Иранският президент Махмуд Ахмадинеджад прикани САЩ и Великобритания да не се намесват във вътрешните работи на страната.
"С необмислени забележки няма да влезете в приятелския кръг на иранската държава. Затова ви съветвам да коригирате позициите си на намеса", посочил на среща с духовници и ученици Ахмадинеджад, предава иранската информационна агенция ИСНА.
Британският министър на външните работи Дейвид Милибанд отхвърли критиките и настоя, че "иранският народ е този, който трябва да избере своето правителство".
Вчера президентът на САЩ Барак Обама призова иранските власти да сложат край на насилието и несправедливостта срещу собствения си народ.
"Универсалните права на събиране и на свободна реч трябва да бъдат спазвани. Иранското правителство трябва да разбере, че светът го гледа. Ние оплакваме всеки един от загубените невинни човешки животи", каза Обама в комюнике.
Повод за изказването му стана поредният потушен със сила опозиционен протест в столицата Техеран. Телевизия Си Ен Ен (CNN.com) съобщи, че в него са загинали 19 души, като се позова на болнични източници. Американският канал отбеляза, че
според други източници броят на жертвите е поне 150
Арестуваните демонстранти са повече от 450, стотици са ранените. За участие в неразрешените протести на опозицията е била задържана и дъщерята на бившия президент Хашеми Рафсанджани и четирима негови роднини.
Близките са били освободени, но Фазех Рафсанджани още е под стража, предаде АП.
Вчера нападател камикадзе загина при самоубийствен атентат в мавзолея на имам Хомейни в Техеран по времето, когато в центъра на града течеше протестната акция.
Върховният ръководител на страната аятолах Али Хаменей предупреди по-рано през деня, че е възможно някой да се възползва от протестното движение, за да извърши терористичен акт.
Преди няколко дни той подкрепи повторното избиране на Ахмадинеджад за президентския пост, като нарече победата му категорична.
Критики към режима в Техеран отправи и канцлерът на Германия Ангела Меркел. Тя прикани за повторно преброяване на гласовете, подадени на президентските избори, и призова за въздържане от насилие.
"Твърдо призовавам иранските ръководители да разрешат мирните демонстрации и да се въздържат от използване на сила срещу протестиращите, да освободят задържаните представители на опозицията, да разрешат на медиите свободно да отразяват събитията и да направят ново преброяване на бюлетините за президентските избори.
Германия подкрепя хората в Иран, които искат да използват правото свободно да изразят волята си и свободно да се събират. Правата на човека и гражданина трябва да бъдат изцяло зачитани. Това се отнася и за Иран", заявява Меркел в комюнике, цитирано от АФП.
Иран заплаши днес
да предприеме нови мерки и срещу британските медии, ако продължат да се месят във вътрешните му работи
"Ако различните радио и телевизионни мрежи продължат да се месят във вътрешните работи на нашата страна, като разпространяват лъжливи или неточни информации за Иран, или да пренебрегват международната журналистическа етика, ще има други ответни мерки", подчерта иранският министърът на културата и ислямското напътствие Мохамад Хосеин Сафар-Харанди.
Постоянният кореспондент на Би Би Си (BBC.co.uk) в Иран Джон Лейн получи по-рано днес нареждане да напусне страната до 24 часа. Централата на медията потвърди новината, но заяви, че кореспондентският пункт в Техеран остава отворен.
Междувременно бюрото на телевизия Ал Арабия (AlArabiya.net) в иранската столица остава затворено до второ нареждане, съобщи главният редактор Набир ал Хатиб.
"Иранските власти обвиняват Ал Арабия в разпространяване на информации, които според тях не са непременно верни", заяви Ал Хатиб. Според него те са поискали от телевизията да спре да отразява обстановката в Иран.
Бюрото на Ал Арабия беше затворено на 14 юни, малко след началото на опозиционните протести след победата на Махмуд Ахмадинеджад на 12 юни.
Мярката бе наложена за една седмица и изтичаше днес. Иранското министерство на информацията обаче е уведомило телевизията, че бюрото й в Техеран остава затворено до следващо нареждане.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!