ИД тренира деца как да режат глави
Източник: netinfo

Б ойци от „Ислямска държава“ (ИД) тренират деца как да режат глави, а в тренировъчните лагери има и отвлечени деца от територии, превзети от джихадистите, пише в репортаж АП.

14-годишно момче от етнорелигиозната общност язиди, което успяло да избяга от такъв лагера с брат си, разказало за агенцията, че на всички 120 деца в лагера били показани видеокадри от обезглавявания и инструкторите им казали, че някой ден и те ще обезглавяват хора. Но първо трябва да овладеят техниката. Затова на всяко дете дали кукла и меч, а след това ги строили и им наредили да отсекат главата на куклата.

Научиха ме как да държа меча и как да ударя, като си мисля, че това е глава на неверник, разказал Яхия, преименуван така от похитителите си.

Той успял да избяга от тренировъчния лагер на ИД и намерил убежище в Северен Ирак.

Когато екстремистите от ИД превзеха язидски градове в Северен Ирак миналата година, те избиха мъжете и поробиха много от жените и девойките. Десетки язидски момчета като Яхия обаче са сполетени от друга съдба – ИД се стреми да ги превъзпита, карайки ги да се отрекат от вярата си и да приемат исляма, и опитвайки се

да ги превърне в джихадистки бойци.

Това е част от съгласувано усилие на екстремистите да изградят ново поколение екстремисти, сочат интервюта с АП на местни жители, които са избягали или все още живеят под властта на ИД в Сирия и Ирак.

Групировката

вербува юноши и деца с подаръци, заплахи и промиване на мозъци.

В държаните от ИД градове екстремистите показват видеоклипове на младите хора в улични павилиони. Те организират събития на открито за деца, където раздават безалкохолни напитки и сладкиши... и пропаганда.

В училища и джамии екстремистите заливат децата с радикална доктрина и често пъти ги настройват срещу собствените им родители. Тренировъчните лагери на ИД бълват Ашбал („лъвчета“ на арабски), деца бойци за „халифата“, който ИД обяви на своята територия.

Така момчетата биват превърнати в убийци или камикадзета.

В излъчен неотдавна видеоклип се вижда как момче обезглавява сирийски войник под надзора на възрастен екстремист. Миналия месец пък видеоклип показа 25 деца, които застрелват 25 пленени сирийски войници в главата без да им мигне окото.

Що се отнася конкретно до язидите, които за ИД са заслужаващи смърт еретици, групировката се стреми да вземе децата им, да заличи миналото им и да го замени с радикализъм.

Яхия, малкото му братче, майка им и стотици други язиди били заловени, когато ИД превзела иракския град Сула през август. Те били отведени в Ракка, където братята и други язидски момчета на възраст от 8 до 15 години били пратени в тренировъчния лагер „Фарук“. Дали им мюсюлмански арабски имена вместо кюрдските им имена.

Яхия поиска от АП да не ползва истинското му име заради неговата безопасност и тази на семейството му.

Той прекарал в лагера близо пет месеца и се

обучавал по осем до десет часа на ден,

включително физическа подготовка, боравене с оръжие и изучаване на Корана. Казали му, че язидите са „нечисти“ и трябва да бъдат убивани, разказа той.

Показали му как да застреля човек от близко разстояние.

Момчетата се удряли едно друго в някои тренировки. Така Яхия ударил 10-годишното си братче и му избил зъб.

Инструкторът каза, че ако не го направя, ще ме застреля, каза Яхия. „Казаха ни, че така ще станем по-корави. Навсякъде ни биеха“, добави той.

Във видеоклип на ИД от лагера „Фарук“ момчета в камуфлажни униформи правят калистеника и скандират лозунги. Боец на ИД казва, че момчетата са изучавали джихада, за да може „в близките дни Всемогъщият Бог да ги постави на фронтовата линия да се бият с неверниците“. Видеофилми от други лагери показват как момчета пълзят под бодлива тел и се упражняват в стрелба. Едно дете лежи на земята и стреля с картечница – толкова е дребно, че откатът го отхвърля назад с няколко сантиметра. Момчета, които преминават тренировка по издръжливост, стоят мирни, докато инструктор ги удря по главите с прът.

ИД твърди, че има стотици такива лагери.

Сирийският център за наблюдение правата на човека има данни за най-малко 1100 сирийски малолетни деца, които са се присъединили към ИД тази година. Най-малко 52 са убити в бойни действия, в това число осем атентатори самоубийци, казва неправителствената организация.

Яхия е избягал в началото на март. Бойците напуснали лагера, за да извършат нападение и докато оставащите пазачи спели, той и брат му се измъкнали. Той приканил един приятел да тръгне с тях, но момчето отказало с думите, че сега е мюсюлманин и харесва исляма.

