П остигнато е споразумение за прекратяване на огъня между палестинците в Ивицата Газа и Израел, потвърди палестинският президент Махмуд Абас, цитиран от АФП и ДПА.
Абас посочи, че споразумението влиза в сила в 19 ч. местно време (и наше време) и от този момент са прекратени военните действия.
„Заявявам, че палестинското ръководство прие египетския призив за постоянно прекратяване на огъня“,
посочи Абас по време на кратко телевизионно обръщение. В него Абас благодари на Египет за усилията му „да спре агресията срещу Ивицата Газа, кръвопролитието и убийството на деца“.
Президентът посочи, че прекратяването на огъня ще действа едновременно с усилията за посрещане на нуждите от храна и медицински продоволствия на населението на Газа и с усилията за възобновяване на всичко, което е било разрушено при израелските удари в този палестински анклав, добавя ДПА.
Палестинският президент призова международната общност и ООН да предоставят възможно най-бързо гореспоменатите неща, от които се нуждаят жителите на Газа.
След като Абас съобщи новината за влизане в сила на прекратяване на огъня в Газа, населението там започна да празнува и да стрелял във въздуха в израз на радост, предаде АФП. От джамиите пък се носеха молитви с благодарност към Бог, че войната е прекратена.
Високопоставен израелски представител, чието име не се съобщава, също посочи, че Израел е приел плана, договорен с посредничеството на Египет
за прекратяване на конфликта в Газа, предадоха АП и Ройтерс. Израелският представител съобщи, че Израел ще разхлаби блокадата на Газа, за да позволи доставките на хуманитарни пратки и на строителни материали, допълва АП.
Представителят посочи, че непреки разговори по по-значими въпроси ще започнат в Кайро в рамките месец. Сред тези въпроси се очаква да бъде искането на „Хамас“ за прекратяване на блокадата на Газа и искането на Израел за разоръжаването на „Хамас“, посочва АП.
Първият етап от споразумението за прекратяване на огъня предвижда
незабавно отваряне на пропускателните пунктове между Израел и палестинския анклав с цел бързата доставка на хуманитарна помощ и на средствата и материалите за възстановяване на ивицата, допълва АФП, като се позовава на египетските посредници на споразумението. Документът предвижда и правото за риболов на палестинците до шест морски мили вместо до три морски мили, както е сега, посочва още агенцията, като се позовава на египетските посредници.
Израел и Египет наложиха блокада на Газа, след като „Хамас“ пое властта там през 2007 г., припомня АП. Според тази блокада жителите на Газа, наброяващи 1,8 милиона души не могат да търгуват или да пътуват. Само няколко хиляди могат да напускат анклава всеки месец.
Говорител на „Хамас“ в Ивицата Газа заяви, че палестинските въоръжени бойци са постигнали победа срещу Израел, предаде ДПА. „Нашата въоръжена съпротива постигна това, което арабските армии не успяха“, посочи говорителят Сами Абу Зухри . Той добави, че „този обсаден, слаб народ победи най-силната армия в Близкия изток и унищожи силата за сдържане на врага, както и легендата за армията, която никога не може да бъде победена“.
В края на продължилата седеседмична война между Израел и „Хамас“ в Газа, се смята, че „Хамас“ е останал с едва една трета от първоначалния си ракетен арсенал от 10 хил. ракети, докато Израел е разрушил повечето от тунелите на движението, позволяващо атаки срещу израелска територия.
Израелските удари по „Хамас“ разрушиха или сериозно повредиха над 17 хил. сгради в Газа, по данни на ООН. Около 100 хил. души останаха без дом, а хиляди израелци, живеещи по границата с Газа, също избягаха от къщите си заради палестинския ракетен и минометен обстрел.
От началото на войната в Ивицата Газа на 8 юли досега в насилието загинаха 2130 палестинци и 68 израелци, припомня АФП.
Малко преди влизането в сила на прекратяването на огъня израелец от израелския Южен окръг загина от снаряд, изстрелян от Газа, а двама израелци бяха тежко ранени, припомня АФП. Полицията е Газа пък съобщи, че при нов израелски въздушен удар е рухнала седеметажна жилищна сграда в град Бейт Лахия, допълва АП.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!