Б ившият президент на Перу Оланта Хумала беше признат за виновен в пране на пари и осъден на 15 години затвор. Съд в столицата Лима обяви, че Хумала е приел незаконни средства от бразилската строителна компания Odebrecht, за да финансира предизборните си кампании през 2006 и 2011 г.
Съпругата му Надин Ередиа, съосновател на Националистическата партия, също беше призната за виновна в пране на пари и осъдена на 15 години, пише BBC.
Убежище за съпругата на Хумала
PERU’S EX-PRESIDENT AND FIRST LADY SENTENCED TO 15 YEARS JAIL
— Diamond Media (@diamondtvzambia) April 16, 2025
Peru's former president, Ollanta Humala, has been found guilty of money laundering and sentenced to 15 years in prison.
A court in the capital, Lima, said that Humala had accepted illegal funds from the Brazilian… pic.twitter.com/v5GSdqdaXW
Ередиа получи убежище в Бразилия и ще има безопасно преминаване, за да може да пътува там със сина си, съобщи Министерството на външните работи на Перу. Прокурорите поискаха Хумала да бъде осъден на 20 години затвор, а Ередиа — на 26 години и половина. След тригодишен процес съдът обяви присъдата си във вторник. Хумала присъства на съдебното заседание, докато съпругата му я слушаше чрез видеовръзка. И двамата отрекоха да са извършили нещо нередно.
Кратка биография на Оланта Хумала
Оланта Хумала, бивш офицер от армията, стана известен през 2000 г., когато поведе краткотраен военен бунт срещу тогавашния президент Алберто Фухимори, борейки се срещу маоистките бунтовници от Сияйния път.
На президентските избори през 2006 г. той сключи съюз с венецуелския президент Уго Чавес, а прокурорите твърдят, че Хумала е приел незаконно финансиране от Чавес за своята кампания.
Съперникът му Алън Гарсия използва близките връзки на Хумала с Чавес като стратегически ход, предупреждавайки избирателите "да не позволяват на Перу да се превърне в още една Венецуела".
През 2011 г. Хумала отново се кандидатира за президент, този път с по-умерена платформа. Той заяви, че вместо да следва социалистическата революция на Чавес, ще моделира политиката си по примера на бразилския президент Луис Инасио Лула да Силва.
Затруднения и правни проблеми
Peru's ex-president and first lady sentenced to 15 years jail https://t.co/BL9utgvdZo
— EThompson (@EThompsonWV) April 16, 2025
Този по-умерен подход му донесе успех, като той спечели изборите срещу десния си опонент Кейко Фухимори. Обаче социалните конфликти в началото на президентския му мандат значително намалиха популярността му, а загубата на подкрепа от много членове на Конгреса отслаби позицията му.
Правните проблеми на Хумала започнаха малко след края на мандата му през 2016 г., когато бразилската строителна компания Odebrecht призна, че е платила стотици милиони долари подкупи на държавни служители и политически партии в Латинска Америка за спечелване на бизнес поръчки.
Прокурорите обвиниха Хумала и съпругата му, че са получили милиони долари от Odebrecht. Година по-късно съдия нареди да бъдат задържани в предварителен арест. Те бяха освободени след една година, но разследването на връзките им с Odebrecht продължи, завършвайки с днешната присъда.