След продължили близо 14 часа дискусии министрите на външните работи на ЕС се отказаха да удължат оръжейното ембарго срещу Сирия, чието действие изтича на 1 юни, предаде Ройтерс.
Върховният представител на ЕС за външната политика и сигурността Катрин Аштън съобщи, че страните членки са постигнали политическа договореност да се въздържат от доставки на оръжия за Сирия, въпреки че
след 1 юни няма да има официална забрана
Тя не уточни до кога ще продължи това, но подчерта, че всички действия на съюза ще бъдат насочени единствено към "благото на сирийския народ".
В заключителното комюнике за срещата на външните министри, цитирано от Франс прес, се казва, че страните от ЕС са се договорили да предприемат мерки, които да гарантират, че оръжието, което може да бъде доставено в Сирия в бъдеще, ще служи само за защита на мирното население и няма да попадне в ръцете на радикални групировки.
ЕС ще преразгледа позицията си преди 1 август в светлината на резултатите от конференцията в Женева, която в момента се подготвя по инициатива на САЩ и Русия, съобщи още Аштън.
Външните министри на ЕС потвърдиха съгласуваното по-рано решение за
удължаване с една година на всички икономически и финансови санкции срещу Сирия,
както и на забраната за визови ограничения за верни на президента Башар Асад представители на сирийското ръководство.
Британският външен министър Уилям Хейг заяви след срещата, че решението изпраща много силен сигнал от Европа до режима на Асад.
Той потвърди, че Великобритания няма непосредствени планове да изпраща оръжия в Сирия, но добави, че отмяната на ембаргото дава възможност за гъвкавост на реакциите в бъдеще, ако ситуацията продължи да се влошава.
Европейският режим на санкции срещу Сирия изпадна в несигурност,
след като Великобритания, подкрепена от Франция, се наложи за отменяне на европейското оръжейно ембарго за умерената, според оценката на Лондон, опозиция срещу президента Башар Асад, пише британският в. "Гардиън".
Великобритания обяви победа след дълъг ден на остри преговори, спечелвайки облекчаване на оръжейното ембарго. Мнозинството от страните от ЕС бяха против промяната, но се съгласиха, за да запазят внушението за единна европейска политика, отбелязва вестникът.
Той цитира ръководителката на отдела за контрол върху въоръженията в хуманитарната организацията "Оксфам" Анна Макдоналд, според която
прекратяването на европейското оръжейно ембарго може да има унищожителни последици
Няма лесни отговори в опитите да се сложи край на кръвопролитието в Сирия, но изпращането на още повече оръжия и боеприпаси със сигурност не е един от тях, допълва тя.
Докато светът върви към мирна конференция за Сирия, три идеи за ролята на Запада в конфликта са всепризнати.
Първо, че колкото по-дълго трае конфликтът, толкова по-големи са шансовете за пряка или косвена западна военна интервенция.
Второ, че има дълбок и остър разнобой между САЩ и Русия, който прави всякакъв напредък много по-труден, и трето, че сирийската гражданска война преобладава в мисленето на Запада за Близкия изток, посочва в. "Файненшъл таймс".
Трябва да се отбележи, че няма единно "западно" становище за Сирия. Както показаха и ожесточените дебати дали да се вдигне европейското ембарго, между европейските страни има дълбоки разногласия, а съществуват и вътрешни разногласия в държави като САЩ, например, допълва всекидневникът.
Агонията на Запада по отношение на Сирия, подчертана от разногласията сред европейските външни министри вчера, отразява болезнената реалност повече от две години след избухването на бунта срещу диктатурата на Башар Асад.
След повече от 70 000 убити и ужасяваща хуманитарна и бежанска криза Асад все още е на мястото си, отбелязва в ."Индипендънт".
"Грозната истина" е, че изборът е между мащабна военна интервенция и "реална дипломация", за каквато руско-американското предложение, е първата възможност за опит в това отношение.
Тъй като след Ирак за военната интервенция с право не може да става и дума,
изборът на реална дипломатическа инициатива с възможно най-широк кръг участници, включително Иран, е най-добрата, а вероятно и единствената алтернатива, даваща надежда за намаляване на напрежението, посочва вестникът.
Външните министри от ЕС позволиха оръжейното ембарго срещу Сирия да не бъде продължено, но според някои снабдяването на опозицията с оръжие сега ще подкопае шансовете за мирно споразумение със сирийския президент Башар Асад.
Съществува също опасение, че Русия, която вече доставя оръжия на сирийското правителство, ще сметне това за основание да праща още повече оръжие, пише в. "Ню Йорк таймс".
През изминалата нощ 27-те от ЕС постигнаха "куц" компромис под заплахата за провал на наложените преди две години на режима в Дамаск санкции, посочва в. "Фигаро".
Това поражение във външната политика беше припомнено снощи от Великобритания и Австрия, които при все това са на противоположни позиции за ембаргото. Липсата на единство свидетелства за парализата, която налага правилото за единодушието в ЕС в най-тежките дни на сирийската криза, допълва френският всекидневник.
Междувременно бе съобщено, че
Франция анализира проби от предполагаеми елементи на химически оръжия,
използвани срещу сирийски бунтовници и изнесени тайно от репортери на вестник "Монд", съобщи висш служител, пожелал да остане анонимен, предаде Ройтерс.
"Пробите бяха предоставени на разузнавателните ни служби от журналисти на вестник "Монд". Те ще бъдат изследвани и резултатите ще са известни до няколко дни", казал служителят.
Той съобщил, че неотдавна властите в Париж са правили изследвания на други проби и
тестовете са показали следи от боен газ
Двама специални пратеници от "Монд", които прекарали април и май в Сирия, разказват във вчерашния брой на френския всекидневник, че са станали очевидци на химически атаки срещу бунтовници в покрайнините на Дамаск.
За употребата на химически оръжия в Сирия отдавна се подозира, но досега не е доказана официално.
Вчера в Брюксел френският външен министър Лоран Фабиюс обърна внимание на срещата на колегите си от ЕС, че постъпват все повече сведения за използване на химически оръжия в Сирия.
Същата тема той е засегнал и на срещата си тази нощ с държавния секретар на САЩ Джон Кери и руския външен министър Сергей Лавров, съобщава Франс прес, като се позовава на френски служител.
Ако бъде доказана употребата на такива оръжия, това ще промени ситуацията и заедно със съюзниците ще трябва да вземем съответни решения, добавил служителят.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!