Г лавният прокурор на Египет нареди още 919 членове на движението „Мюсюлмански братя“ да бъдат дадени на съд по обвинения, включващи тероризъм и убийство, съобщи държавната осведомителна агенция, цитирана от Ройтерс.
Те ще бъдат съдени в провинция Миня, където по-рано през седмицата на смърт бяха осъдени 529 членове на „Мюсюлманските братя“ по различни обвинения, в това число и убийство.
Новите обвиняеми ще бъдат съдени в два масови процеса,
уточнява АП. В един от тях подсъдими са 715 души. Само 160 души от обвиняемите са задържани, а прокурорът е наредил ареста и на останалите.
Те трябва да отговарят за шест убийства и 51 опита за убийство при сблъсъците при разгонването на ислямистки демонстрации в Кайро през август миналата година, завършили с близо 700 жертви, отбеляза МЕНА. В другия процес обвиняеми са 204 души. Те ще отговарят по обвинения по подбуджане към насилие.
Сред подсъдимите и по двата нови процеса е върховният водач на движението "Мюсюлмански братя" Мохамед Бадия.
Така във вълната от масови процеси срещу членове „Мюсюлмански братя“ вече има четири – след обявения вчера процес срещу 683 души и онзи, в който вече бяха осъдени 529 души. Броят на подсъдимите превишава 2100 души.
Според неофициална информация двата нови процеса ще бъдат водени именно от съдията, издал смъртните присъди в понеделник.
Един човек бе убит днес близо до Каирския университет в сблъсък между демонстранти,
поддръжници на Морси, и силите за сигурност, съобщи служител на египетското Министерство на здравеопазването. Осем души са ранени.
Демонстрантите протестираха именно срещу съдебното решение, осъждащо на смърт над 500 предполагаеми поддръжници на „Мюсюлманските братя“.
Същевременно държавният секретар на САЩ
Джон Кери призова египетските власти да отменят смъртните присъди срещу 529-те привърженици на сваления президент Морси,
тъй като те отправяли отрицателно послание към света, предаде Франс прес.
„Аз съм дълбоко смутен от внезапното и безпрецедентно решение на египетски съд да даде смъртно наказание на 529 граждани след процес по бързата процедура. Това противоречи на всякаква логика“, заяви Кери в декларация, огласена по време на изненадващото му посещение в Йордания.
„Призовавам египетското временно правителство да анулира решението на съда и да гарантира справедлив процес на обвиняемите“, подчерта държавният секретар.
С почти 15% се е увеличил през 2013 г. броят на екзекуциите по света,
за които има информация, съобщи в годишния си доклад за прилагането на смъртното наказание международната правозащитна организация „Амнести интернешънъл“ (Amnesty.org), цитирана от Асошиейтед прес.
Докладът посочва, че според наличните данни миналата година в световен мащаб са били изпълнени 778 смъртни присъди (при 682 през 2012 г.), като подчертава, че това не включва хилядите екзекутирани в Китай, където този вид информация е държавна тайна, посочва Франс прес.
„Китай продължава да екзекутира повече хора, отколкото всички останали страни, взети заедно“,
се казва в доклада. „От 2007 г. китайските власти твърдят, че са ограничили прибягването до смъртното наказание. Отправяме им следното предизвикателство: ако разполагате с цифри, публикувайте ги и ни ги покажете“, заяви директорът по международните въпроси в „Амнести“ Одри Гофран.
Основен дял за увеличението през 2013 г. имат две държави – Иран и Ирак, а приведените числа не отразяват действителността, като имаме предвид, че режимът в Техеран занижава броя на екзекутираните, каза за АФП Гофран, коментирайки доклада.
В Иран миналата година са изпълнени 369 екзекуции, а в Ирак – 169. Саудитска Арабия се нарежда четвърта със 79 изпълнени смъртни присъди, а след нея идват САЩ с 39 и Сомалия – с 34 екзекуции.
В Индонезия, Кувейт, Нигерия и Виетнам е било възобновено изпълнението на смъртни присъди, а
в Северна Корея, Иран, Саудитска Арабия и Сомалия се извършват публични екзекуции,
посочва докладът.
Броят на екзекуциите в обхванатите от хаос Сирия и Египет не може да бъде потвърден. Според „Амнести“ една от всеки 10 страни е изпълнила смъртни присъди миналата година. По данни на организацията в света има над 23 хил. души със смъртни присъди.
„Въпреки негативната тенденция през 2013 г., от повече от 20 години констатираме редовен спад в броя на страните, в които се изпълняват смъртни наказания. Докато преди 20 години такива наказания имаше в 37 държави, то през 2004 г. те бяха вече 25, а миналата година са 22“, подчертават от „Амнести“.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!