С лед седмица Германия ще започне да доставя военно оборудване и екипировка в Северен Ирак, съобщи говорителят на министерството на отбраната в Берлин – Йенс Флосдорф.
„Доставките не включват оръжия", уточни той.
В петък министрите на външните работи от ЕС постигнаха обща позиция отделните страни членки на ЕС да предоставят военна помощ на кюрдските сили в Северен Ирак.
За кюрдските въоръжени сили в Ирак ще бъдат изпратени камиони, бронежилетки, каски и уреди за нощно виждане от запасите на Бундесвера. Освен това военнотранспортни самолети ще доставят в иракския кюрдски град Ербил 75 тона храни и 25 тона медикаменти и други хуманитарни товари.
През почивните дни Северен Ирак вече получи първите 36 тона хуманитарна помощ от Германия.
Същевременно
правителството на Швеция реши да отпусне 50 млн. шведски крони (5,5 млн. евро) за хуманитарна помощ за Ирак.
Министърът по международното сътрудничество Хилеви Енгстрьом съобщи, че решението е обусловено от това, че ООН е определила като много сериозна настоящата криза в близкоизточната държава.
Експерти от шведската агенция за гражданска защита са били вече в Ирак, за да оценят обстановката. Швеция ще изпрати палатки и стоки от първа необходимост с два транспортни самолета „Херкулес“.
Ролята на Великобритания в кризата пък вече
излиза от рамките на „хуманитарна мисия“
и операциите може да продължат месеци, заявява британският министър на отбраната Майкъл Фалън в интервю за вестник „Таймс“ публикувано днес и цитирано от Ройтерс.
Фалън съобщава, че изтребители „Торнадо“ и разузнавателни самолети на кралските ВВС продължават да летят над Ирак на крюдските райони, за да събират информация за силите на радикалната групировка „Ислямска държава“ (ИД, преди „Ислямска държава в Ирак и Леванта“, ИДИЛ).
По думите му подобни операции може да траят месеци.
Вчера премиерът Дейвид Камерън каза, че Лондон трябва да използва военната си мощ, за да попречи на ислямистите да създадат „терористична държава на брега на Средиземно море“.
Днес в изявление за Би Би Си Камерън уточни, че в Ирак няма да бъдат пращани британски сухопътни части.
Междувременно иракските правителствени сили обявиха, че
възнамеряват да атакуват северния град Мосул в опит да прогонят оттам бойците на ИД.
„Новата тактика за предприемане на бърза атака, обгърната в тайнственост, показа своята ефективност и ние сме решени да я следваме чрез удари с помощта на разузнавателни данни от американците“, заяви говорителят на иракската служба за борба с тероризма Сабах Нури, цитиран от Ройтерс.
Подпомагани от два дни от въздушните удари на американската авиация, иракските и кюрдските сили са установили днес контрол върху най-големия язовир в страната, разположен на река Тигър, северно от Мосул, съобщи в Багдад говорителят на армията генерал Касим ал Мусауи, като уточни, че за южната част на съоръжението все още се водят боеве със силите на ИД, съобщи АП.
Американски изтребители, бомбардировачи и безпилотни самолети са извършили 15 въздушни удара днес в околностите на язовира предадоха световните агенции, като цитираха съобщение на Пентагона. Поразени са били девет позиции на джихадистите, техен пропускателен пункт и тяхна блиндирана военна техника.
От 8 август САЩ са извършили общо 68 удара в Ирак, обобщава Пентагонът. Тридесет и пет от тях са били в подкрепа на иракските сили, сражаващи се за контрола на язовира Мосул.
Впоследствие радикалната групировка оповести, че все още държи контрола върху язовир „Мосул“, който превзе преди две седмици.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!