Професионалната организация на египетските съдии призова своите членове да бойкотират предстоящия на 15 декември референдум за проекта за нова конституция, предаде Ройтерс, като се позова на държавната информационна агенция МЕНА.
Клубът на съдиите отправи този апел след среща на ръководния си орган в Кайро. Той взе решението за бойкот на референдума с единодушие.
Този призив е удар за президента ислямист Мохамед Морси, отбелязва Ройтерс. Решенията на Клуба на съдиите все пак не са задължителни за неговите членове.
Организацията вече осъди остро издадения на 22 ноември указ, с който Морси си присвои правомощия, включително съдебен имунитет за своите решения.
По-рано Конституционният съд на Египет обяви, че спира работа,
докато управляващите ислямисти не прекратят натиска върху него.
Стотици привърженици на президента Морси, който бе избран като кандидат на "Мюсюлмански братя", блокираха достъпа до съда и не му позволиха да разгледа въпроса за конституционността на комисията, изготвила проекта за нова конституция.
Доминираната от ислямистите конституционна комисия предаде на президента окончателния вариант на изготвения от нея проект за конституция. Морси одобри текста и свика референдум на 15 декември за окончателно приемане на конституцията.
Египетският президент ускори приемането на новата конституция,
в която е затвърдена ролята на ислямското право - шериата, като основен източник на законодателството, за да предотврати евентуалното блокиране на процеса от съдебната власт.
Спирането на работата на египетския Конституционен съд заради ислямистки протести е основна тема в западния печат.
Египетският Конституционен съд отложи обявяването на становището си за легитимността на доминираното от ислямистите конституционно събрание, което миналата седмица изготви нова конституция, като обвини събралите се пред сградата на съда ислямисти, че заплашват съдиите, пише в. "Ню Йорк таймс".
Сцената пред съда обаче бе много по-спокойна, отколкото се твърди в изявлението на конституционните съдии. Там се бяха разположили неколкостотин полицаи от частите за борба с безредици, подкрепени от пожарна кола и няколко бронетранспортьора, за да осигурят влизането на съдиите в сградата на съда, а няколко души влизаха и излизаха без затруднения, отбелязва вестникът.
Вътрешното министерство заяви в сайта си, че е взело мерки да обезопаси входа на съда и да защити съдиите, че протестите са били мирни и че някои съдии са пристигнали в съда без проблеми, пише "Ню Йорк таймс".
Вестникът цитира участник в демонстрацията пред съда, според когото демонстрантите с нищо не са попречили на съдиите да влязат в сградата, защото искат съдиите да си свършат работата.
Други демонстранти заявяват, че искат да окажат натиск на
Конституционния съд да се съобрази с волята на народа
и изразяват опасения, че съдът може да се опита да анулира президентския указ, който даде на президента Мохамед Морси власт над генералите, управлявали след свалянето на предишния президент Хосни Мубарак.
"Египтяните обичат стабилността. Не искаме хаос и не искаме да започваме този преход отначало", казва демонстрант пред "Ню Йорк таймс".
Египетският Конституционен съд спря работа и не се произнесе по проекта за конституция, политическата криза се задълбочава, е заглавието на в. "Вашингтон пост".
19-те съдии, които са назначени по време на режима на сваления преди близо две години президент Хосни Мубарак, заявиха, че спират работа и ще продължат, когато могат да работят, "без да са подложени на морален или физически натиск".
Това бе поредният ден в бурния и емоционално натоварен демократически преход,
в който свалилите Мубарак революционери са все по-разединени
В търсенето на модерна идентичност от едната страна са ислямистите, а от другата - либерали и привърженици на светската държава, към които все повече се присъединяват магистратите, пише изданието.
Морси, който е подкрепен от ислямисткото движение "Мюсюлмански братя", е в борба за власт със съдебната система, откакто бе избран през юни.Върховният съд разпусна демократично избрания парламент, в който ислямистите имаха мнозинство, и се очакваше вчера да разпусне и конституционното събрание, в което също доминират ислямистите.
В проекта за конституция се предвижда намаляване на броя на конституционните съдии от 19 на 11. Въпреки опозиционни протести през цялата седмица, Морси насрочи референдум за конституцията на 15 декември, който обаче трябва да премине под съдебен контрол.Решението на Конституционния съд да спре работа не му пречи да контролира референдума. За да може да стане това, съдът трябва да издаде решение, че забранява на съдиите да следят за провеждането на вота.
Ако съдът излезе с такова решение, Морси ще е изправен пред дилемата как да се контролира законно референдумът, който той насрочи. Един от вариантите ще е
да издаде нов президентски указ, с който се заобикаля съдът
и се назначава друг орган, който да следи вота, пише "Вашингтон пост".
Поддръжниците на Морси подкрепят конституцията, която според критици би отворила пътя към ислямистка държава, пише в. "Индипендънт".
Документът съдържа клаузи за шериата и свободата на словото, които според критици ще се използват за създаването на ислямистка държава.
"Те промениха идентичността на страната. Те положиха основите за същинска религиозна държава в Близкия изток", заяви адвокат Нигад ел Бораи, цитиран от "Индипендънт".
През последните две седмици хиляди души се включиха в улични протести срещу указа на Морси, с който той увеличи правомощията си и си даде имунитет срещу съдебни оспорвания на решенията му, както и срещу проекта за конституция, пише в. "Гардиън".
Опозиционните сили отхвърлят и двата документа и обмислят шествия към президентския дворец и кампания за обща стачка, чиято кулминация ще е гражданско неподчинение, отбелязва вестникът.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!