Н яма опасност за българските работници в Израел. Това съобщиха от Агенцията по заетостта (АЗ) във връзка с информации от по-рано днес, че наши строители са се оказали под ракетен обстрел.
БНР съобщи днес, че група от 30 български работници, пристигнали в Израел по междуправителствено споразумение за временна заетост в строителството,
са попаднали под обстрел в селището Офаким
до границата с Газа, където се намира строителният им обект, и настояват да бъдат преместени извън опасната зона. Работниците твърдят, че не разполагат с бомбоубежища в близост до обекта и до жилищата, в които са настанени. Някои от тях са изявили желание да се върнат в България при първа възможност, съобщи радиото.
Палестински терористи в Газа обстрелват израелската територия трето денонощие. Ракети "Касам" и "Град" са попаднали в западната част на пустинята Негев. На ракетен обстрел е подложен и град Ейлат. Част от ракетите през последните денонощия бяха засечени от противоракетната система "Железен купол". Няма данни за жертви и материални щети.
АЗ се позовава на данни на българското посолство в Тел Авив, според които
тиражираната информация не е достоверна и няма български граждани в пряка опасност на територията на селището.
Агенцията по заетостта напомня, че всеки български работник получава осведомителни материали преди заминаването си в Израел. Това става по време на информационния ден, организиран съвместно от Агенцията и неправителствената организация СЕЛА – упълномощен партньор на АЗ от израелска страна по отношение на провеждането на практическите изпити, заминаването на работниците за Израел и обгрижването им на място там. Дава се информация за начина на живот и работа в Израел и указания относно заминаването, като изрично се насърчава задаването на въпроси от страна на работниците.
На летището в Тел Авив работниците са посрещнати от представител на РІВА – Служба по въпросите на населението и миграцията към Министерството на вътрешните работи на Държавата Израел и от оторизирани от израелската държава фирми, които имат право да наемат чуждестранни работници в строителния сектор (контрактори). След проверка на документите – паспорт, договор, медицински свидетелства – работниците се поемат от контрактора си и се извозват до местоработата им по градове и строителни обекти.
АЗ напомня също, че съществува и открита телефонна линия за съдействие на български граждани, изпаднали в тежка ситуация в чужбина при кризи и бедствия. Сигнали и молби за съдействие при бедствени ситуации на български граждани се приемат денонощно на телефонните линии на Ситуационния център към Министерството на външните работи (МВнР): +359 2 948 30 08; +359 2 971 28 44; +359 2 870 41 57
При спешни и неотложни случаи в извънработно време, празнични и почивни дни, българските граждани в кризисна ситуация, могат да се свържат с Посолство на Република България в Израел на телефон 0547640089 и 0546680551.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!