В Париж започна конференция, посветена на сигурността в Ирак, която ще се опита да разпредели ролите на различните страни в международната коалиция срещу групировката „Ислямска държава“ (ИД, преди „Ислямска държава в Ирак и Леванта“, ИДИЛ), предаде АФП.
При откриването на форума френският президент Франсоа Оланд подчерта, че ИД представлява заплаха за целия Близък изток и
отговорът срещу джихадистите трябва да бъде глобален.
Президентът призова западните и арабските страни да се ангажират „ясно, лоялно и силно на страната на иракските власти“. Оланд подчерта, че „няма време за губене“ пред лицето на заплахата от джихадистите.
Френският президент се обърна към страните участнички в конференцията да подкрепят „с всички средства“ и силите на демократичната опозиция в Сирия, предаде АФП. „Хаосът работи в полза на терористите. Затова трябва да подкрепим онези, които могат да преговарят и да направят необходимите компромиси за осигуряване бъдещето на Сирия“, подчерта Оланд.
Междувременно френският министър на отбраната Жан-Ив льо Дриан съобщи, че първите полети на френски разузнавателни самолети над Ирак ще се извършат тази сутрин.
Ако бъде поканена, нашата страна е готова да участва в международна коалиция
срещу (терористичната групировка) ИД, заяви премиерът в оставка на Белгия – Елио ди Рупо, на церемонията по възобновяването на дейността на Еврейския музей в Брюксел, където на 24 март в атентат загинаха четирима души. Той допълни, че Белгия е задълбочила международното си сътрудничество, за да може успешно да противодейства на тероризма.
Иракският президент Фуад Масум пък се обяви против включването на арабските сили Египет, Саудитска Арабия и Обединените арабски емирства във въздушните удари срещу ИД, предаде АП. В интервю за агенцията преди участието си в конференцията в Париж Масум освен това изрази съжаление, че Иран не е бил поканен на форума.
Лидерът на основната сирийска опозиционна група Хади ал Бахра обяви, че очаква помощ от международната коалиция срещу ИД, за да засили борбата едновременно срещу джихадистите и срещу режима на президента Башар ал Асад, предаде АФП. Ролята на международната коалиция, която Съединените щати формират заедно с други западни и с арабски страни, „трябва да е много ясна“, каза Бахра на пресконференция в столицата на Обединените арабски емирства Абу Даби. Той подчерта, че оглавяваната от него Сирийска национална коалиция (СНК) трябва да определи стратегията за борба с ИД в самата Сирия и международната общност да я подкрепя. „Ние сме 100% ангажирани и 100% способни да отблъснем терористичните организации извън Сирия и да елиминираме екстремистката идеология“, увери Бахра. Л
В международната конференция за Ирак, организирана от Франция,
участват външни министри от около 30 държави,
сред които петте постоянни членки на Съвета за сигурност на ООН (САЩ, Великобритания, Франция, Русия и Китай) и съседните на Ирак държави Катар, Саудитска Арабия, Кувейт и ОАЕ. Целта на конференция е да даде възможност на всяка страна да уточни какво може или иска да направи, посочи цитиран от АФП дипломатически източник, изтъквайки, че не всички взети на срещата решения ще станат обществено достояние.
Основните френски медии очакват днес в Париж
да се оформи глобалната стратегия срещу джихадистите.
Конференцията за мир и сигурност в Ирак ще позволи най-вече да се определят очертанията на международната коалиция за борба с ИД, обявена преди 10 дни от САЩ, пише вестник „Монд“. Конференцията ще цели освен това да определи средствата за действие, които ще отрежат източниците на финансиране на ИД, ще прекъснат притока на джихадисти от други държави по света и ще засилят контрола по границите, обобщава изданието.
Другото влиятелно френско издание „Фигаро“ подчертава, че във връзка с глобалните действия срещу джихадистите все още има много неизвестни и посочва, че едно от тях е позицията на Русия, която е в конфликт със Запада заради ситуацията в Украйна, но която твърди, че е загрижена заради възхода на джихадизма в Близкия изток. Неизвестна е и позицията на Турция, чиято двойнствена позиция към сунитските екстремисти улесни експанзията им в региона.
С интерес ще се очаква и позицията на арабските страни, повечето от които приеха да се присъединят към коалицията, но без да участват във военните действия.
В дискусиите ще намери място и политиката, която следва да се провежда в Сирия, където САЩ обявиха, че ще нанесат въздушни удари срещу позиции на ИД, но която за разлика от Ирак не е искала международна помощ за справяне с джихадистите. За Франция, която е домакин на конференцията, борбата срещу тероризма минава през засилването на усилията за нормализиране на обстановката в Сахел и най-вече в Южна Либия, посочва „Фигаро“. Засега обаче призивите на френски представители в тази посока остават без отзвук, отбелязва изданието.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!