На бившия диктатор на Хаити Жан-Клод Дювалие, който преди три дни неочаквано се върна в страната, бяха предявени обвинения в корупция и финансови злоупотреби, извършени по време на президентското му управление 1971-1986 г., съобщи Франс прес, позовавайки се на негов адвокат.
По-рано вчера Дювалие бе арестуван и отведен в съда за разпит. В последствие той си тръгна от Съдебната палата.
Дювалие е свободен, но остава на разположение на правосъдието, каза адвокатът му.
Бившият диктатор излезе от съда без белезници, придружаван от съпругата си Вероник Роа. На въпрос на АФП как се чувства, той отговори: "Добре". После двамата влязоха в кола, ескортирана от полицейски автомобили.
Дювалие, който оглавяваше брутален режим в Хаити от 1971 до 1986 г., се завърна изненадващо в неделя в островната държава след 25-годишно изгнание. Под полицейски ескорт той се настани в луксозния хотел "Карибе" в столицата Порт-о-пренс, където пребиваваше оттогава.
Смята се, че 59-годишният Жан-Клод Дювалие и неговото семейство притежават огромно богатство, натрупано в една от най-бедните страни в света.
Пристигането на Дювалие предизвика и политическа несигурност в страната, опустошена от катастрофално земетресение преди година и последвала епидемия от холера. За тази неделя, в деня на пристигането на ексдиктатора, бе определен балотажът в президентските избори, но той бе отложен.
Дювалие има билет за обратен полет до Париж с дата 20 януари.
Сега съдбата му е в ръцете на съдебния следовател, заяви главният прокурор на Порт-о-Пренс Аристидас Огюст, цитиран от ИТАР-ТАСС.
Междувременно световната банка съобщи, че е дарила 15 млн. долара в помощ на борбата с епидемията от холера в Хаити, предаде Франс прес.
Управителният съвет на банката одобри предоставянето на сумата за подобряване на медицинските ресурси и възможности на страната, за да може тя да противодейства на болестта и да повиши способността си да следи и предотвратява възникването на подобни епидемии, посочи в комюнике институцията.
Средствата ще се предоставят на министерството на общественото здраве и националната дирекция за питейната вода и пречистването на водите, за да се разработи по-добра система за предупреждение и за унищожаване на медицинските отпадъци.
Година след земетресението хората, останали без подслон, продължават да живеят във временни палаткови лагери, използвайки замърсена вода и без адекватна канализация, което е осигурява благодатна среда за разпространение на холерата, отбелязва банката.
Тя цитира данни на ООН, според които починалите от холера хаитяни са вече 3000, а близо 140 хил. са регистрираните заразени.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!