Бивши световни държавници, между които експрезидентът на САЩ Джордж Буш-старши и последният съветски президент Михаил Горбачов, се срещнаха днес в германската столица, за да сложат началото на тържествата по повод годишнината от падането на Берлинската стена.
Буш се усмихна, когато Бернхард Фогел, президент на фондация "Кондрад Аденауер", организатор на събитието, заяви: "Вие застанахте на наша страна. Подкрепихте нас, германците, без никакво колебание."
Обръщайки се към Горбачов, Фогел заяви, че съветски ръководители преди него щяха да изпратят танкове, за да спрат рухването на комунизма, но Горбачов ги спря.
Източногерманските власти отвориха стената на 9 ноември 1989 г. и само след няколко седмици комунистическата система рухна.
На предаваното по телевизията събитие Фогел отдаде почит и на тогавашния германски канцлер Хелмут Кол, който по думите му
"се възползва от възможността" и обедини Германия.
85-годишният Кол сподели, че не е бил сигурен дали ще може да участва в честването заради сериозен инцидент тази година, вероятно мозъчен удар, парализирал долната част на лицето му в долната част.
Тримата ветерани разказаха спомените си от есента на 1989 г.
"В първите дни след падането на стената, когато посетих източен Берлин и видях как ни посрещат, разбрах, че сме на правилния път. И чак тогава осъзнах, че заедно сме постигнали обединението. Затова имаме пълно основание да се гордеем", заяви Кол, който се придвижва с инвалидна количка заради травма на таза.
Джордж Буш, придружен от съпругата си Барбара, приветства колегите си и отдаде дължимото на Кол, наричайки го "истински голям държавник на ХХ век, солиден като скала".
Събитията от 1989 г. не станаха по инициатива на Бон, Москва и Вашингтон, а
в сърцата и умовете на хора от дълго време лишени от правата, дадени им от Бога.
Стената ги отделяше от близките им и ограждаше в една тежка икономическа система, но в крайна сметка не успя да спре стремежа им и дълбоко стаеното желание за свободал каза Буш.
Михаил Горбачов, най-младият от тримата, спомена отсъстващите от срещата - бившия британски премиер, 84-годишната Маргарет Тачър, която страда от болестта на Алцхаймер и починалия през 1996 г. френски президент Франсоа Митеран.
Той призова светът да се поучи от края на Студената война и да работи за приятелски отношения.
Други лидери, съвременници на събитията отпреди 20 години, също бяха сред присъстващите близо 1800 гости в берлинския театър Фридрихщадпаласт. Там бяха тогавашният полски премиер Тадеуш Мазовецки и министър-председателят на Унгария по същото време Миклош Немет.
Тези трима мъже са велики хора, обяви германският президент Хорст Кьолер.
"Народите се нуждаят от патриоти, които също така уважават и останалите нации. Благодаря ви от името на германците и мисля, че мога да кажа също, от името на всички останали нации", добави той.
Кьолер настоя
европейската политика за сигурност да приобщи и Русия
изтъквайки, че "това би било идеалната добавка към трансатлантическите отношения със САЩ".
Той допълни, че условията за "интензивен диалог" между ЕС и Русия сега са по-добри от всякога.
Фондацията "Конрад Аденауер" организира днешното събитие в сътрудничество с Християндемократическия съюз - партията на Ангела Меркел и Хелмут Кол.
Главното събитие - Празникът на свободата, ще бъде на 9 ноември край Бранденбургската врата.
Тогава Михаил Горбачов и бившият полски антикомунистически водач Лех Валенса ще преминат заедно с Ангела Меркел през бившия пропускателен пункт на Борнхолмерщрасе, първия отворен вечерта на 9 ноември 1989 г.
В празника ще участват още руският президент Дмитрий Медведев, американският държавен секретар Хилари Клинтън, президентът на Франция Никола Саркози и британският премиер Гордън Браун, председателят на Европейската комисия Жозе Мануел Барозу, бившият германски външен министър Ханс-Дитрих Геншер и др.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!