Хс с цари в град Касрин, в западен Тунис, където при
бунтове през последните три дни загинаха над 50 души, съобщи
Франс прес, позовавайки се на профсъюзен представител.
След нощ на насилие, снайперистка стрелба и грабежи в
магазини и частни домове, извършени от цивилни полицаи, в Касрин
цари хаос, каза членът на регионалната централа на Общия
профсъюз на тунизийските трудещи се Садък Махмуди.
Тази версия
за случилото се бе потвърдена пред АФП и от очевидци.
Убитите са повече от 50, посочи Махмуди, цитирайки данни на
медиците от регионалната болница, където били откарани телата.
Представител на местната администрация, пожелал анонимност,
също определи обстановката като хаос. Той потвърди, че
снайперисти са стреляли от покриви на сгради, а сили на
полицията обстрелвали погребални шествия. Медицинският персонал
на болницата прекъсна работа за един час в знак на протест срещу
насилието и жестокостта, довели до големия брой жертви и ранени
в изключително тежко състояние, добави той.
Полицията разпръсна още в началото й мирна демонстрация на
разгневени хора на изкуството в центъра на столицата Тунис.
Броят на убитите в кръвопролитния социален взрив, избухнал след самозапалването на 26-годишен тунизиец на 17 декември, "трагично е нараснал", твърдят наблюдатели.
Президентът на Тунис Зин ал Абидин бен Али обеща в телевизионно обръщение да създаде 300 000 нови работни места до 2012 г.след безпрецедентните протести срещу безработицата и покачването на цените. Новите 300 000 работни места ще бъдат създадени в допълнение на обещаните преди това други нови 50 000 работни места.
Президентът осъди "терористичните актове, извършвани нощно време от групи от бандити с качулки". Той обвини за тях манипулатори, които не се колебаят да въвличат децата в тези вандалски прояви, като разпространяват лъжливи призиви и скандират лъжливи лозунги.
Вчера три града - Касерин, Тала и Регеб бяха обхванати отново от насилието, което от няколко дни бушува на територията на страната. Това е признак, че ожесточените протести не стихват. Те започнаха още в средата на декември, но прераснаха в насилие в началото на новата година.
В болница в Касрин тази сутрин е починал постъпил вчера прострелян мъж,
съобщи член на изпълнителното бюро на регионалния профсъюз на
тунизийските трудещи се. Той каза, че в реанимацията на охраняваната от
армията болница има голям брой ранени. В здравното заведение няма кръв
за болните, предупредиха болнични и синдикални източници.
"Ние сме загрижени от събитията в Тунис през последните дни. Ние остро осъждаме насилието и смъртта на цивилни", обявиха днес в обща декларация върховният представител на ЕС за външната политика Катрин Аштън и еврокомисарят по разширяването Щефан Фюле.
"Ние призоваваме за сдържаност при използването на сила и са спазване на основните свободи. Настояваме още незабавно да бъдат освободени от ареста блогъри, журналисти, адвокати и други задържани заради участието им в мирни протести", изтъкват Аштън и Фюле.
Междувременно в съседна Либия властите решиха да премахнат всички данъци и такси върху хранителните продукти, главно върху продуктите от първа необходимост и върху млякото за децата. Новината беше съобщена от неназован правителствен източник, който не уточни дали тази мярка е в резултат от протестите срещу покачването на цените на храните в Тунис.
"Протести, които не могат да бъдат пренебрегнати" е заглавието на редакционен коментар в днешния брой на вестник "Файненшъл таймс" по повод вълненията в Тунис и Алжир. Тъкмо когато хората в Близкия изток си отдъхваха с облекчение, че годината е свършила без голям регионален конфликт, една различна и вероятно опасна заплаха надигна глава, пише британският ежедневник.
В напомняне, че статуквото, както и търпимостта на разочарованите араби, никога не трябва да бъде взимано за даденост, Алжир и Тунис бяха разтърсени през последните седмици от бурни социални протести.
Но докато за алжирските бунтове може да се каже, че не са били изненадващи, тъй като в последните години е имало безброй такива, същото не важи за Тунис - страна, където хората се страхуват да промълвят и една дума срещу правителството и където повечето политици и граждански движения са в екип с режима на президента Зин ал Абидин Бен Али, коментира "Файненшъл таймс".
Нима Тунис не е смятан за модел за добро икономическо управление и редовно е оценяван като доста напреднал в сравнение с другите в региона? Нима комбинацията от икономическа либерализация и авторитаризъм не е издигана понякога от западните правителства като подходящ модел за останалите в Близкия изток и Северна Африка, пита изданието.
Според вестника икономическият растеж в Тунис не е достатъчен, за да осигури нови работни места и това е засилило разочарованието, което може да се изрази само по няколко начина.
Подобно на останалите държави в Северна Африка, икономиката на Тунис е тясно свързана с Европа, където растежът се забави заради глобалната финансова криза, пише "Файненшъл таймс".
Според лондонския вестник драматичните събития в Северна Африка трябва да са предупредителен сигнал за други в района, особено за страни, където броят на младите хора нараства много по-бързо от създаването на нови работни места.
Десетки жертви на размириците в Тунис
Броят на убитите в кръвопролитния социален взрив, избухнал след самозапалването на 26-годишен тунизиец на 17 декември, "трагично е нараснал"
11 януари 2011, 17:09
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!