110

Tурски войници и подкрепяни от Анкара бунтовници имат „пълен контрол“ върху центъра на Африн в Северна Сирия, заяви турският президент Раджеп Тайип Ердоган.

„Подразделения на „Свободната сирийска армия“ (ССА), подкрепяни от турски въоръжени сили, поеха контрола върху центъра на Африн тази сутрин“, каза Ердоган и добави, че в момента са в ход операции за разминиране на града.

Ердоган заговори за Трета Световна война

Съдбата на кюрдски Африн - сделка между Турция и Русия

Ще има ли световна война в Сирия

Превземането на Африн беше основната цел на турската военна операция „Маслинова клонка“, която Анкара започна на 20 януари, за да бъде прочистен районът покрай границата между Сирия и Турция от кюрдските „Отреди за защита на народа“(ОЗН). Турция гледа на ОЗН като на терористична групировка и разклонение на забранената със закон в страната Работническа партия на Кюрдистан (ПКК). В същото време, обаче, кюрдските сили бяха гръбнакът на действащите на терен сили на водената от САЩ коалиция за изтласкване и унищожение на джихадистите от „Ислямска държава“ от територията на Сирия. Противоречията за ролята на ОЗН доведоха до сериозно напрежение в отношенията между Вашингтон и Анкара.

Превземането идва, когато гражданската война на Сирия навлезе в осмата си година тази седмица с тежки боеве на два фронта - около Африн и в бунтовническия анклав на Източна Гута близо до Дамаск. 

Стотици бяха убити и хиляди бяха принудени да напуснат домовете си от жестокото нападение в Гута, където подкрепяни от руснаците сили, верни на президента Башар Асад, се бият, за да възстановят контрола си върху последния бунтовен анклав извън столицата.

Новината за превземането на Африн беше потвърдена и от турските военни, които пуснаха съобщение, че центърът на града е „под контрол“. Ердоган каза, че "голям брой" кюрдски бойци са "избягали с подвити между краката опашки".

Турският лидер каза, че операцията може да се насочи към други кюрдски контролирани райони в Северна Сирия.

"Нашата работа не е приключила ... но тероризмът приключи в Африн", заяви говорителят на турското правителство Бекир Бозгад. 

Още преди няколко дни Ердоган заяви, че градът ще падне, а после от президентството заявиха, че имал предвид, че обкръжаването ще приключи. 

„Сега турският флаг ще се вее там! Знамето на ССА ще се вее там!“, заяви ентусиазирано Ердоган на церемония, отбелязваща годишнина от битката за Дарданелите през Първата световна война.

Статуята на кюрдския герой Kaва, символ на съпротива срещу потисниците, беше съборена.

Сирийските кюрди заявиха, че ще се бият за възстановяване контрола върху кюрдската област Африн.

„Съпротивата... ще продължи, докато не бъде освободен всеки квадратен сантиметър от Африн и народът на Африн не се завърне в своите села и домове“, гласи изявление на властите от полуавтономния регион на Африн.

Отман Шейх Иса, кюрдски представител от Африн, каза, че войната срещу "турската окупация" ще премине от открит сблъсък в партизанска война с тактика "удряй и бягай" до освобождаването на Африн. По думите му кюрдските милиции ще запазят присъствието си в района на Африн и при всеки възможен случай ще нападат турските сили и сирийските им съюзници.

"Нашите сили ще се превърнат в постоянен кошмар за тях", каза Иса.

След ожесточаване на офанзивата на турците през последните три дена над 200 000 цивилни напуснаха град Африн.

Стотици цивилни загинаха, а хиляди са без дом. Вчера в Германия имаше многохиляден протест срещу турската офанзива. 

Повече от 400 от подкрепяните от Анкара бунтовници също са били убити. Турската армия твърди, че са умрели 46 турски войници.

Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.

За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram

Коментари 110
Кирилица:
Фонетична
Имате 2000 позволени символа

* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!

