С лед Саудитска Арабия, днес още две държави - Бахрейн и Судан, обявиха, че късат дипломатически отношения с Иран, а Обединените арабски емирства изтеглят посланика си в Техеран.
Това решение дойде броени часове след като Саудитска Арабия предприе аналогична стъпка спрямо Иран.
Бахрейн скъсва дипломатическите отношения с Иран, обяви министърът на информацията Иса ал Хамади. На иранските дипломати в малкото островно кралство в Персийския залив е даден 48-часов срок да напуснат територията на страната.
Бахрейн, както и Саудитска Арабия, е управляван от сунитска династия, макар че мнозинството от населението му е шиитско, което през последните години доведе до насилственото потушаване на опозиционни движения с искания за конституционни реформи в островната монархия.
Судан обяви днес, че скъсва дипломатическите отношения с Иран и изгонва иранския посланик от страната след щурмуването на саудитското посолство в Техеран и на консулство в Мешхед (Машхад), предаде Ройтерс, цитирайки декларация на външното министерство в Хартум.
Населените преобладаващо със сунити Обединени арабски емирства изтеглят посланика си от Техеран и намаляват нивото на дипломатическите си
отношения с Иран.
"ОАЕ решиха да понижат нивото на дипломатическо представителство в Ислямска република Иран до равнище на шарже д'афер и да намалят броя на иранските дипломати в страната", заяви информационната агенция на страната. Външното министерство на ОАЕ каза, че отзовава посланика от Техеран.
ОАЕ заявиха, че след понижаването на нивото на дипломатическите отношения ще се съсредоточат само върху бизнес връзките с Иран. ОАЕ обосноваха решението си с "продължаващата намеса на Иран във вътрешните работи на арабските страни от Залива".
Ескалацията на напрежението между Иран и Саудитска Арабия, до която доведе екзекуцията на саудитски духовен водач,
заплашва да даде нов тласък на марионетните войни, които двете страни водят в Сирия и Йемен,
смятат експерти, цитирани от Франс прес.
Екзекуцията на шейх (Нимр) Ан Нимр ще "допринесе за поляризиране по оста Иран-Саудитска Арабия, твърди Джейн Кининмонт от института "Чатъм хаус" в Лондон.
"Иран опитва да се представи за защитник на интересите на шиитите по цял свят", обясни тя. "Саудитските власти ще съзрат в иранския отговор очевидно потвърждение на усещането, че Иран се бърка във вътрешните им работи".
Като обяви скъсването с Техеран, Рияд заклейми "негативните и агресивни намеси на Иран в арабските дела, които често водят до щети и унищожения".
Експертите отбелязват, че Саудитска Арабия води по-дръзка и по-твърда външна и военна политика, откакто крал Салман се възкачи на престола през 2015 г. и влиянието на сина му Мохамед, провъзгласен за втори престолонаследник и министър на отбраната, нарасна.
Кралството оглави през март арабска сунитска коалиция, която отиде да се бие в Йемен с шиитски бунтовници, обвинени във връзки с Техеран, но конфликтът се заплете и не се вижда възможен изход.
Рияд "си играе с огъня"
Саудитците "си играят с огъня, това е очевидно", смята Франсоа Есбур, съветник във Фондацията за стратегически изследвания в Париж. От началото на конфликта в Йемен те "все така се хвърлят с главата напред". "Ако те смятат конфронтацията с Иран за неизбежна, могат да я предизвикат в момент, когато американците още са там и Иран е още относително слаб в икономическо и военно отношение", каза той.
Според Махджуб аз Зуейри, преподавател по близкоизточни науки в Катарския университет, нещата между Техеран и Рияд са се променили радикално.
"Иран навремето залагаше на колебливата външна и вътрешна саудитска политика. В течение на миналата година обаче нещата коренно се промениха и Рияд прие по-скоро провокативна позиция спрямо Техеран", обясни той.
Миналия месец Рияд организира безпрецедентна среща на политически фракции и въоръжени групи от сирийската опозиция, които се бият срещу режима на Башар Асад, подкрепян от Иран.
Няколко дни по-късно принц Мохамед ибн Салман предизвика изненада, като обяви формирането на "антитерористична коалиция" на 34 сунитски държави. С това той очевидно целеше да накара критиците, според които мюсюлманският свят и един от лидерите му, Саудитска Арабия, не са направили досега нищо срещу джихадистите. Някои смятат, че "Саудитска Арабия е способна да постигне резултати с изпреварваща и решителна политика, включително в отговор на Иран и политиката му в региона", посочва Зуейри.
Екзекуцията на шейх Ан Нимр бе извършена, въпреки че през декември бяха направени опити да се даде шанс за политическо уреждане в Сирия и Йемен.
Според Зуейри обаче напрежението, предизвикано от съботната екзекуция, "може да подтикне Иран към повече сътрудничество с Москва, за да бъде усложнена още повече ситуацията в Сирия".
Иранците могат също така "да удължат конфликта в Йемен с цел изтощаване на Саудитска Арабия, която се сблъсква със срив на петролните цени", смята той.
Изпълнението на смъртните присъди в Саудитска Арабия впрочем изпревари с няколко часа обявяването на край на режима на прекратяване на огъня в Йемен. Коалицията под саудитско командване прекрати спирането на огъня, обвинявайки проиранските бунтовници, че са се възползвали от него и са извършили настъпление.
Нажежаването на напрежението напомня на Запада, че мюсюлманският свят все още се тресе от борбите за влияние между "саудитци и иранци, персийци и араби, сунити и шиити". Там залозите са много по-големи в очите на Рияд и Техеран, отколкото в борбата срещу джихадистката група "Ислямска държава", обобщава Есбур. За тези двама "основни играчи в Близкия изток борбата срещу "Даеш" (арабско наименование на ИД) е най-малката им грижа".
За напрежението между Саудитска Арабия и Иран вижте още във видеото:
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!