американски въздушни удари, Кери заяви, че нищо не е изключено и всички варианти са все още на разположение за президента на САЩ Барак Обама, който обмисля как да отговори на ръководения от сунити бунт.
Съединените щати са загрижени за съдбата на Ирак, а не на шиитския премиер Нури ал Малики, обърна внимание Кери. Той направи този коментар в момент, когато Вашингтон засилва критиките си срещу иракския премиер, отбелязва Франс прес.
Кери отхвърли обвиненията, че правителството на Обама води пасивна политика в Близкия изток и не прави достатъчно, за да се справи с възхода на тероризма в региона, предаде Асошиейтед прес.
Администрацията положи усилия през последните месеци и в момента засилва помощта си за разкъсвания от конфликт Ирак, подчерта той.
В отговор на въпрос за критиките на бившия вицепрезидент Дик Чейни, Кери заяви "О, моля ви. Това е човек, който ни вкара директно в Ирак."
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!