Френското правосъдие наложи мярка "временно задържане" на бившия панамски диктатор Мануел Нориега в очакване на процеса му, предаде АФП.
Диктаторът, излежал в САЩ 17-годишна присъда за трафик на наркотици, ще бъда съден в Париж за пране на пари. Той беше екстрадиран от Щатите във Франция вчера сутринта.
През юли 1999 г.
изправителният съд в Париж му наложи
наказание от 10 години затвор
и глоба от 11,4 млн. евро за деянията му, но сега ще има нов процес, тъй като той не присъстваше на първия.
На вчерашното заседание, след час и половина разисквания, съдията постанови бившият генерал да бъде изпратен в парижки затвор.
Защитата на Нориега веднага обяви пред представители на печата, че ще обжалва решението и ще депозира молба за освобождаване.
Френското правосъдие обвинява
Нориега,
че е прехвърлил във Франция 2,3 млн. евро от наркокартела в Меделин, Колумбия.
Нориега отхвърля всички обвинения и твърди, че тези суми са от наследство от брат му, от семейни авоари и пари, изплатени от ЦРУ за работата му като информатор.
На съдебното заседание
прокурорът на републиката Филип Бурион посочи, че бившият диктатор
не може да
се ползва с имунитет,
какъвто се предоставя на държавните глави и за какъвто настояваха адвокатите му.
Преди това защитата изтъкна и давността на фактите, които датират от 80-те години, както и статутът на военнопленник на Нориега в САЩ, който се прилага и във Франция заради Женевската конвенция. Това налага да му бъдат осигурени условия, достойни за военнопленник, което френските затвори не могат да покрият, заявиха адвокатите. Те твърдят, че клиентът им не може да бъде съден от френското правосъдие.
Въпреки това дори екстрадирането на Нориега не беше нищо специално - той пристигна с редовен полет на "Ер Франс".
Присъдата му в САЩ изтече преди две години, но той остана в затвор във Флорида, откъдето се бореше да не бъде екстрадиран.
Като последен опит да не бъде изпратен в Европа, той изпрати молба за помилване на президента Никола Саркози.
76-годишният Нориега бе свален, а след това заловен през 1989г. по време на американската интервенция в Панама.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!