Е дно пътуване на млада саудитска жена, и нежеланото ѝ връщане в родината ѝ, постави отново на дневен ред дебата за саудитските закони, според които жените трябва да искат позволение от роднините си мъже, за да пътуват или да изпълняват множество ежедневни задачи.
Ужасно изплашена и в непозната страна, Дина Али Ласлом се приближава до непозната жена на летището в Манила. 24-годишната Ласлом се опитва да избяга от семейството си и има намерение да потърси убежище в Австралия. Тя обаче е спряна във Филипините и е изправена пред принудително завръщане в Саудитска Арабия.
Саудитските власти заплашиха да реагират твърдо срещу жени, които шофират
Две саудитки в затвора, съветвали жена да се измъкне от съпруга си
В Саудитска Арабия строят град за жени
„Те са тук“
Непознатата, до която Дина Али се приближава на летището е канадката Меган Хан. Само за няколко часа двете жени се сближават. Хан разказва, че Ласлом ѝ е споделила, че чичовците ѝ са напът да я намерят в Манила. Младата саудитка записва зов за помощ на телефона на Хан.
„Дина седеше срещу мен, ядеше сандвич, а аз я погледнах и видях как лицето ѝ се променя. Изражението ѝ изведнъж беше лишено от всякаква емоция, имаше ужасен поглед. Тя ми каза: „Меган, те са тук“. Аз я попитах: „Какво?“, а тя каза: „Меган! Меган изпрати видеото, те са тук“. Аз се обърнах и видях двама мъже и една жена които вървяха към нас и я попитах: „Това ли са чичовците ти?“, тя каза: „Да“.
Дина Али Ласлом е качена на полет до Рияд, но не преди видеото ѝ да се появи в социалните мрежи и става изключително популярно на 11 април, още преди тя да кацне в Саудитска Арабия.
Това е последният път, в който Меган Хан и активисти за правата на жените чуват за нея. Би Би Си (BBC) се опитва да разбере повече за историята на Дина Али и какво се е случило с нея, след като е принудена да се върне.
Според редица хора, говорили пред медията,
Дина Али Ласлом се опитвала да избегне уреден брак.
Във видеото тя споделя, че властите в Манила я спират да се качи на следващия си полет и вземат паспорта ѝ.
Редица активисти виждат видеото на младата жена и се опитват да привлекат вниманието върху нейната история. Един от тях е изтъкнатата саудитска феминистка Муди Алиохани, която е напуснала родината си преди осем месеца и сега търси убежище в САЩ. „Бях много стресирана. Направих всичко по силите си, използвайки социалните мрежи, за да потърся помощ за Дина. Направих всичко, което можах, за да се свържа с НПО и медиите, които за съжаление не отразиха историята, докато не стана твърде късно“, казва Алиохани.
На 12 април посолството на Саудитска Арабия във Филипините публикува изявление, в което се казва, че връщането на Ласлом е било „семеен въпрос“. От Би Би Си правят опит да се свържат с чичовците на момичето, но не са получили отговор.
Къде е тя сега?
Активисти казват, че при пристигането си в Саудитска Арабия Ласлом първоначално е отведена в център за задържане на жени в Рияд. Според специалиста по правата на саудитските жени Хала Алдосари, която живее във Вашингтон, тези центрове са нещо подобно на затвор – жените нямат право да излизат, но имат достъп до образование, по думите на Алдосари.
Според организациите за правата на човека „Хюман райтс уоч“ (ХРУ) и „Амнести интернешънъл“ смята се, че в момента Дина Али Ласлом е преместена в приют – място, което според активистите е с по-добри условия, на което жените биват преместени, ако успеят да докажат, че са в опасност у дома.
Онлайн кампанията за спасяването на Дина Али замря скоро, след като историята ѝ окупира медийните заглавия, но не е напълно приключила, а проблемът с настойничеството в Саудитска Арабия е от дълги години. Седмици, след като видеото ѝ стана популярно в социалние мрежи, две сестри опитаха да избягат от Саудитска Арабия през Турция, твърдейки, че са тормозени от членове на семейството им.
Saudi Arabia, which deprives women of basic human rights, opens Global Center for Combating Extremist Ideology https://t.co/8Bhp6Cbh7J pic.twitter.com/SsQQ5gXlk6
— Jeffrey Guterman (@JeffreyGuterman) May 21, 2017
„Дина Али в никакъв случай не е единствената саудитка, която се намира в тази трагична ситуация.
В началото на април тази година Мариам Ал Отайби избягала от членове на семейството ѝ, които я малтретирали. В Саудитска Арабия жени като Дина Али и Мариам, които бягат от семействата си, могат да се изправят срещу т. нар. насилие на честта и да пострадат много сериозно, ако бъдат върнати против волята им“.
Тези истории извиква на дневен ред дебата саудитските правила за настойничество. По-рано този месец кралят издаде директива за разхлабване на правилата и така жените ще имат по-голям достъп до образование и медицина, без да е нужно одобрението на роднина от мъжки пол. Но все пак, те ще имат нужда от разрешение, за да пътуват или да се омъжват.
Някои смятат, че системата на настойничеството не трябва да бъде напълно премахвана.
„Законът за настойничеството идва от връзката между две страни (т.е. баща и дъщеря). Законът не е направен, за да потиска жените, а за да ги защитава. Няколкото случая на настойници, които тормозят жените, не представляват системата“, казва саудитският журналист Бандер Отайф.
В края на април ООН взе според мнозина странно решение, като избра Саудитска Арабия за член на Съвета за правата на жените. Това предизвика сериозни реакции в социалните мрежи:
Ach ja, `'s Lands wijs, 's lands eer` zullen we maar zeggen#SaudiArabia elected to
— Barbara van Brakel (@barbara_brakel) May 30, 2017
the @UNHumanRights - and
the @UN_Women rights commission pic.twitter.com/MfE52WQ4BO
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!