110 коментара
 
Венчавка. Попът пита: - Ако има някой, който е против този брак, да говори или да замълчи завинаги? Чува се плах глас: - Ами, аз...…
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Скрити от векове китайски съкровища най-накрая виждат бял свят

Скрити от векове китайски съкровища най-накрая виждат бял свят

Любопитно Преди 1 час

В Националния дворцов музей в Тайпе се съхраняват над 690 000 експоната, повече от 80 % от които са от бившия двор на Цин

Румен Спецов и Кирил Ананиев влизат в Надзорния съвет на НЗОК

Румен Спецов и Кирил Ананиев влизат в Надзорния съвет на НЗОК

България Преди 1 час

Какво знаем за новите членове на Надзорния съвет - Явор Пенчев, Иванка Динева, Кирил Ананиев и Румен Спецов

Мими Шишкова

Заплахи, хакнати профили и TikTok: Политическите битки на Мими Шишкова

Любопитно Преди 1 час

Тя твърди, че TikTok вече не е просто платформа за танци, а поле за дебати

"Празникът свършва": Kакво става с руската икономика?

"Празникът свършва": Kакво става с руската икономика?

Свят Преди 2 часа

Ако се вярва на официалните данни, миналата година е била отлична за икономиката на Русия

"Демокрация, права и свободи" - ДПС: Твърденията на Пеевски за  Доган са несъстоятелни

"Демокрация, права и свободи" - ДПС: Твърденията на Пеевски за Доган са несъстоятелни

България Преди 2 часа

Пеевски заяви, че „Доган се опитва да обязди този кабинет и ако го обязди, това е краят на този кабинет“

Владимир Путин и Доналд Тръмп на плакат от ерата "Брекзит" (снимката е архивна и илюстративна)

POLITICO: 29 пъти, в които Доналд Тръмп направи това, което Владимир Путин иска

Свят Преди 2 часа

Светът на Тръмп се движи бързо и е трудно да си спомним всичко, но някои събития (и думи) не могат да останат незабелязани

,

Откраднаха 500 фигурки на котки от ресторант на Гордън Рамзи

Свят Преди 2 часа

Някои представители на японската култура вярват, че фигурките манеки-неко носят късмет

<p>Тръмп прекратяват защитения статут на 500 000 хаитяни</p>

Тръмп прекратяват защитения статут на 500 000 хаитяни въпреки влошаващата се криза

Свят Преди 2 часа

В Хаити бандити контролират около 85% от столицата, а случаите на сексуално насилие срещу деца са нараснали с 1000% през 2024 г.

<p>Бонев: Имаме информация, че наш заместник-кмет ще бъде арестуван&nbsp;</p>

Бонев: Имаме информация, че заместник-кмет на "Спаси София" ще бъде арестуван

България Преди 2 часа

Той посочи, че причината за това е, "за да може "Спаси София" да бъде ударена в сърцето, в една от най-важните ѝ цели

Засилени мерки и допълнителни автобуси в Пловдив за Задушница

Засилени мерки и допълнителни автобуси в Пловдив за Задушница

България Преди 2 часа

ОДМВР-Пловдив апелираха шофьорите да бъдат с повишено внимание в часовия интервал от 8:00 до 13:00 часа

<p>Нов бойкот на хранителните вериги у нас, ето кога&nbsp;</p>

За пореден път: Бойкот на хранителните вериги у нас

България Преди 2 часа

Акцията ще се състои на 27 февруари

Вучич е категоричен: Трагедията в Нови Сад не е заради корупция

Вучич е категоричен: Трагедията в Нови Сад не е заради корупция

Свят Преди 2 часа

Той подчерта, че бетонната козирка на жп гарата не е била включена в реконструкцията

Германия: Какво да знаем за изборите на 23 февруари

Германия: Какво да знаем за изборите на 23 февруари

Свят Преди 2 часа

Предсрочните парламентарни избори в Германия ще тестват новата пропорционална система на представителство от 2023 г.

Какво се крие под пачовете на Димитър Павлов?

Какво се крие под пачовете на Димитър Павлов?

Любопитно Преди 2 часа

Димитър Павлов – своеобразна метафора за образа му от ефира, който познаваме

Катастрофа между автомобил и линейка, пострадал е един от лекарите

Катастрофа между автомобил и линейка, пострадал е един от лекарите

България Преди 3 часа

Няма информация дали пациентът в линейката е пострадал