Е рик Шмид, бишвият главен изпълнителен директор на Google, се опасява, че терористи могат да се възползват от все по-бързо развиващия се изкуствен интелект за "нараняване на невинни хора". Според Шмид има "изключителен риск" от опасна злоупотреба с технологията.
Заплаха от биологични оръжия
Шмид, който заемаше високи позиции в Google между 2001 и 2017 г., предупреди, че държави като "Северна Корея, Иран или дори Русия" могат да използват AI за създаване на биологични оръжия.
Той призова за по-строг държавен контрол върху технологичните компании, разработващи AI модели, но и отбеляза, че прекалените регулации могат да задушат иновациите.
Шмид подкрепи американските ограничения върху износа на мощни микрочипове – ключов елемент за съвременните AI системи. Решението беше въведено от администрацията на президента Джо Байдън с цел да забави технологичния напредък на противниците на САЩ. Въпреки това, Шмид подчерта, че Доналд Тръмп може да отмени тези ограничения.
"Помислете за Северна Корея, Иран или Русия, които имат зли намерения", каза той. "Тази технология е достатъчно бърза, за да бъде възприета и използвана за причиняване на реална вреда".
Баланс между иновации и регулации
Шмид подчерта важността на баланса между държавния надзор и свободното развитие на AI сектора. "Истината е, че AI и бъдещето до голяма степен ще бъдат изградени от частни компании", заяви той. "Важно е правителствата да разбират какво правим и да ни държат под око".
Шмид просъства на Срещата на върха по въпросите на AI.
САЩ и Обединеното кралство отказаха да подпишат глобално споразумение за AI регулации, като американският вицепрезидент Джей Ди Ванс заяви, че прекомерните ограничения "ще убият трансформиращата индустрия точно когато тя се развива".
"Ако в Европа има прекалено много регулации, това ще попречи на континента да бъде лидер в AI революцията, която според мен е най-значимата след електричеството", коментира Шмид.
По-малко екрани за децата
Шмид изрази загриженост и за въздействието на смартфоните върху децата. Той беше ръководител на Google, когато компанията придоби Android – най-популярната мобилна операционна система в света.
Сега обаче той подкрепя инициативи за ограничаване на употребата на смартфони в училищата. "Признавам, че не осъзнахме напълно последствията от технологиите, които създадохме", каза той.
Шмид подкрепя забрана за социалните медии за деца под 16 години и заяви: "Защо бихме провели толкова голям, неконтролиран експеримент върху най-важните хора в света – следващото поколение?".
Австралия вече прие закон за забрана на социалните медии за лица под 16 години, като премиерът Антъни Албанезе подчерта, че е критично да се защитят децата от вредното влияние на интернет.
Проучване, публикувано в медицинското списание The Lancet, установява, че забраните за мобилни телефони в училищата не подобряват резултатите на учениците, но по-дългото време, прекарано със смартфони и социални медии, е свързано с по-лоши академични и поведенчески показатели.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!