Язидски жени, пленени от джихадистите, се самоубиват
Бежанци язиди   
Източник: ЕПА/БГНЕС

Ж ени от язидската вяра, взети за заложнички от джихадистите от "Ислямска държава" (ИД, преди "Ислямска държава в Ирак и Леванта", ИДИЛ), се самоубиват, за да не бъдат насилствено омъжени за членове на групировката, съобщи в доклад правозащитната организация "Амнести интернешънъл", цитирана от ДПА.

Хиляди язидски мъже, жени и деца бяха пленени от сунитските екстремисти при настъплението им в Северен Ирак през юни.

Съобщава се, че много от мъжете са били убити или принудени да приемат исляма. Жените често били давани на джихадистите като трофей или продавани като секс робини, посочва "Амнести" в доклада си "Да избягаш от ада".

Около 300 жени и деца успели да избягат от лагерите на "Ислямска държава", а към 40 са отговорили на въпроси на "Амнести" за доклада.

Джилан била 19-годишна, когато тази година била пленена от джихадистите. По-късно семейството ѝ научило, че тя се е самоубила. "Бяхме 21 момичета в една стая, две от тях бяха много малки, 10-12-годишни. Един ден ни дадоха дрехи, които приличаха на костюми за танци. Казаха ни да се изкъпем и да облечем тези дрехи", разказва 20-годишната Луна.

"Джилан се самоуби в банята. Тя си преряза вените си и се обеси. Беше много красива. Мисля, че знаеше, че ще бъде отведена от някой мъж и затова се самоуби", спомня си Луна, която успява да избяга.

Други от спасилите се разказват, че били

бити, малтретирани, подлагани на мъчения и изнасилвани.

Някои момичета били давани на мъже, които вече имали съпруги, включително чуждестранни бойци от западни страни, присъединили се към "Ислямска държава".

Оцелелите казват, че някои иракчанки, съпруги на джихадисти, съчувствали на язидските момичета, но били безсилни да се намесят. Някои обаче улеснили бягството им.

"Тя ни беше повече от майка. Никога няма да забравя тази жена, тя спаси живота ни", разказват момичета за местна жена, която с риск за живота си им помогнала да избягат.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Пенсия в Швеция: Как функционира системата

Пенсия в Швеция: Как функционира системата

Свят Преди 21 минути

Шведската пенсионна система се състои от три стълба: държавна пенсия, фирмена пенсия и частно спестяване

САЩ удължиха срока за купувачите на международните активи на "Лукойл"

САЩ удължиха срока за купувачите на международните активи на "Лукойл"

Свят Преди 55 минути

Лицензът на OFAC позволява на компании да преговарят за чуждестранните активи на руския петролен гигант до 25 юли, като всяка сделка ще подлежи на отделно одобрение

Венецуела в руини: Най-малко 235 жертви и огромни разрушения след двата мощни труса

Венецуела в руини: Най-малко 235 жертви и огромни разрушения след двата мощни труса

Свят Преди 2 часа

Над 1500 души са ранени, стотици се смятат за затрупани под отломките, а спасителните екипи продължават денонощната операция

<p>ООН спря евакуацията на кораби през Ормузкия проток</p>

ООН спря евакуацията на кораби през Ормузкия проток след атака в Оманския залив

Свят Преди 2 часа

Международната морска организация временно прекрати операцията за извеждане на стотици плавателни съдове и хиляди моряци, докато бъдат потвърдени гаранциите за сигурност

Парламентът продължава с промените в Закона за съдебната власт

Парламентът продължава с промените в Закона за съдебната власт

България Преди 2 часа

Депутатите ще довършат второто четене на законопроекта, който предвижда нови правила за избора на ВСС и разширяване на правомощията за искане на предсрочно освобождаване на главния прокурор

Откриха фазата на съня, която спасява мозъка от деменция

Откриха фазата на съня, която спасява мозъка от деменция

Любопитно Преди 2 часа

Добрият нощен сън е жизненоважен за здравето и правилното функциониране на тялото ни

Скромно и здравословно: Синът на кралица Камила разкри тайната на нейната сутрешна закуска

Скромно и здравословно: Синът на кралица Камила разкри тайната на нейната сутрешна закуска

Любопитно Преди 2 часа

Вместо екзотични деликатеси, съпругата на крал Чарлз III залага на скромна овесена каша с лъжица домашен мед от собствените ѝ кошери. Кардиолозите са във възторг от избора ѝ, но имат една важна забележка към начина, по който Камила приготвя сутрешното си меню

,

Как Русия обеднява заради войната в Украйна

Свят Преди 2 часа

Руската икономика се справя все по-трудно с продължаващата война срещу Украйна

26 юни: Началото на най-лудото и щастливо българско лято

26 юни: Началото на най-лудото и щастливо българско лято

Любопитно Преди 2 часа

Вижте какво се е случило на този ден в историята

Идва истинско лято: Горещ уикенд с температури до 36°

Идва истинско лято: Горещ уикенд с температури до 36°

България Преди 3 часа

Максималните температури ще бъдат между 30° и 35°, в София - около 31°

<p>Ужасът на &bdquo;Тракия&ldquo; отприщи гняв: Две деца загинаха, институциите обещават мерки (ОБЗОР)</p>

Катастрофата на „Тракия“ отприщи гняв: Две деца загинаха, институциите обещават мерки

България Преди 10 часа

При трагичния инцидент загинаха трима души, сред тях две 9-годишни деца, а днес последваха нови тежки катастрофи в страната

Русия иззе 18 000 „русофобски“ книги от окупираните части на Украйна

Русия иззе 18 000 „русофобски“ книги от окупираните части на Украйна

Свят Преди 11 часа

Руската държавна библиотека твърди, че изданията са преместени в специално хранилище за научни и изследователски цели

„Сцената от филм на ужасите“: Расте броят на загиналите след земетресението във Венецуела

„Сцената от филм на ужасите“: Расте броят на загиналите след земетресението във Венецуела

Свят Преди 11 часа

Най-малко 188 души загинаха, а над 1500 бяха ранени при най-мощното земетресение във Венецуела

Конго затегна мерките срещу ебола с 21-дневна карантина за пътуващи

Конго затегна мерките срещу ебола с 21-дневна карантина за пътуващи

България Преди 11 часа

Властите забраняват международни полети за хора, имали контакт със заразени или пребивавали в засегнати провинции

По време на горещата вълна: 200 души останаха блокирани във влак в Италия без работещ климатик

По време на горещата вълна: 200 души останаха блокирани във влак в Италия без работещ климатик

Свят Преди 12 часа

Аварията е станала между гара Ламбрате и Централната гара на Милано, а на място са изпратени пожарникари и полиция