Ч овекът, който е превеждал с жестомимичен превод речта на вчерашната мемориална служба за Нелсън Мандела, не е владеел езика на знаците, заяви Бруно Дручен, национален директор на Федерацията на глухите в Южна Африка, цитиран от Асошиейтед прес.
Неизвестният, който беше на сцената с десетки държавни глави, е правел жестове, но "нямаше никакъв смисъл в това, за което използваше ръцете си".
Той дори не е знаел знака за Мандела, нито за президента Джейкъб Зума, бившия президент Табо Мбеки и Република Южна Африка, добави Дручен.
Той не е използвал и мимики, които са жизненоважни за разбирането на езика на знаците. Вилма Нюхауд, депутат от управляващата партия, също потвърди, че мъжът не е използвал езика на знаците. Тя, както и Дручен, са глухи и използват езика на знаците ежедневно.
Преводачът, който се издирва, е непознат както за общността на глухите, така и за останалите преводачи. Правителството на Република Южна Африка заяви, че е запознато с проблема.
"Води се разследване, но засега не са направени изводи поради натовареността по организацията на церемониите", се казва в изявление на правителството.
Правителството обеща по-нататъшна информация и увери южноафриканците в ангажираността си "за защитата на правата и достойнството на инвалидите".
Делфин Хлунгване, която е официален жестомимичен преводач към Федерацията на глухите в Южна Африка, заяви, че издирваният човек не е познат нито на глухите в Южна Африка, нито на жестомимичните преводачи и че никога не е работил за която и да е телевизия.
"Не знаем нищо за него, дори не името му. Той се появи на това събитие неизвестно как", отбеляза тя.
На въпрос дали не е възможно неизвестният човек да е използвал друг жестомимичен език, различен от практикувания в Южна Африка, Хлунгване увери, че глухите телевизионни зрители от други страни също нищо не са разбрали от жестикулациите на този "преводач".
Междувременно стана ясно, че домът на първият чернокож епископ в ЮАР и също носител на Нобелова награда за мир заради активизма си срещу апартейда - Дезмънд Туту, е бил обран, докато той бил на възпоменателната церемония в памет на Мандела.
Според полицията обирът в дома на Туту в Кейптаун станал между 17 и 19 ч. местно време вчера, когато носителят на Нобелова награда за мир и враг на апартейда държал реч за Мандела на футболен стадион в предградието на Йоханесбург Совето.
На този етап не можем да съобщим детайли, тъй като разследването продължава. Засега не са извършвани арести, посочи полицията. Домът на 82-годишният Туту беше обран и през август, докато той и съпругата му спели в къщата. Двама обаче не пострадаха.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!