Майката на Яхия била в къща наблизо с други отвлечени язиди и понякога му разрешавали да я посети. Затова той и брат му отишли там. Заминали за сирийския град Минбадж и отседнали при руски боец от ИД, каза Яхия. Той се свързал със свой чичо в Ирак, който се договорил с руснака да му плати за двете момчета и майка им. Сделката била сключена и те се срещнали с чичото в Турция, а оттам отишли в иракския кюрдски град Дохук.

Сега Яхия и брат му са в Дохук. Прекарват голяма част от времето си в гледане на телевизия, изглеждат открити и общителни. Личат си обаче белезите от изпитанието им. Когато чичо му му подал пистолет, Яхия сръчно го сглобил и заредил. И той никога няма да забрави видеофилмите с обезглавявания, които инструкторите от ИД пускали на момчетата. „Уплаших се като видях това. Знаех, че няма да съм способен да обезглавя някого така. Дори като възрастен“, каза той.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
САЩ обявиха колумбийската "Клан дел Голфо“ за терористична организация

САЩ обявиха колумбийската "Клан дел Голфо“ за терористична организация

Свят Преди 10 минути

Държавният секретар на САЩ Марко Рубио определи групировката като "жестока и могъща престъпна организация"

Тръмп въведе ограничения за влизане на чуждестранни граждани в САЩ

Тръмп въведе ограничения за влизане на чуждестранни граждани в САЩ

Свят Преди 15 минути

Пълни ограничения са наложени и на лица, притежаващи документи за пътуване, издадени от администрацията на Палестинската автономия

Защо пеенето е изненадващо полезно за вашето здраве

Защо пеенето е изненадващо полезно за вашето здраве

Любопитно Преди 58 минути

От мозъка до сърцето, пеенето е установено, че носи широк спектър от ползи за тези, които го правят

Опасностите от мандарините - колко можете да ядете, без да си навредите

Опасностите от мандарините - колко можете да ядете, без да си навредите

Любопитно Преди 59 минути

Повечето хора са сигурни, че мандарините са чиста вода и витамини, така че няма ограничения

Езеро от ледниковата епоха се появи отново в Долината на смъртта

Езеро от ледниковата епоха се появи отново в Долината на смъртта

Любопитно Преди 1 час

Езерото се е преобразявало частично многократно през годините след периоди на интензивни валежи

Русия не иска ЕС в преговорите за Украйна

Русия не иска ЕС в преговорите за Украйна

Свят Преди 8 часа

Песков също така каза, че Кремъл все още не е бил информиран за резултатите от последните преговори

Последните два изтребителя F-16 кацнаха в България

Последните два изтребителя F-16 кацнаха в България

България Преди 10 часа

По-рано днес от Lockheed Martin обявиха, че производството на първата партида F-16 Block 70 за България и Словакия вече е приключило

ЕК ще отмени забраната за коли с вътрешно горене от 2035 г.

ЕК ще отмени забраната за коли с вътрешно горене от 2035 г.

Свят Преди 11 часа

Съгласно ревизираните планове производителите на автомобили ще трябва да постигнат намаление на емисиите с 90 на сто

Зеленски: Агресорът трябва да плати

Зеленски: Агресорът трябва да плати

Свят Преди 11 часа

Зеленски: Путин изразходва на фронта животите на около 30 000 военнослужещи всеки месец

Унгария блокира разширяването на ЕС заради Украйна

Унгария блокира разширяването на ЕС заради Украйна

Свят Преди 11 часа

През последните месеци Унгария се съпротивлява срещу евроинтеграцията на Украйна

Главният прокурор на РС Македония подаде оставка

Главният прокурор на РС Македония подаде оставка

Свят Преди 12 часа

Според него причината за отстраняването му е, че е говорил открито и публично

Желязков: Заявяваме решимост да бъде повишена готовността за отбрана

Желязков: Заявяваме решимост да бъде повишена готовността за отбрана

Свят Преди 13 часа

Росен Желязков заяви подкрепа за Пътната карта за европейска отбранителна готовност 2030 г.

Унгария подписа договор за доставка на газ от САЩ

Унгария подписа договор за доставка на газ от САЩ

Свят Преди 14 часа

Сиярто заяви по-рано, че до края на ноември в Унгария са пристигнали 7 милиарда кубически метра руски газ

Дженифър Анистън разкри своето „върховно“ средство против стареене на 56 години

Дженифър Анистън разкри своето „върховно“ средство против стареене на 56 години

Любопитно Преди 14 часа

На 56 години Дженифър Анистън разкрива, че тайната на стегнатото ѝ тяло и младежкия ѝ вид са редовните силови тренировки, тъй като мускулите дават енергия, увереност, по-добро здраве и по-дълъг живот