А мериканският държавен секретар Джон Кери заяви, че САЩ продължават да са скептично настроено към готовността на Иран да спре ядрената си програма и няма да се откажат от санкциите, съобщиха Ройтерс и ИТАР-ТАСС.
"Не сме слепи и не мисля, че сме глупави", каза Кери по телевизия Ен Би Си. "Мисля, че можем доста добре да преценим дали действаме в интерес на нашата страна и на света, особено на съюзниците ни като Израел и страните от Залива", заяви той.
По думите му САЩ искат Иран да се откаже от по-нататъшни ядрени дейности като първа стъпка към пълно спиране на ядрената програма. Според него Вашингтон не възнамерява да се отказва от санкциите.
"Никой не говори за прекратяване на сегашната система от санкции. Натискът ще продължи",
заяви той. "Няма никакви разногласия" между САЩ и Израел по иранския въпрос, подчерта Кери, цитиран от АФП.
В последните дни израелският премиер Бенямин Нетаняху критикуваше проекта на споразумение между Иран и страните от групата "5+1" (САЩ, Китай, Русия, Великобритания, Франция и Германия).
Преговорите по иранската ядрена програма в Женева през уикенда обаче завършиха без споразумение. Това, което се стремяха да постигнат преговарящите в Женева, се отнасяше до спиране на настоящите усилия на Иран да обогатява уран до 20%. Франция постави някои допълнителни условия, като например Иран да се съгласи да спре строежа на нов реактор в Арак за производство на плутоний, който може да се използва в ядрени бойни глави. Искането на Иран бе да бъде отменено ембаргото върху петролния и банковия сектор.
По-рано днес Кери подчерта, че преговарящите са
по-близо от всякога до споразумение.
На пресконференция той каза, че макар да не бе достигнато споразумение, "преговарящите не само намалиха различията, но и постигнаха значителен напредък". Държавният секретар допълни, че е необходимо време, за да се изгради доверие между страните, които са били в обтегнати отношения твърде дълго. По повод съобщенията за разногласия между Франция и останалите страни Кери каза на журналистите, че САЩ споделят някои от френските тревоги и добави: "Благодарни сме на французите за работата, която свършихме заедно."
Според британския външен министър Уилям Хейг преговорите за иранската ядрена програма може да стигнат до
споразумение в рамките на следващите няколко седмици,
въпреки провала на преговорния кръг. "По въпроса дали ще се случи през следващите няколко седмици? - Има добри шансове за това", каза Хейг пред Би Би Си. "Сделката е на масата и може да бъде сключена. Но преговорите са колосално трудни и аз не мога да кажа точно кога ще стане това", поясни британският дипломат, цитиран от Ройтерс.
Иранският външен министър Джавад Зариф също изрази увереност, че преговарящите ще успеят да постигнат споразумение на следващия кръг.
"Не успяхме да стигнем до споразумение, тъй като
останаха въпроси, по които трябва да се търси решение",
каза министърът на външните работи на Франция Лоран Фабиюс. "Женевската среща все пак ни позволи да напреднем", изтъкна първият френски дипломат.
Руският му колега Сергей Лавров съобщи, че преговарящите са решили преговорите да продължат на равнище политически директори, като работата ще се води на принципа на поетапността и взаимността. "Конкретната ни цел е да се гарантира пълно изпълнение на решенията на Съвета за сигурност на ООН и на МААЕ. Макар да не успяхме да договорим всички детайли, преговарящите бяха настроени за конструктивна работа", каза Лавров.
Върховният представител на ЕС за външната политика и сигурността Катрин Аштън съобщи, че следващият кръг от преговорите на Шесторката и Иран на равнище политически директори ще се състои на 20 ноември в Женева, предаде Ройтерс.
Генералният директор на Международната агенция за атомна енергия (МААЕ) Юкия Амано изрази надежда, че разговорите му с ирански представители в Техеран утре ще доведат до конкретни резултати, така че да се помогне за напредъка на разследването на ядрените дейности на Ислямската република, съобщи Ройтерс. "Надявам се, че предстоящата среща ще доведе до конкретни резултати за това как да решим всички неуредени въпроси, за да гарантираме, че ядрената програма (на Иран) е изключително с мирни цели", каза Амано пред репортери на летището във Виена, преди да замине за Техеран.
Готвеното споразумение с Иран за ядрената му програма е лошо и може да постави под въпрос мира в цял свят.
Това пък заяви израелският премиер Бенямин Нетаняху на заседание на правителството, предадоха световните агенции. Нетаняху съобщи на министрите си, че през последните два дни е разговарял по телефона с президентите на САЩ Барак Обама, на Русия Владимир Путин и на Франция Франсоа Оланд, както и с германската канцлерка Ангела Меркел и британския премиер Дейвид Камерън. "Казах им, че според данните, с които разполага Израел, готвената сделка с Иран е лоша и опасна. Тя е опасна не само за нас, а и за тях. Тя поставя под въпрос мира по цял свят, тъй като премахва натиска от санкциите, който бе граден дълги години. От друга страна, Иран запазва способността да обогатява уран и да получава плутоний", заяви израелският премиер.
В готвения проект за споразумение не се предвижда унищожаването на нито една ядрена центрофуга, уточни той. "Попитах всички лидери, с които разговарях: Защо е това бързане? Предложих им да изчакат и да претеглят всичко - става дума за исторически процес, за историческо решение", заяви Нетаняху. Той добави, че не се съмнява, че международната общност има "най-силно желание да постигне споразумение" с Иран по ядрения проблем. "Надявам се страните да постигнат добро споразумение и ние ще направим всичко по силите си да убедим държавните лидери да избегнат лошо споразумение", заяви израелският премиер.
Иранският президент Хасан Рохани заяви , че правата на неговата страна да обогатява уран са "червени линии", които не може да бъдат пресичани, и че Ислямската република е действала "разумно и тактично" по време на преговорите за ядрената програма на Техеран, предаде Ройтерс, като се позова на ирански медии. "Казахме на преговарящите страни, че
няма да отговаряме на никакви заплахи, санкции, унижения или дискриминация.
Ислямската република не е прекланяла и няма да преклони глава пред заплахи от която и да било сила", заяви той в реч в Националната събрание. "За нас има червени линии, които не може да бъдат пресичани. Националните интереси са нашите червени линии, които включват нашите права, съгласно рамката на международната регулация, за обогатяване на уран в Иран", заяви Рохани, цитиран от агенция ИСНА.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!