Б ившият палестински лидер Ясер Арафат, починал през 2004 г., може би наистина е бил отровен с радиоактивен полоний-210 - на това заключение навежда проверена от научната общност статия (peer review), публикувана в авторитетното медицинско сп. "Лансет".
Швейцарски учени са открили във взетите проби високо ниво на радиация - в частност в кръвта, урината, слюнката, петната по дрехите и върху четката за зъби на Арафат.
Още през 2012 г. учените от Университета в Лозана лансираха тезата, че
Арафат може да е бил отровен с полоний.
През ноември същата година тялото на палестинския лидер беше ексхумирано, за да се вземат допълнителни проби за изследвания.
През есента на 2004 г. Арафат беше преместен от Рамала в парижка болница, след като няколко седмици преди това се почувствал зле, и състоянието му постоянно се влошаваше.
И във Франция обаче то не се подобри, напротив - бъбреците му отказаха и Арафат изпадна в кома. На 4 ноември той почина от церебрална хеморагия.
Независимо от направените изследвания, тогава не бяха намерени следи от отрова в тялото му, а
причината за смъртта му остана неясна.
След журналистическо разследване на телевизия "Ал Джазира" някои от вещите му бяха изпратени в Париж за изследвания. Оказа се, че те съдържат високи нива на полоний 210 - рядък, но високорадиоактивен елемент.
Изследването на материалите беше предприето от независими един от друг екипи от учени от Франция, Швейцария и Русия. Сега в сп. "Лансет" бяха публикувани заключенията на осем експерти, работещи в Института по радиационна физика към университетския център по съдебна медицина в Лозана.
Те са направили радиологични тестове на 75 обекта. 38 са вещи, принадлежали на Арафат, вкл. бельото му, негова шапка, четка за зъби, болнична шапка и спортен екип, които са им били предоставени от Суха Арафат, вдовицата на покойния палестински лидер.
"Някои от образците съдържаха телесни течности (кръв и урина - бел. ред.) с
необяснимо висока концентрация на полоний-210.
Това подкрепя вероятността Арафат да е бил отровен с полоний 210", обясняват учените.
Чрез компютърно моделиране те са стигнали до извода, че като се отчита бързият период на полуразпад на полония, е възможно през 2004 г. концентрацията на радиоактивното вещество да е била смъртоносна.
Същевременно Беатрис Шаад, която отговаря за връзките с обществеността в университетския център, коментира публикацията в сп. "Лансет" като "научно обяснение" на това, което е било дадено на медиите: "Няма нищо ново в сравнение с това, което вече беше казано през 2012 г. Все още няма заключение, че той е бил отровен."
Най-известната жертва на радиоактивния полоний-210 е Александър Литвиненко.
Избягал във Великобритания през 2000 г. бившият сътрудник на Федералната служба за сигурност на Русия почина през ноември 2006 г.
След смъртта му в организма му бе открит радиоактивният елемент полоний-210. Официалното медицинско заключение за причините за смъртта на Литвиненко обаче и досега не е обнародвано.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!