Е гипетският министър на външните работи Самех Шукри не изключи възможността в Либия да се изпратят сухопътни войски за борбата с терористичните групировки, предаде ТАСС.
„Какво ще прави или няма да прави Египет, е въпрос на координация и консултации с либийското правителство. То също така зависи от (характера на) съществуващата заплаха – както за самата Либия, така и за националния суверенитет на Египет“, заяви Шукри пред журналисти в отговор на въпрос за възможността за изпращане на сухопътни сили.
Министърът също така подчерта, че Кайро „очаква подкрепа от международната общност в борбата с тероризма в Либия“.
Вчера на заседание на Египет поиска от Съвета за сигурност на ООН да приеме резолюция, упълномощаваща военна намеса на международна коалиция в Либия.
На заседанието либийският външен министър Мохамед ад Даири
призова международната общност да окаже военна помощ
на страната му в борбата с терористите, което ще наложи вдигане на оръжейното ембарго от 2011 г.
Сега либийското правителство може да внася оръжия и свързани с тях материали само с одобрението на комисията към Съвета за сигурност на ООН.
Шукри от своя страна подкрепи това искане и се изказа за налагане на морска блокада на Либия, за да не се допуска доставянето на оръжие в райони извън контрола на либийските власти.
След заседанието на Съвета за сигурност дипломати съобщиха, че Йордания е внесла проекторезолюция, която предвижда отмяна на оръжейното ембарго, както и други мерки, насочени към подпомагане на либийската армия в борбата с екстремистите. Не се уточнява обаче в какви срокове ще бъде гласуван документът. Предполага се, че приемането на резолюцията трябва да бъде предшествано от съставянето на правителство на националното единство в северноафриканската страна, коментира ТАСС.
Руският постоянен представител в ООН Виталий Чуркин не изключи възможността за
евентуално участие на Русия в международна коалиция за борба с терористите в Либия,
в това число осигурявайки морска блокада като мярка срещу влизането на оръжие. Чуркин също така изрази готовността на страната му да разгледа възможността за отслабване на оръжейното ембарго, но подчерта, че дори и законни доставки на оръжие за либийското правителство „мога да се разпространят в Либия или региона“.
Същевременно американското правителство изрази увереност, че именно сформирането в Триполи на кабинет на националното единство е следващата стъпка към нормализирането на обстановката в Либия.
Италия призова за спешни действия на международната общност, за да се спре потъването на Либия в хаос, и обеща, че е готова да помогне за наблюдението на примирието, както и да обучава местните въоръжени сили, отбелязва Ройтерс. Рим получи и подкрепата на Ватикана за евентуална военна намеса в Либия под егидата на ООН.
Тунис, Алжир и Великобритания обаче заявиха, че са против каквато и да било военна намеса в Либия.
„Винаги сме били против военна интервенция, единственото решение е политическо“, заяви тунизийският премиер Хабиб Есид, цитиран от АФП. „Основната причина за ситуацията, на която сме свидетели сега в Либия, е военната намеса на Запада срещу режима на Муамар Кадафи. Ето защо нашата позиция по този въпрос е категорична“, добави премиерът.
Тунис се страхува, че ще бъде дестабилизиран от сраженията между съперничещите си милиции в Либия, и призовава за национален диалог между различните либийски фракции. Властите освен това се опасяват от масова имиграция, каквато имаше през 2011 г. по време на бунта срещу Кадафи. Южната част на Тунис преживява до голяма степен от търговията и от контрабандата с гориво със съседна Либия, припомня АФП.
Външните министри на Алжир и Великобритания също заявиха, че са за политическо, а не военно решение в Либия, предаде АФП. Не смятаме, че военна намеса ще помогне за решаване на кризата, заяви британският първи дипломат Филип Хамънд на обща пресконференция с алжирския си колега Рамтан Ламамра. Алжирският външен министър настоя, че съседните на Либия страни трябва да играят решаваща роля в уреждането на кризата.
Либия потъна в междуфракционни битки, поради което в страната цари беззаконие почти четири години след падането от власт на Кадафи. Две съперничещи си правителства, подкрепяни от милиции, се борят за контрол над страната. ООН от своя страна посредничи между враждуващите фракции в опит да ги накара да съставят правителство на националното единство и да прекратят военните действия, припомня Ройтерс.
Египет за пръв път се намеси пряко в конфликта в съседна Либия в понеделник, след като „Ислямска държава“ (ИД, преди „Ислямска държава в Ирак и Леванта“, ИДИЛ) разпространи видеозапис с обезглавяването на 21 египетски християни.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!