П ритиснати между бунтовници, джихадисти и силите на сирийския режим, милиони цивилни търсят начин да избегнат насилието в провинция Идлиб, Северозападна Сирия. Въпреки че атаките се очакваха към края на годината, силите на Асад подраниха с офанзивата си към последната крепост на бунтовническите фракции.
Част от наблюдателите на конфликта смятат, че се задава краят на гражданската война, а други предупреждават, че военните действия ще засилят регионалното съперничество и ще предизвикат нова бежанска вълна.
Подготовката на Асад за офанзивата започна със струпване на тежка военна техника и безпощадни въздушни удари по държани от бунтовниците зони.
Миналият петък правителствените сили и руската авиация бомбардираха градчето Урем ал Кубра, разположено в западните части на провинция Алепо, които все още са контролирани от бунтовнически сили. При атаките загинаха близо 40 цивилни, от които половината деца. Като отговор, бунтовниците обстрелваха силите на Асад, убивайки най-малко десетина войници. При въздушните удари в същия ден бяха поразени и две болници, включително родилно отделение. Двете болнични заведения трябваше да преустановят напълно работата си, заради разрушенията по сградите.
Падането на Идлиб е важно за Асад
Завладяването на Идлиб се смята за един от финалните актове преди приключването на гражданската война в Сирия. За президента Асад превземането на Идлиб и Северозападна Сирия би било част от изпълнението на обещанието му към неговите подoръжници, че ще върне под контрола на правителството всички бунтовнически територии.
Eerie Calm Pervades Idlib as Government Forces Amass https://t.co/YPxTwpB2FK pic.twitter.com/UtLOuIEx9b
— The Voice of America (@VOANews) 11 август 2018 г.
Западните дипломати и техните колеги в Турция, която има изградени наблюдателни бази в района, реагират мудно на офанзивата, тъй като не я очакваха поне до края на годината. След като завзеха последните бунтовнически позиции в Южна Сирия миналия месец, силите на Асад заявиха, че Идлиб е следващата цел – но само преди две седмици, руското командване опроверга тези изявления, твърдейки, че не е ставало въпрос за мащабна атака.
Така или иначе, на 10 август елитните про-правителствени части „Тигри“ се струпаха в южните райони на провинция Идлиб, докато в същото време камиони, пълни с бягащи от подновените въздушни удари цивилни, потегляха на север към границата с Турция.
Очаква се в близките седмици правителствените сили да затегнат натиска си върху бунтовническите позиции. Това означава, че ще се засилят и въздушни удари и артилерийския обстрел, а това ще доведе до многобройни цивилни жертви. ООН изчислява, че заради боевете първоначалната вълна от бежанци ще бъде от над 700 000 души. В най-лошия сценарий, близо 2 милиона души ще бъдат разселени.
Русия и Израел си стиснаха ръце за Сирия, но предизвикаха много въпроси
От своя страна, бунтовниците са изградили защитни линии и за разлика от опозиционните сили в Гута и Дараа, са по-добре подготвени, тъй като достъпът до границата с Турция никога не е бил прекъсван и това позволяваше доставките на основни продукти, медикаменти и оръжия. Бунтовническите сили в Идлиб поне засега могат да разчитат и на турска подкрепа.
Изтекли разговори между сирийски командири показват, че изградените от Анкара наблюдателни бази пречат за разгръщането на военната офанзива и забавя плановете на Асад. Тези бази турската армия изгради през последните две години от една страна, за да контролира движението на радикални групи и кюрдските милиции, а от друга, за да затвърди видимо присъствието си.
Множество групи оспорват влиянието си в Идлиб
Животът в Идлиб не е лесен. През последните три години, след интензивни боеве между бунтовници и правителство, в провинция Идлиб бяха заселени милиони жители от други райони на Сирия. Заедно с тях дойдоха и десетки хиляди бойци, изтеглени благодарение на сделки със силите на Асад. Последните дошли в Идлиб групи са опозиционните бойци от Дараа и Дамаск. Струпването на милиони хора на място с ограничени ресурси прави администрирането както на града, така и на провинцията трудно.
Обстановката се усложнява още повече заради оспорването на територия между групите. В Идлиб освен бунтовниците, позиции имат и крайни фракции като Хаят Тахрир ал Шам, свързвани в миналото с Ал Кайда. В района оперират и клетки на "Ислямска държава". Наред с тези групи, бунтовническите единици също имат конфликти помежду си заради многообразието си – част от тях са местни милиции, а други са дошли от Дамаск, Хомс, Дараа и Алепо, след като бяха изтласкани от про-правителствените сили.
Четири причини защо не се вижда краят на сирийския конфликт
За да избегнат опасността от раздори и от това да пострада защитата на Идлиб, през май тази година подкрепени от Турция единадесет бунтовнически групи формираха нова военна сила, наречена Национален фронт за освобождение. Много вероятно е Анкара да използва тази нова сила както срещу джихадистите в района, които оспорват влиянието й, така и за запазване на присъствието на Турция и възпиране на силите на Асад.
Бъдещето на 2,6 милиона души е неясно
На фона на задаващата се мащабна правителствена офанзива и вътрешното противоборство между бунтовническите фракции, над два и половина цивилни се намират в капан. Повечето от тях са вътрешноразселени и са напуснали домовете си поне два пъти за последните 3 години.
Атаките на Асад в Южна Сирия през последните месеци доведе до още една вълна на разселване, а ООН предупреждава, че ако боевете не бъдат избегнати, може да се стигне до хуманитарна криза. Турция е затворила границата си за бежанци и ако бягащите опитат да стигнат до оградата, е възможно да бъдат убити. През последните две години има редица документирани случаи на загинали сирийци, опитали се да преминат границата с южната ни съседка.
На фона на боевете в Идлиб и възможността за финална битка за края на гражданската война, регионалните сили преговарят за изпращането в Сирия на близо 6 милиона души, които намериха убежище в Турция, Ливан и Йордания. Русия изяви желание да помогне да бъдат върнати 1,7 милиона бежанци, включително 200 000 от Европа, ако западните сили помогнат в реконструкцията на Сирия, която се оценява на около 400 милиарда долара.
От своя страна европейските лидери искат да бъдат сигурни, че ако бъдат подсигурени, парите трябва да бъдат дадени срещу гаранции от Асад, че правителството му ще направи нужното, за да се отклони от авторитарния път.
Някои от бежанците започнаха да се връщат, макар и в не голям брой. Около 1200 се завърнаха от Ливан на 28 юли, а още 3600 два месеца по-рано. Но ООН предупреждава, че все още не е безопасно за хората, избягали извън Сирия. За последните няколко месеца жители в различни райони на страната получиха уведомления, че техни близки са загинали в затворите на режима. Смята се, че 82 000 души се водят за „безследно изчезнали“, а близо 3 милиона се издирват от службите. Броят на арестуваните ще се увеличи с напредването на силите на Асад в провинция Идлиб.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!