С унитските джихадисти от групировката „Ислямска държава в Ирак и Леванта“ (ИДИЛ) вече контролират 75% от най-голямата иракска рафинерия, която се намира в северния град Байджи, съобщи за Ройтерс служител на рафинерията.
„Бунтовниците успяха да влязат в комплекса. Вече контролират производствените мощности, административната сграда и четири наблюдателни кули. Това са 75% от рафинерията“, е казал служителят, допълвайки, че сблъсъците със силите за сигурност продължават.
Атаката на ИДИЛ започна рано сутринта.
Нападението беше очаквано и вчера от рафинерията са били евакуирани чуждестранните работници.
Бойци от ИДИЛ обаче отвлякоха 60 работници, сред които 15 турски граждани, участвали в строителни работи в иракската провинция Салах ад дин, предаде ИТАР-ТАСС, като се позовава на турски медии.
Сред отвлечените има и граждани на Пакистан, Непал, Бангладеш и Туркменистан. Работниците са участвали в изграждането на болница.
Ислямистите от ИДИЛ са освободили само работниците, които са сунити.
Турското външно министерство досега не е коментирало информацията.
В северния иракски град Мосул миналата седмица при две различни нападения на джихадистката групировка ИДИЛ бяха отвлечени 80 турци – шофьори на камиони и служители в турското консулство и техни близки.
Вчера Анкара взе решение да евакуира консулството си в Басра.
Работещите в консулството дипломати и служители от специалните служби са пристигнали благополучно в Кувейт. Консулството на Турция в Ербил и посолството в Багдад засега продължават да работят.
По-късно бе съобщено, че
бойци на ИДИЛ са отвлекли и близо 40 индийски работници в краен квартал на иракския град Мосул.
Премиерът на Индия Нарендра Моди настоя да бъдат взети всички възможни мерки за освобождаване на пленниците. Засега обаче не се знае къде се намират и всички опити за връзка с тях остават безуспешни.
Новопостроена болница на международната организация „Лекари без граници“, която трябваше да бъде открита тази седмица в Тикрит, беше бомбардирана, предаде Франс прес.
Тикрит беше превзет от джихадистите преди два дни.
От „Лекари без граници“ не са сигурни дали ще могат да се върнат да работят в града, където от медицинска грижа се нуждаят около 40 хил. души.
Въпреки липсата на гаранции за сигурността им медиците възнамеряват да увеличат присъствието си в Ирак като разположат походни болници в зоната между градовете Дохук и Мосул, където има хиляди бежанци от джихадисткото насилие, както и като открият болница в Киркук и подсилят хирургическите си екипи в Тикрит и Хауиджа.
Обстановката в Ирак рязко се изостри, след като миналата седмица сунитски бойци от ИДИЛ и техни помагачи от местни радикални формирования атакуваха редица градове в северната част от страната.
Те превзеха цялата провинция Ниневия заедно с административния ѝ център Мосул.
От Мосул избягаха стотици хиляди местни жители, напомня ИТАР-ТАСС.
„Призовавам племената да се отрекат от тези убийци и престъпници, които действат в името на чужди интереси“, заяви премиерът Нурики ал Малики в предавано по телевизията обръщение.
„Ще се изправим срещу тероризма и ще провалим заговора“, каза премиерът, уверявайки, че силите за сигурност са претърпели удар от джихадистите, а не поражение.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!